Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce.
foto: Fotopromě

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Vždycky se nechám strhnout první povídkou o matce, která pohřešuje své dítě. Šíleně mocně ho hledá. Poprvé jsem ji četla bezdětná – přinesla zcela jiné emoce než později, když jsem byla kratičce těhotná s Tomem. Číst jsem ji musela zrovna v tu dobu – kvůli maturitám, protože byla v maturitním seznamu, podle kterého jsme zkoušeli. A teď jsem po knížce sáhla znovu a jistě z určitého vnitřního pnutí.

Tomášek mi totiž jednou doslova zmizel před očima – v supermarketu. Nikdy dřív to neudělal. Zahnul za roh a nikde nebyl vidět. Běhala jsem pološílená mezi uličkami, zatímco Kačenku hlídala paní z pečiva. Jistý starší pán z mého výrazu rychle pochopil: „Běžel tam.“ A pak jsem už jen slyšela hlášení, aby ochranka zadržela malého chlapce u východu.

Proběhl pokladnami a šel se dívat na vánoční stromek. Vesele pinkal prstíkem do kouliček a neřešil nic kolem. Můj děs asi nikomu nemusím popisovat. Dítě tu před vteřinou stálo vedle vás a než utrhnete pytlík, není NIKDE. A ten ve mně patrně poměrně silně zakořenil, protože tato událost se stala někdy během adventu. I když zhruba s tak desetiprocentní intenzitou proti tomuto zážitku, dokáži se občas vyděsit i během hry na schovávanou, která u nás hodně jede. Hodně, znamená hodně často, skoro celodenně, pokud prší nebo děti nespí či se nekoupou. Rozhodně je to TOP hra obou dětí. Ale má samozřejmě různé formy, protože hra na schovku zahrnuje i hru na bafání. Častější Kátina verze je NENÍ, kdy si zakryje oči, po chvíli je odkryje a prožíváme radost ze znovusetkání.

Koukající nohy dítěte za závěsem pronášející větu: „Kde je Tomášek?“ tvoří emoce pozitivní, ba očišťující! Ale jednou se schoval do vany a hodil na sebe osušku, která nám tam sem tam sklouzne z věšáku. Zase mi zmizel – byla tu ta samá emoce ze supermarketu, jenže slabší a podpořená přítomností rozumu – nene, tady musí být na určité, známé a jasně ohraničené ploše.

O hrách jsme si dost říkali na fakultě a rozhodně to bylo zajímavé – už tím, že jsem měla poznatky ze dvou úhlů pohledu – z toho pedagogicko-didaktického a z toho společenskovědního, kde jsme se jim věnovali ve filozofii. Dozvěděla jsem se, jaký význam hrám dávali různí filozofové, jak o nich soudili a jak je třídili. Člověka zkrátka formují a jsou důležité pro jeho duševní očistu (ať už jsou to ty sportovní nebo hry založené na náhodě apod.). Líbí se mi jeden pohled na hru na schovávanou. Děti (i dospělí vlastně) se dobrovolně, rády a na čas vzdávají jistot z přítomnosti bližních a po shledání prožívají radost ze znovusetkání a nabývání té jistoty. A jak je tato hra (podobně jako každá jiná) ducha povznášející, relaxační, tvořivá, emočně stabilizující. A kolikrát já za den s dětmi prožívám takovou katarzi? 40x určitě. Víckrát, možná.

Čtěte také:

I já potřebuji někdy vypnout a chovat se dětinsky, ale dost určitě by mě to stačilo méně často, než si děti přejí. A z toho didaktického úhlu pohledu je to taky fajn – mám děti co do oblíbenosti her spíše v kolonce 3–6 let (ó jak vědci milují dělení a škatulkování), přičemž některá stadia mé děti patrně zcela minula. Ale hry na schovávanou, honičky, setkávačky, bafání jsou každopádně hry pohybové a ten vždycky budu vítat. A pevně zafixované, skoro až přikované, jsou při kreslení. Kreslí rádi a spolu – Tomáš na papír a Kačenka na magnetickou tabulku. Každopádně se nám daří nacházet tak nějak hry, které nás baví v různém věku. Jen s tou četností to máme každý jinak. A i když jsem z her na NENÍ nebo schovku někdy hodně unavená, protože se mi hůře nachází motivace prožívat s dětmi radost ze hry po sté za den, když bych ráda s nimi dělala jiné, jsem vždycky ráda, když harpyje zase objevím. A když ony do mě zaryjí své drápky a pronesou to únavné „etě/ještě“. Jo, je to radost. Taková unavená radost. (Jinak vážně doporučuji si přečíst knížky Patrika Hartla, v nichž vystupují harpyje-děti, jehož přezdívku dětinek zde tak směle užívám. To je teprve katarze!)

Musím teď vážně zcela rychle zmizet na náš maturitní ples, což znamená několikahodinové prázdniny od schovávaček. Tímto je přehazuji na Lukáše.

Pěkné dny přeje Kateřina

P. S.: Z BW ještě úplně nemizím, dohodli jsme se s editorkou ještě na několika málo článcích.

10. 2. 2016Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 3
Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Tak to jsem s těmi květinami břídil tedy :-) Co šlo, je odstěhované na lodžii, ale přes zimu tam nemůže být všechno, byla by tomu zima (i když je zasklená). A teď máme nějaké období, že mi připadá, že nás chtějí kluci postupně vyštípat z bytu. Začalo to nenápadně, krámováním věcí v obýváku, odstranila jsem tedy co šlo, pak se přidalo to rozsypávání hlíny z květináčů (Filípek to moc nejí, hlavně cukruje kolem sebe, případně se snaží hlínu nasypat do věcí s malými otvory, které najde ve svém dosahu), pak hračky v herně - místo hraní se musejí všechny kostky, lego, megabloks, prostě všechno, sesypat na hromadu uprostřed pokojíčku a v tom pak rochnit, případně to rozmetat po bytě. Nemám na to nervy, dvacetkrát denně všechno pořád sbírat a třídit do správných boxů, takže teď hrajeme trošku takovou hru kdo s koho. Postupně ubírám hračky a stěhuju je do garáže. V obýváku jsou otevřené poličky dostupné dětem už úplně prázdné, v herně se to taky podezřele vyprázdnilo, no za chvíli tu budeme jako po nastěhovaní - smontovaný nábytek, v něm nic, a krabice v garáži. Ale snad to kluci popchopí, že máma tu není od toho, aby po nich pořád jen uklízela. Snad je mizející hračky přesvědčí o tom, že je třeba respektovat určitá pravidla hraní a uklízení. 

A rozhodně se neomlouvejte, kdybych nečetla Váš článek, určitě bych četla něco jiného na netu ;-) A Filípkovi stačí k vybírání květináčů i to, že si odskočím nebo mu chystám svačinku. 

Mějte se krásně a také zdravím Vaše děti :-)

J.

Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko, takže mám na svědomí spoušť u Vás doma - promiňte. Kvůli Vám jsem si ty květináče spočítala - mám jich 15. A dříve jich bylo mnohem víc - mám ráda květiny a rostliny vůbec a vždycky to z mě doma vypadalo jak v botanické zahradě. Což už nevypadá - většina kytek je hodně nahoře. A moji krásnou letitou palmu, která dělala nádhernou clonu vedle bílého křesla a prosvítala za velkými prosklenými dveřmi mezi kuchyní a obývákem - odnesl Lukáš na místo, kde tak pěkně už nevypad. Ale máme klid. Tomášek se rýpal v hlíně, ale Káťa ji jedla. Jinak v dosahu dětí máme jen jeden veliký květináč a ten malé už asi nechutná, takže se dávno nic nesemlelo. Mnohem horší je to s tím bílým křeslem, jenže když je čisté, vypadá to tak luxusně! Prostě to beru tak, že během rodičovské to v bytě asi nikdy nebude perfektní. Čert to vem! Jdu čistit parkety od voskovky... tentokrát fialová. Mejte se a zdravím děti

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, když jsem včera dočetla Váš článek, taky jsem si na okamžik přála zmizet :-D Filípek využil situace, vylezl na židli u jídelního stolu, natáhl se na parapet a vyhrabal hlínu z květináče. Tyhle spouště mi teď s Honzíkem připravují celkem pravidelně, asi trénují mou odolnost psychickou, a taky fyzickou odolnost našich rostlin (některé už mají sotva polovinu zeminy a část kořenů jen tak volně trčí ve vzduchu). Benjamínek po dědovi jsem už byla nucena vystěhovat před vchodové dveře, snad mu na chodbě nebude zima. Ale do vyšších pater v bytě to nešlo a na zemi nebyl v bezpečí.

Vy máte doma nějaké živé rostliny? Jak to děláte, aby přežily? :-)

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené