Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře.

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Kdy poprvé k zubaři

O první návštěvě zubaře jsem toho načetla i slyšela dost. Prý by se mělo jít s dítětem k zubaři hned, jak se objeví první zub (u Anit ve čtyřech měsících). Taky jsem se setkala s názorem, že k zubaři v půl roce (bez ohledu na prořezané zuby), a pak znovu každých šest měsíců. Jak ale taková návštěva s miminkem vypadá?

Vysvětlila mi to kamarádka-zubařka. Miminko sedí v zubařském křesle na klíně své mámy. Zubař je povozí v křesle, ukáže jim zrcátko. Občas se zadaří a podívá se dítku do pusinky (podle věku a rozpoložení dítěte). Občas se zadaří a dítko svými dvěma zoubky zubaře nekousne a nezačne se urputně vztekat. Vlastně jde spíš o to, aby si dítě na prostředí zvyklo.

Ovšem zvyknete si na místnost a člověka, které uvidíte jednou za půl roku? Tedy myslím v době, kdy půl roku je pro vás velká část (půlka nebo třeba třetina) života. V době, kdy se toho tolik děje – vyvíjíte se, zkoumáte svět, poznáváte spoustu nových lidí a míst. A navíc: I když si zvyknete a po pár návštěvách si řeknete: „Oukej, tady to znám. A tahle teta je celkem fajn. Nafukuje mi balonky z rukavic,“ jak jiné vše bude, když poprvé přijdete se skutečným problémem? Kdy to poprvé nebude „zvykací“ návštěva, ale bude to bolet?

To vše se mi honilo hlavou, když jsem si s nelibostí představovala, jak s čtyřměsíční / případně půlroční Anit mašíruji k zubaři, „by si zvykla“. Po diskuzi s onou kamarádkou a konzultaci s několika dalšími zubaři mě nutkání jít s miminkem do zubařské ordinace opustilo úplně. Zubař samozřejmě může odhalit nějaké nesrovnalosti, začínající kazy nebo vývojové odchylky. Neuvidí ale víc než rodič, který každý den kouká svému potomkovi do úst při čištění zubů, při hrách, při chechtání se na celé kolo. Rozhodla jsem se tedy pro návštěvu v batolecím věku. Nebo až si „něčeho všimnu“.

Nakonec přišlo oboje. Z Anit se stalo dvouleté batolátko. A taky jsem „si něčeho všimla“. Tmavé skvrnky na Anitčiných horních čtyřech předních zubech mně znovu připomněly zubařské téma. Kamarádka zubařka mě sice ujistila, že to jsou pravděpodobně jen pigmenty a že to děti mívají. Moji sklovinu už ale nahlodala nejistota... a tak jsem Anit nakonec objednala.

Čtěte také:

Zubařská témata

Před návštěvou zubaře jsem předpokládala, že přijdou na přetřes tři zubaří oblíbená témata – čištění zubů, kojení, strava.

Anitka si nechá čistit zuby od asi půl roku celkem ochotně. Ne, že by to milovala, ale bere čištění jako součást denní rutiny. Když je unavená nebo zrovna nemá náladu, mám připraveno hned několik „pomocníků“.

První stupeň: Pojmenováváme zuby (horňáky, dolňáky, zadňáky, předňáky atd.) – mluvíme k nim a „povinnost“ vyčistit si je vlastně jako by přecházela z Anit na ně – ve stylu „vy, zuby, musíte být čisté. Anit a máma vám pomůžou“.

Druhý stupeň: Čistí maňásci nebo panenky (nejčastější hra má následující zápletku: Když Anit nechce, abych jí čistila zuby já, tak přijde maňásek kočka a maňásek pes, oba se hádají, kdo umí lépe čistit zuby a může to rozsoudit jen Anitka, takže oba postupně čistí, trochu se hádají a předhánějí a pak Anit řekne, komu to šlo lépe (většinou vyhraje kočka)).

Třetí stupeň: Na YouTube pustím slovenskou písničku „Veselé zúbky“ – 2:38 čistého času Anit ochotně otevírá pusu a sleduje video.

Takže téma čištění zubů jsem neřešila – řekla bych, že ho máme celkem zmáknuté. Ovšem spousta zubařů je přesvědčena, že dětem se kazí zuby kvůli dlouhému (rozuměj víc než rok) a hlavně nočnímu kojení bez následného otření zubů aspoň navlhčeným hadříkem. Vzhledem k tomu, že jsem donedávna uspávala Anit na prsu, tak mě představa, že do pusy právě uspané dcery strkám nějaký vlhký hadřík, rozesmála a vyděsila zároveň.

Toto téma tedy úplně zmáknuté (v souladu se zubařskými nároky) nemám. Kojila jsem téměř dva roky, v noci, na požádání, některá období takřka nepřetržitě. A u dalšího dítěte to chci dělat taky tak. Proč by mateřské mléko podávané v souladu s přirozenými potřebami miminka mělo tak vážně škodit jeho zubům? Tomu se mi nechce (opravdu nechce, ne že bych na základě různých vědeckých argumentů nemohla, ale fakt nechci) věřit.

Ohledně stravy jsem opět silnější v kramflecích. Anit nejí sladkosti, pije jen vodu (případně občas ovocné mošty). Víc jsme pro její zuby udělat nemohli nebo lépe řečeno (jelikož jsme zastánci celostního pojetí): Víc jsme pro Anit snad dělat nemohli.

Rekapitulace: DOBRÝ – EHEH – DOBRÝ. Tak hurá k zubaři.

Anit u zubaře

Na návštěvu zubaře jsem Anit připravovala dva dny. Povídala jsem jí, co vše tam zažije, a taky jsme si hrály na zubaře. Vyšetřily jsme všechny panenky i plyšáky. Anit si s sebou vzala zrcátko ze svého doktorského kufříku pro děti a těšila se na PANÍ zubařku.

Opravdu jsem dceru objednala k ženě, jenže lékařka měla nějakou akutní operaci, takže Anitku přivítal PAN zubař. To dceru dost zmátlo. Když si místo pozdravu nasadil gumové rukavice a ani se Anitky nezeptal, jak se jmenuje (tak, jak jsme to trénovaly), Anit zavelela: Jdeme. Byli jsme tam i s Tomem a nakonec se nám podařilo dceru trochu uvolnit. Podívala se svým zrcátkem do pusy panence Else, která jela k zubaři s námi. Pan zubař naštěstí pochopil a rychle se zapojil. Vyšetřil Elsu, pochválil ji, jak hezky otevřela pusu a nakonec i Anit udělala to svoje dlouho nacvičované aaaaaaa.

Zubař potvrdil, že skvrnky jsou jen pigmenty, které nemají žádný negativní vliv – prý je to kvůli odlišné mikroflóře v ústech dětí. Často je mívají mnohem výraznější než Anit. To mě uklidnilo. „Zuby má jako perličky. A i kdybychom teď přehlédli nějaký maličký kaz, stejně by se to neřešilo. To až bude starší.“ Ujistil mě při odchodu doktor. Téma kojení a strava vynechal, zato věnoval (no, věnoval, na recepci jsme ho museli zacálovat) Anit kartáček a ona mu za to ukázala, jak si čistí zuby. Divil se, jak je v pohodě, a že je to skvělé, že má takové návyky. Tak uf. A za půl roku zase přijdeme. I s Elsou.

Zatial. Vaše V.

8. 7. 2015Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den! Moc děkuji za Váš komentář, jsem ráda, že můžu občas někoho inspirovat. Někdy mám z reakcí okolí pocit, že náš přístup je moc menšinový a blogem se příliš "obnažuji" a spousta lidí kolem nás, kteří ho čtou, pak hodnotí a radí a nesouhlasí. Komentář jako je ten Váš mě ale vždy přesvědčí, že má cenu psát i o tom, co mainstream často považuje za "lesanství" nebo "kažení dětí" :-) Je prima, že Vám to s Vítkem tak jde - je vidět, že se mu věnujete, když tak hezky reaguje. No a ukončení kojení jsem taky obrečela jen já...haha... . Mějte se krásně. Veronika

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Diky moc za tipy ohledne zoubku! Uz nejakou dobu ´zoubky resimˇ u sveho synka (20 mes.) a tapu. Rad beha s kartackem uz od prvniho cisteni, ale posledni dobou bylo vecerni docistovani docela boj. Snazime se vychovavat nevychovou a podobnymi cestami jako i vy, ale priznam se, ze se zoubkami jsem si nevedela rady. Nedavno jsem dokonce videla i video Nevychovy o zoubcich, ale az diky vam jsem si ho dokazala lepe pochopit. Vesele zubky zafungovaly bezvadne! Vitek pozorně sleduje, cistime v klidu celou pisnicku a casto i dvakrat! Kez by mu to vydrzelo co nejdele :). Pro jistotu v nejblizsich par dnech zajdu i pro nejake manasky a zkusime taky. Vice takovych tipu :). DIky. Jinak nas taky ceka navsteva zubare, tak i za tipy na pripravu dekuji. Rada jsem chodim pro inspiraci. Oslava k ukonceni kojeni treba u nas zafungovala podle vaseho tipu perfektne! Obrecela jsem to jen ja :).

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené