Zubnička zase nepřišla

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak se to nakonec povedlo – dokončuji přerušenou trilogii s lékařskými tématy, tentokrát jednoznačně s průšvihy. Zoubková víla k nám zase nezavítala, zato přišla nějaká hubatá čarodějnice. Nějak se mi vlastně podařilo navázat na můj článek ještě z dob Těhulky LIVE! a vůbec dle témat blogů soudím, že se zubním tématem nepřicházím zrovna originálně.
foto: Fotopromě.cz

Foto z ateliéru Fotopromě.cz


Začalo to nevinně – trochu mě bolel zub, ale jelikož to byla osma „s tou nebudou problémy, nebojte", nepřikládala jsem tomu zvláštní význam. Jenže v noci se mi už nespalo dobře a ráno vše vygradovalo tak, že jsem frčela shánět zubaře. Otok, teplota, tepání v hlavě, neschopnost otevřít ústa, bolest. Moje zubařka byla samozřejmě na dovolené. Když vás v tomto případě začne v Praze bolet zub tak, že nemůžete vydržet, a je zrovna asi půl osmé ráno, je to dost velká smůla. A problém. Zubní pohotovost totiž funguje od sedmi večer do sedmi ráno. Jinak máte jít ke svému zubaři, kterého tu nemáte. Jiný zubař vás nevezme. A tak jsem se vydala do nemocnice s nepořízenou, pak do centra města a všude jsem četla cedulky: „Zde není zubní pohotovost." Až jsem se ve Spálené u posledních dveří, na které jsem nezaklepala, celkem vyčerpaně svalila na lavici a doufala jsem, že zrovna tady už musí být někdo, kdo mě vyslyší. Sestřičce se mě asi podle pohledu zželelo, znovu mi sice vysvětlila, že TADY NENÍ ZUBNÍ POHOTOVOST a že se jinak musí vydržet do sedmi do večera, ale slíbila mi pomoc. Sestřiččino: „Paní je kojící žena a nevypadá to dobře," na lékaře zapůsobilo a i přes plnou čekárnu lidí mě posadil na židli (nikoliv na křeslo, tam byl jiný pacient), dal roušku, koukl do pusy a začal se dost nespokojeně tvářit. Rovnou vypsal žádanku na zubní operaci, bez které by mě prý jako akutní případ na stomatochirurgii mezi objednané zákroky nevzali, nebo alespoň ne tak rychle. Velká a snad jediná „výhoda" akutního zánětu osmičky je asi ta, že se na její vyndání těšíte. Šíleně moc. Čímkoliv bych si v tu chvíli odšroubovala půlku obličeje.

Detaily nepopisuji, ale přes nepříjemné injekce a pozdější rejdění nástroji v ráně a nepříjemné zvuky to bylo vlastně nesmírně úlevné – zbavila jsem se zdroje zánětu a mohla jsem jít za svými dětmi – o ty tady jde samozřejmě hlavně.

S dutinou ústní jsem neměla problém totiž jenom já, ale hlavně náš Tomášek. V neděli si na chatě hrál s kamarádem na písku, jedli kukuřičné křupky z jedné misky a leč oba vypadali zdravě, nebylo tomu tak... Náš malý kamarád skončil v nemocnici o pár dní dříve, než náš Tomášek. Ten se ještě do mého zubního zákroku držel doma s aftózní stomatitidou, což je plná pusa puchýřků. No hnus, to jinak nejde popsat. Přestože jsme se úporně snažili, náš chlapeček chřadnul, plakal a opakoval: „pálí", nakonec skoro přestal pít. A do toho já přišla totálně bez sil od zubaře. A do toho jsem věděla, že je třeba uchránit Kačenku, takže jsem dokola vyvářela nádobí, Kačenčiny dudlíky, zamezovala mazlení dětí, převlékala poslintané oblečení, převlékala ložní prádlo... a do toho jsem si vyposlechla, jakým rizikem je aftóza pro moji ránu v puse.

Nespali jsme vlastně pár dní – já ponejvíc pro bolest, Lukáš pro péči o synka. Co to šlo, jsem se snažila na kašovité stravě mít mléko a kojit dceru, protože mi bylo vysvětleno, že jediné, co mohu udělat pro to, aby naše holčička tak šíleně neonemocněla, je přikládat ji co možná nejčastěji a chránit ji mateřským mlékem. Vyčerpali jsme se všichni, ale nakonec musel bohužel po pěti dnech snah situaci zvládnout Tomášek do nemocnice pro dehydrataci. Jako doprovod byl hospitalizován tatínek – s ránou v puse jsem byla nebezpečná pro syna i jiné děti a naopak Tomášek pro mě.

Čtěte také:

S Kačenkou a mou bolavou pusou jsme byly spolu doma tři dny. A nezdálo se mi to lepší, ba naopak, horší a horší. Poprvé jsem se vlastně naprosto vážně zamyslela nad situací maminek, které jsou na své děti samy. Nechápu a smekám! Taková věc se může člověku stát ze dne na den a vůbec nevím, co bych si počala bez vzájemné podpory manžela. A bližních, kteří pohlídali Kačenku, abych mohla chvíli za Tomáškem a abych – si v neděli skočila na pohotovost zase znovu. No jistě – komplikace, infekce, antibiotika, drénování, bolavá čelist a cha – další bolavá osmička. To se zkrátka nedá vymyslet ani jako zápletka do seriálu – když už, tak už.

Každopádně – dnes jsme zase o dost pokornější a spokojení spolu doma. Uvědomila jsem si mnohé – shodli jsme se s Lukášem, jak je skvělé, že je dnes samozřejmé být s dítětem v nemocnici a smekáme před našimi matkami, které za minulého režimu měly své děti v nemocnicích týdny i měsíce a směly je laskavě navštívit ve středu a v neděli v určený čas. Nedovedu si představit, co musely prožívat ony a hlavně děti, naši sourozenci. Pochopila jsem, že moje máma je fajn přítelkyně na telefonu a laktační poradkyně – zkušená a na stejné vlně jako já, vždycky vytáhne radu a hlavně – není to nevyžádaná rada. Dovolená, nedovolená, atakována mými telefonáty mě dokázala uklidnit a pomoci. Uvědomila jsem si, že mateřská intuice funguje skvěle a jinak to vlastně nemůže být – dokázala jsem odhadnout, že Tomáš je už za hranicí stavu, kterou zvládneme sami, i když někteří měli jiný názor. Můj vnitřní hlas, který mi pořád říkal – nene, kojit chci dál a půjde to, se mi vyplatilo poslouchat – v nemocnici mi vysvětlili, že bez mateřského mléka by Kačenka takovou infekci nejspíše dostala taky. Moje mléko teď dávám na radu lékařů jako „medicínu" po malých dávkách i Tomáškovi. Vlastně musím poděkovat obecně doktorům, protože revmatolog, neurolog, pediatr a dokonce už i zubař, mě v kojení podporovali a byli k němu ohleduplní – tzn. nikdo mě nepřesvědčoval k léčbě, která by kojení ohrozila nebo znemožnila – naopak, je samozřejmé na laktaci brát velký ohled a hledat řešení – a to v dobách, kdy jsem byla malá, prý tak zdaleka nebylo. Uvědomila jsem si, že můj muž byl jediným mužským doprovodem dítěte na nemocničním oddělení t. č. a že vše výborně zvládl i beze spánku, jak jsme na to zvyklejší my-matky.

Mějte zdravé dutiny ústní a kojte, co to jde
Kateřina

P. S. Když vás bolí zuby, nezapomeňte, že máte v domácích lékárnách různé gely, které dáváte při prořezávání zoubků vašim dětem. Hodí se někdy i vám :-P

15. 7. 2015Kateřina
Komentáře k článku
Počet komentářů: 2
Obrázek uživatele Kateřina
Kateřina

Jarko, moc Vám děkuji za uznání. Hlavní je, že to dobře dopadlo. A doufám, že jsme si to vybrali a už nás čeká jen hezké léto na chalupě... Tomáš začíná jíst a Kačenka drží. Akorát máme doma všechno fialové od desinfekce, kterou musí být potřený každý pupínek i stroupek. Ale vem to čert. Osmičky mi rostly asi tak od 15 a ani jedna nedorostla, jak měla - i zbývající dvě jsou spíš v čelistech, než venku. Ale vyndat jde prý všechno a protože toto už nikdy nechci zažít, jsem odhodlaná v říjnu (jak mi doporučili kvůli odstupu od této akce a lepšímu měsíci na hojení) nechat vysekat/vyndat dvě zbývající. DObře, že je máte venku - to zas závidím já Vám a taky v dobrém. :-) Dozvěděla jsem se mimochodem zajímavé věci o osmách - ještě před sto lety kvůli špatné hygieně a tuhé stravě bylo prý běžné, že mladým lidem do dvaceti let věku část chrupu chyběla, a tak v tomto okamžiku vyjížděly ty moudré zuby, osmy, aby zachránily situaci... a dneska jsou proto tak nějak "zbytečné", prý dobré právě na transplantáty. Takže lidé s úzkými čelistmi by si je měli nechat preventivně odstraňovat a rozhodně do toho jdu! Mějte se moc krásně a dejte vědět, jak jste strávili dovolenou! My budeme chalupařit a úúplně nám to stačí.

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Katko, tedy klobouk dolů před vámi všemi, jak jste to zvládli! My jsme zatím ještě hospitalizaci řešit nemuseli, jediná situace, kdy jsem byla "oddělena" od Honzíka, byly tři dny v porodnici s Filípkem, a jsem za to moc vděčná. Čím později něco takového nastane, tím lépe pro nás pro všechny. Jste fakt obdivuhodní!

A když tak čtu Vaši zkušenost s osmičkami, jsem velmi ráda, že jsem si všechny své 3 osmičky (ta čtvrtá asi čeká na moji 40, jako u mojí mamky), ač jsem s nimi žádné potíže neměla, nechala preventivně vytrhnout (především kvůli snazší hygieně sedmiček).

Mějte se už jen zdravě, všichni čtyři, a užívejte co nejvíce Vaši novou chalupu, kterou Vám moc přeju (a trošičku závidím, ale v dobrém ;-) ) 

Jarka

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Nějak mi vyrostly!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Né, prsa né. Děti, jak jinak. Nevšimla jsem si toho já, ale sousedka z ulice. Na chvíli jsme se spolu zastavily a prohodily pár slov. Cenná chvilka na rodičovské. Celý článek »

MuFuMa na vodě

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kamarádka mě před nedávnem označila jako MuFuMa, což má znamenat multifunkční matka. Pomáhám jí s tvorbou e-learningu, tak mě patrně chtěla pochválit, povzbudit, poděkovat. Milé MuFuMy, jestli chcete, i dnes čtěte, jak jsme... Celý článek »

Učesaná-neučesaná

MÁMA LIVE! KATEŘINA Když už jsme tak na dva tři dny jednou za čas v Praze, obvykle si vymýšlím nejrůznější malé projekty – vzít děti k zubaři (o tom možná příště), probrat oblečení, pomalovat s dětmi křídami betonový nájezd na kočárky před domem... Celý článek »

Sopka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Milá paní Lenko, před několika dny jsme se potkaly v lounském supermarketu a dostala jsem od Vás milou zpětnou vazbu na mé psaní a taky výzvu – že se těšíte na článek, kterak jsme s dětmi zdolali sopečné vrchy (Raná, Oblík a... Celý článek »

Regres, progres

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nastává u nás, věřím, příjemná vývojová fáze obou dětí – takhle blízko si s dovednostmi, zájmy a naladěním ještě nebyly.  Celý článek »

Pampeuvližky aneb Příušnice – díl II.

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní článek jsem začala psát historicky nejdříve před uzávěrkou, a to krátce po uzávěrce předchozí. Asi tak před 14 dny v příjemném rozmaru a snad z potřeby po úmorné chorobě se vyzdravit veselejším a přírodním tématem –... Celý článek »

Zázraky přírody

MÁMA LIVE! KATEŘINA Měla jsem rozepsaný rozverný článek o tom, jak děti mluví – trochu polsky. Jak my mluvíme s nimi, jak s nimi mluví druzí a jak mluvíme všichni dohromady a co z toho vzejde. Ale nakonec je všechno jinak – píši o tom, jak jsem se... Celý článek »

Koroptve

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnešní titulek volím proto, abych zvýšila pravděpodobnost, že se dozvím, proč se říká „čurat jako koroptev“. Ví to někdo z vás?  Celý článek »

Ukojené

MÁMA LIVE! KATEŘINA … jsme s malou obě dvě! Je klidno, vyhověno, co do očekávání splněno, utišeno, nasyceno. Celý článek »

Máma na telefonu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Po zápisech do školky se rozšířila moje mateřská role ještě o jednu malou – jsem máma na telefonu. A to já nerada. Celý článek »

Moje ne-zelená domácnost

MÁMA LIVE! KATEŘINA 10 let jsem ve 21. skautském oddíle střediska Vočko žila v přímém sepětí s přírodou. A taky prožívala čas na třech a půl tisících metrech čtverečních zelené zahrady na chatě takřka mimo civilizaci nebo u babičky na venkově (v... Celý článek »

139 vteřin do klidu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kdo by je miloval – kouzelné pěvkyně, které vábivým zpěvem lákají námořníky ke svému ostrovu, kde jejich loď ztroskotá na útesech. Netroskotá loď, ale moje uspávací pokusy.  Celý článek »

Nynyny

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nynyny u nás nebylo nikdy citoslovcem nářku, jak jej vyplňuji v křížovkách, ale batolecí synonymum pro „sluší“, „jsem nejkrásnější na světě“ nebo „chci nějakou parádu“. Celý článek »

Zmizet

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dočetla jsem už asi potřetí knihu Zmizet. Možná to znamená, vzhledem k tématu, že se ráda drásám a taky, že si potrpím na kvalitní beletrii. Možná spíš, že v sobě nosím ještě nezpracované emoce. Celý článek »

V popředí

MÁMA LIVE! KATEŘINA Kačenčiny vyjadřovací schopnosti dost pokročily – snad díky bráchovi, který ji v tomto ohledu žene dopředu. Její slovník je mnohem bohatší, než byl Tomášův v jejím věku. Celý článek »

Rybička uplavala

MÁMA LIVE! KATEŘINA Advent bych s dětmi příští rok ráda strávila určitě o dost jinak, ale Vánoce jsme měli pěkné. Šlo to i bez chaty, sněhu, v březnovém počasí, s bolavým zubem a navzdory útokům batolat na vánoční stromek! Celý článek »

Kateřino, Kateřino...

MÁMA LIVE! KATEŘINA ... ty jsi víno, co mi bere dech... Neckářův song mi zpívávala ségra o mém svátku. A ještě celkem svižně zvládnu předříkat (rozhodně ne perfektně zazpívat) text písničky Katce:  Celý článek »

Jizva k narozeninám

MÁMA LIVE! KATEŘINA Před rokem by mě ani nenapadlo, že 1. narozeniny naší dcery oslavíme na chatě (ta, že už bude) a hlavně zčásti venku – pod lampiony, u grilu, na pískovišti. Skvělý to listopad! Celý článek »

Dušičky

MÁMA LIVE! KATEŘINA Nemám na mysli hřbitovní téma. Nevím, zda z pohodlnosti nebo pověrčivosti na hřbitovy s dětmi nechodím. A když jsem bez dětí, to zase jdu raději za něčím veselejším. Na své zesnulé blízké si raději vzpomenu naveselo a bez... Celý článek »

Mejdan podle plánu

MÁMA LIVE! KATEŘINA Děti začaly o poledním klidu pořádat mejdany – se vším všudy – hudba, tanec, hlučno a připíjení si. A spát se nece a nece. Celý článek »

Máma bác!

MÁMA LIVE! KATEŘINA Právě jsem dočetla článek, v jehož titulku byla slova „pády dětí jsou neobvyklé“. Mně se naopak zdají dost obvyklé, protože líčení různých pádů a foukání bebí je samozřejmou součástí naší rodičovské konverzace. Nikde jsem ale... Celý článek »

Kapitální bříško

MÁMA LIVE! KATEŘINA Dnes jsem celkem dlouho přemýšlela, jak na dnešní článek. Jak se bude jmenovat? Co bylo v uplynulé době to hlavní? Kačenčiny první samostatné krůčky? Změna jejího chování? Dámská jízda? Káčina urputnost a moje natržené ucho?... Celý článek »

Ty jez – ty nejez

MÁMA LIVE! KATEŘINA… toho jsme se se sestrou v dětství něco naposlouchaly. Někdy vyloženě takto jasně-stručně, jindy i s osloveními, aby bylo jasno: „Lucinko, to už stačí. Kačenko, pořádně papej.“ A třicet let poté málem vypouštím podobné věty z... Celý článek »

Spurtovkyně

MÁMA LIVE! KATEŘINA Všechno začalo nevinným i vinným popojížděním v čase. Najednou přestalo být vedro. „Už né,“ jsem řvala i já, revmatička libující si ve vedrech, protože to pak plesám a je mi dobře, neofouknu, neprochladnu, mám prohřáté svaly a... Celý článek »

Dětinka

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tomáš má svérázný přístup k češtině, což mě jako češtinářku samozřejmě víc než baví. Děti – dětinka – dětinek a když nerozezná jasně pohlaví, tak jde o dětinko. Kačenka je holčička, takže je dětinka, a on je její táta. A Lukáš... Celý článek »

Zavři uši

MÁMA LIVE! KATEŘINA Tak nám otrnulo. Neduhy máme snad za sebou a způsob trávení tohoto léta se nám už zdá podstatně šťastnějším. Díky mnohému – vyzdravování se na chatě v polovičním klidu a tichu, díky letnímu počasí, které se venku zdá být... Celý článek »

Bariérovo

MÁMA LIVE! KATEŘINA Jako je Krakonošovo kopcovitá krkonošská pohádková krajina, my teď máme naopak v našem světě s miminy rádi nebariérovo, na které jsem s tandemem naprosto odkázaná. Dá se říci, že je náš program do značné míry určován tím, jak... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené