Znovuzrození

MÁMA ZUZANA V neděli proběhla v naší rodině veliká událost. Obě naše děti byly pokřtěny.

Byl to krásný a velmi dojemný obřad. Samozřejmě, kdyby se náš starší mrňousek neprojevil jako pěkný neznaBoh, když musel manžel tento jinak opravdu dojemný okamžik řešit, protože Adámka velmi bavilo kopat v lavici do poličky a na ní ležící Bible. Ať ji dal Jiří kamkoli kousek na stranu, Adam se stále snažil do ní trefit. Musela jsem se jeho snažení pousmát i já.

A to ho samozřejmě vedeme k tomu, aby na knihy nešlapal, nemuchlal je, netrhal a tedy i nekopal do nich. Ovšem jemu to povídání bylo nudné a navíc na tak krásném místě musel najednou být stále na jednom místě a ještě oči všech směřovaly k němu a byl středobodem dění. To poslední dobou nemá zrovna v lásce.

To Zorinka plakala jen jednou – a paradoxně nikoli, když byla polita, ale hned zpočátku. Příčinou jsem byla vlastně já. Navlékla jsem ji totiž, no - jako do kostela. Přeci každý ví, že v kostele je zima. Zejména, když je zima venku. A to v neděli byla – snad poprvé za toto léto. Jenže tady se stále ještě drželo teplo minulých dnů, takže uvnitř bylo okolo 21 °C.

Tedy proto, že malinkatá měla dvoje punčocháče pod šaty, svetřík a čapku už nevydržela a musela jsem ji za obřadu svlékat. Naštěstí to trvalo jen chviličku a ničemu to nevadilo. Pak plakala až opravdu na konci. Obřad byl ve dvanáct a v půl jedné měla šílený hlad a chtělo se jí spinkat – byla přeci její spací a dlabací hodinka, tak proč tam někdo tak nahlas vyprávěl a nenechal jí v klidu spát? Musela jej okřiknout. Naštěstí to vyřešil můj prst, který jsem jí dala cucat. Dál už byl klid.

A tak naše Zora Eva Zlata a Adam Jiří Štěpán odcházeli z kostela nově narození a s nimi i já o něco klidnější. Kdyby se s námi – což se snad nestane – cokoli stalo, doufám, že nad nimi bude dohled. Nejen shora, ale každý má svého kmotra, který bere svůj úkol vážně. A my jsme klidní a věříme, že jsme si kvalitně a dobře vybrali. V případě potřeby se mají naše děti kam obrátit.

Po obřadu jsme se vší tou koncentrací babiček, tchýní a tchánů, přátel rodiny a k naší lítosti bez pana faráře jeli na chatu a ještě to řádně oslavili. Naložené masíčko na gril bylo ještě ze soboty, dort z oslavy narozenin také ještě ke kafíčku zbyl a voňavá zeleninka a sýr doplnily zdánlivě chudé menu. Předešlého dne totiž moji oba kluci spolu pořádali oslavu svých srpnových narozenin. Už odedávna slavíme narozeniny mimo léto. Alespoň odpadnou výmluvy na dovolené a podobné jiné akce. Přesto nás letos nebylo mnoho.

Nějak se stává pravidlem pro hodně lidí, nechat dovolenou na září. Přesto jsme se sešli a zejména Adámek na místním dětském hřišti oslavil narozeniny se vší parádou. Jeho dort s autobusem se velmi velmi povedl, Adam autobus ihned ulomil a zakousl se mu do zadní karoserie. Jeho počínání sledovaly zraky ostatních (zejména, nikoli však pouze) chlapečků s lítostí – a tak když odložil autobus vedle sebe na lavičku, domluvili jsme se spolu, že mu z něho uděláme mikrobus slepením předku a zadku a kousek autobusu dostane každé dítko.

Jinak pořádat oslavu na hřišti byl super nápad! Byli jsme tam asi necelé dvě hodinky, děti se vyblbly, potom na chatě už jen hezky spořádaně dlabaly a hrály si tak nějak umírněně. To Adam druhý den ne. Asi se mu vše tak líbilo, že na procházce s dědečkem se někde hodně rozjel s odrážedlem a spadl. Opět na pusu, jak je jeho zvykem. U přebalování jsme si pak všimli, že má ulomený kus zubu. No normálně to přes ten nateklý ret ani nemohlo být vidět.

Říkala jsem si, jak to bude těžké s ním navštívit zubařku a jak se bude bránit zákroku – a paní zubařka mě vyvedla z omylu. Budeme čekat, zda zub odumře nebo nikoli. A nesmí na to moc kousat – jen měkké věci. Naštěstí sám je tak chytrý, že zjistil, když ho bolí i kousání křupek, že si je buď láme, nebo strká až dozadu a tam kousá. K večeři mu chleba krájím „na ovečky“, konečně to tak tedy spapá i namazané lecčíms, tak snad se naučí jíst takto třeba i šunku nebo jiné věci, než jen sýr a máslo.

K obědu dostává vše nakrájené na malinkaté kousky. A už vyčuraně zjistil, že je pro něho pohodlnější nechat se krmit – že mu to ještě kousek odkrojím. Ale co by člověk neudělal, když se bojí o zub. Naštěstí jsou to jen ty první. Manžel má také ulomený přední, ale už druhý. Tedy prý kdysi měl zlatý. No to musela být nááádhera :-D

Zítra jdeme poprvé po prázdninách plavat. Adam už se strašně těší a já naopak. Budu muset zvládnout obě děti a Zorku přesvědčit, aby tam půl hodiny byla hodná a vyčkala, než se Adámek vyplave. Jsem zvědavá, jak to zvládneme a jestli se i časem naučí Adámek být tak hodný, aby mohla plavat i Zorečka. I já se dnes ve vaně skoro rozpustila! Poprvé po hooodně moc dlouhé době jsem měla chvilku pro sebe (Jiří vzal obě dětičky ven na procházku), dopřála jsem si koupel, pořádně umyla vlasy a ještě si namazala celé tělo.

O jizvu už jsem se ale postarat nedovedla, protože jsem viděla tu špínu v koupelně, a tak došlo na úklid. Raději. Ale i tak jsem si odpočinula a nabrala sílu. On totiž celý ten náročný program minulých dnů způsobil mé velmi pozdní chození do pelechu, proto se nyní loučím a jdu nabrat síly po tom týdenním maratonu a pro zítřejší povinnosti, a přeji, ať jste také jako znovuzrození.

Zuzana

 

 

9. 9. 2015Zuzana
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Jako žito

MÁMA ZUZANA Tak se cítím. Unavená. Jako strašně zmlácená… Snažím se stihnout všechny termíny odevzdání všeho, co hoří, a nebo hoří víc… Celý článek »

Stavební povolení

MÁMA ZUZANA Je doma. Zdálo se to jako už nemožné, ale je doma. Přišlo mailem a je tu. Otevřeli jsme bublinky i přes mé kojení a u večeře vypili každý kousek ze své sklenky.  Celý článek »

Trpělivost

MÁMA ZUZANA To je zboží, kterého se mi někdy v poslední době opět nedostává. Vím, že je to u nás už ohraná deska. Jenže opravdu nepamatuju, kdy jsem si od dětí naposledy odpočala na déle než pár hodin. Rozumějte. Sem tam vyjede manžel s dětmi... Celý článek »

Mlčeti zlato…

MÁMA ZUZANA nemlčeti platina? Už se Vám určitě někdy stalo, že jste se musely rozhodnout mezi úplně dvěma špatnými variantami. Tedy... „špatnými“ je relativní pojem. Zkrátka mám na mysli rozhodování, které nemá naprosto dokonalé řešení. A protože... Celý článek »

Když máma naletí

MÁMA ZUZANA Tento týden jsem sobě, ale hlavně svému malému synkovi, připravila ohromné zklamání. A na rozdíl od dítěte, které jak je pozitivně naladěné od narození ze svého přirozena, jsem se toho pocitu nemohla zbavit – a vlastně jsem se ještě... Celý článek »

Když létám...

MÁMA ZUZANA Mám ráda cestování. Cestování v jakémkoli dopravním prostředku. Z prostředků nejvíc letadlem. Mé děti to mají stejně. To si troufám tvrdit. Celý článek »

Na mou duši

MÁMA ZUZANA Abych navázala na předchozí blog, Vánoce u nás proběhly. Nikterak bych to nerozmazávala, protože bych si opět musela trošku stěžovat na „babičku“. A tak raději nebudu vyprávět. Celý článek »

Sáňky v létě

MÁMA ZUZANA Po delší odmlce vás opět zdravím. Velká omluva všem, pokud jste na blog marně čekali. Rozhodování na poslední chvíli má svá úskalí. Někdy nemalá…  Celý článek »

Mumie

MÁMA ZUZANA Týdny plynou a my už víme, že na dovolenou do dalekých zemí, pojedeme (tedy, pokud zdraví dovolí a bude jinak shůry dáno). Celý článek »

Nedovolená dovolená

Každý se občas v životě ocitl mezi mlýnskými koly. My se tak cítíme nyní. Celá rodina. Na jaře jsme si s kamarády koupili letenky do Brazílie, že pojedeme na krásnou dovolenou přes Vánoce. Letenky jsem pro jistotu pojistila pro případ, že bychom... Celý článek »

Parádnice

MÁMA ZUZANA Dva týdny se v kalendáři otočily a u nás se relativně nic nezměnilo. Tedy co se týká stavu domu, stavebního řízení a hypotéky.  Celý článek »

Mluvící a čůrací

MÁMA ZUZANA Vždycky se na podzim těším jako malá holka. Přijde mi snad stejně zábavný, jako zima. V zimě se, pokud je, běhá po sněhu a hraje v něm. Když ne, tak se na něj těší… a podzim zase přináší kupu listí. To naštěstí mnohem pravidelněji v... Celý článek »

Kdo si hraje, nezlobí…

MÁMA ZUZANA …většinou. Poslední dva týdny byly nabité událostmi. Nedostali jsme hypotéku, neočkovali děti, protože byly nastydlé, (díky tomu ani nenastřelovali náušničky), dověděli jsme se, že brzy dostaneme stavební povolení, manžel se dověděl,... Celý článek »

Ideální mimi

KLUB TĚHULEK! ZUZANA To je jasné označení naší Zorečky. Miluji naše miminko. Asi jako každá máma, ale u naší Zorečky je skutečně jen minimum chvil, kdy bych ji nejraději vystřelila na Mars a zavřela okno.  Celý článek »

Až jednou…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Mám seznam. Už to není seznam věcí, které musím stihnout do porodu. (Naštěstí! Stále platí, že „hlavně už žádný porod!!!“ Dvě akutní sekce stačily.) Je to seznam toho, na co se těším, až to budu moci dělat. Jednou. Až děti... Celý článek »

Tak a DOST!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tento náš domácí a poslední šestinedělní týden poznamenal test Babywebu: Jste líný rodič?! Celý článek »

Týden snů a klidu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Prožívám s rodinou takovou moji malou dovolenou. Se začátkem prázdnin odjela babička učitelka na týden za svými příbuznými a přáteli a doma zavládl klid a pohoda. Tedy klid spíše bez komandování, bez fňukání, že děti všechno... Celý článek »

Syslí tváře a vypasená bříška

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Zase ten blog nepíšu v termínu. Najít čas v rozmezí pátek až úterý dopoledne se stalo nadlidským úkolem. A v rozmezí úterý až pátek se zase nic tak zásadního většinou nestane, nebo se pak stane něco mnohem lepšího, takže to... Celý článek »

V nouzovém režimu

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Tak fungujeme. V duchu už tomu říkám nouzový režim. Já a mé dvě děti, které jsou mimochodem velmi hodné - obě, žijeme podle pravidel cizí domácnosti tak, abychom co nejméně překáželi a co nejvíce si užili spolu legrace – a... Celý článek »

Ať žijem!!!

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Týden opět v čudu... a manžulovo dovolená taky. Návrat do práce se mu ani trošku nezamlouval. Prý si ani nepamatuje cestu do práce. ;o) Vtipálek. Celý článek »

Porod, Zorka a já

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ač to tak v neděli večer nevypadalo (a v pondělí v porodnici při vyšetření se stahy po 4 minutách prý také ne), pondělní poradny v 9:00 jsem se už 2 v 1 nedočkala.  Celý článek »

Když dojde na ústupky…

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Ještě pořád jsem celá... Efička se zatím ven nemá. A já jsem ráda. Objednaná do poradny jsem zase na pondělí, tentokrát bylo všechno v pořádku napoprvé, tedy žádné přetáčení monitoru. Uvidíme, zda se pondělka tahle ještě... Celý článek »

Že bychom třeba vymalovali?

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Voda zase nebude. Respektive porod do ní. Stejně jako v mnoha jiných porodnicích, je v současné době na Kladně použití porodní vany hygienikem zakázáno. Takže zase smůla... No co se dá dělat. Celý článek »

Poradna s povidlovým koláčkem

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Porodnice v Kladně mne znovu (ač po skoro dvou letech) nezklamala. Všichni byli hodní, laskaví... a bylo tam narváno. Ale v tamním stále stejném bufetu jsem si ihned koupila výborný koláček s obrovským množstvím povidel.... Celý článek »

Mílovými kroky

KLUB TĚHULEK! ZUZANA Další týden za mnou a zase sedím na sedačce, nemůžu spát (tentokrát se v bříšku velice mítá efička) a kroupy buší do parapetu a střešního okna na chodbě, jako zběsilé… a to nejsou ve velikosti pěsti, jako kdesi ve světě ... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené