Ženy, dívky, holčičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem vyměnila článek - ten původně zamýšlený dokončím a budu jej publikovat až příště. Dnes mám totiž něco aktuálnějšího. Můj první článek miminkovského blogu berte jako přechod od Těhulky LIVE! Kateřiny k Máma LIVE!. Bude trochu víc o mně než ty příští, byť se pořád všechno v mém životě točí kolem mých mimin - sedmnáctiměsíčního Tomáše a hlavně tříměsíční Kačenky.

V tomto týdnu jsem totiž děti poprvé od porodu dcery na "tak na dlouho opustila". Na celých osm hodin. A bylo to fajn. Nejdřív jsem se cítila trochu špatně - nechat doma tříměsíční miminko a jít plesat, ale ten pocit mě opustil už v taxíku. Šla jsem na ples totiž pracovat a hlavně jsem si vzpomněla na Sex ve městě - jak jede Charlotte na dovolenou bez dětí a má asi spíš pocit, že by měla mít špatný pocit, ale přiznala si, že ho nemá a pronesla něco jako: Já svoje děti šíleně miluju, ale teď jsem vlastně šťastná, že jsem chvíli bez nich. Lépe bych to nevystihla. Hlavně jsem nejela na dovolenou, ale organizovat ples naší školy.

Plesy pořádám v rámci sdružení rodičů a přátel školy, jež vedu, se dvěma kolegyněmi každý rok. Letos jsme společně připravily už čtvrtý ples a zase jsem nepila - poprvé jsem byla svobodná, podruhé vdaná a těhotná, potřetí zase těhotná (ale ještě jsem to nevěděla) a zároveň kojící a letos "jen" kojící. Žádný alkohol a žádný problém. Střízlivým okem jsem pozorovala nemiminkovský svět. Neměla jsem na sobě oblečení uzpůsobené k vyndávání prsou. Měla jsem kabelku namísto přebalovací tašky. Měla jsem podpatky, secesní "zcuchané" lokny (fakt se kamarádce Katce účes povedl!), ušité originální šaty (děkuji, Pavlo), mluvila jsem jen s dospělými, tančila, zdravila se se studenty, pracovala, odpočívala, zkrátka jsem byla namísto matky na osm hodin dáma.

Už na odpolední zkoušce nástupů a půlnočního překvapení jsem se dozvěděla, jak úžasně vypadám po dvou dětech - kolegyně, kolegové i studenti mi zvedali sebevědomí. A dělalo mi to sakra dobře (ale samozřejmě jsem se předvedla v nejlepším světle, vzorně upravená a hlavně s totálně šťastným výrazem, že jsem mezi lidmi). Taky jsem ale pochopila, že mám ještě zjevné potěhotenské břicho. Studenti mě nenechali stát frontu na pití, a tak mě vždy někdo pustil před sebe a najednou slyším: "Á, těhotný předbíhaj´." Tak jsem hocha upozornila, že těhotná vážně už nejsem a že jsem se jen prohnula v zádech, abych si ulevila od bolesti, a břicho tak trochu vyvalila. Kromě toho, že student poctivě zrudl, navrhl mi jako omluvu koupi drinku. Celkem jsem na tom trapasu vydělala. O půlnoci jsem přijížděla s náručí květin domů a bylo mi skvěle. V našem bytě bylo vzorné ticho a tma, děti spaly, manžel spal a odstříkané mléko pro Kačenku vyšlo akorát.

A v čem tkví poselství mého příběhu? Duševní hygiena by měla být pro každou matku samozřejmostí. Jeden pozitivní zážitek a totální vykročení z maminkovské role mi nalilo tolik energie do žil, že z ní budu čerpat ještě hodně dlouho.

Jenže to není zdaleka vše. Můj pozorovací duch měl žně - v Lucerně jsem viděla hodně interakcí matek s dcerami, slzící rodiče, proměny dívek v ženy ve večerních róbách. Když znáte studentky v mikinách z teplákoviny a v džínách a najednou se před vámi objeví ve velké večerní, je to celkem kontrast

Vzpomněla jsem si na příspěvek v časopise, kdy si čtenářka stýskala nad tím, že se jí podařilo přivést po dovu synech na svět vysněnou dceru. Matka se těšila, že bude dceři šít oblečení, budou spolu chodit nakupovat, řešit módu a povídat si o chlapech a ejhle - její dcera prý vypadá, jako když utekla z "gotickýho hradu." Emo styl nebo skate styl u dívek často rodiče taky nenesou zrovna nejlépe, hodně piercingu nebo vyholené hlavy zrovna také ne, tetování... jéje. Musím taky na sobě zapracovat totiž - ve svojí holčičce vidím holčičkovatou holčičku a nedovedu si představit, že by to jednou mohlo být jinak. V oblečení dcery se vyžívám daleko více než u Toma. Má krásná modrá očička a v týdnu podtrhneme její dívčí styl náušnicemi. Šaty má už několikery a jsou jí tři měsíce. Považuji se za ženu-ženu, co má ráda šaty a sukýnky, náušnice a mikinu mám ve skříni jen jednu. Jsem napnutá, zda má moje dcerka dost mých ženských genů, zda jí zvládnu nevnucovat proti její případné vůli šaty a sukýnky, zda ustojím její případný gothic style (nebo co bude za patnáct let?) a jak jí budou slušet náušnice.

Zdraví vás Kateřina, matka, co má vážně fajn starosti, jak vidít

13. 2. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené