Zvedáme kotvy

BATOLE LIVE! ANITA Konečně je to tady. Stěhování. Prodali jsme byt a přesunujeme se do nájmu. Zatím. Než se rozhodneme, kam dál. Stěhování je mimořádná situace, která otevírá celé rodině nové obzory. Obzory týkající se hlavně otázky, kolik je toho člověk schopen zvládnout. Fyzicky. Psychicky. Než padne. Humor nám ale naštěstí nedochází - a to je hlavní!

Foto z ateliéru rodinné fotografie Fotopromě.cz


Anitka – vědoma si nějaké „změny ve vzduchu“ – pomáhá velice. Jak se nám poslední týdny vede? To nejde popsat. Musíte to zažít. Nabízím ale malou ochutnávku v podobě popisu části jednoho všedního stěhovacího dne.

Poznámka: „Stěhovat“ jsme se začali už v srpnu, kdy se našli zájemci o náš byt. Tenkrát tedy jen v myšlenkách, které se postupem času zhmotňovaly ve skutečné stěhovací rodeo. Uprostřed chaosu se nacházíme asi čtrnáct dní. A už vidíme světlo na konci tunelu – neboli v našem případě skutečné denní světlo, jak postupně mizí krabice zakrývající výhled z oken. Pro lepší orientaci v následujícím popisu stěhovacího dne uvádím raději hned zezačátku legendu. Starý byt = byt, který opouštíme. Nový byt = byt, do kterého se chystáme nastěhovat. Další významnými pojmy jsou Krabice a Bublinková fólie. Jejich definice si prosím vygooglujte, ať si zbytečně nezasekám blog o důležitém tématu kravinami.

Ráno mám nejraději. Je tma jak v pytli, ale Anitka se rozhodla, že se jde vstávat. A balit. Když totiž začneme hned kolem páté, šesté, určitě toho zvládneme mnohem víc. Druhá možnost je ukecat dceru, aby si dala trochu mléka. O pár desítek minut později tedy skutečně vstáváme. Já vysátá a mírně nevyspalá. Anit spokojená. Sytá mateřského mléka a hladová po nových báječných zážitcích, které jí máma nachystá. Těmi novými báječnými zážitky už je několik dní skládání věcí do krabic.

Vykutálím se z postele (Anit na rozdíl ode mě ladně seskočí). Kuchyň vypadá jako po výbuchu granátu, ale vzhledem k blížícímu se dni D (tedy dni, kdy opustíme Starý byt) nepořádek neřeším. To je jeden ze světlých momentů celé stěhovací akce. Svléknu Anit pyžamo i plínu, postavím před ni Pana Nočníka a jdu vařit snídani. Anit způsobně sedí, něco žvatlá a já si spokojeně nasypu do pusy pár arašídů v karobu.

Vločková kaše z malinami pro Anit, Caro s rýžovým mlékem pro mě. Zatímco ruce chystají jídlo, očima skenuji, co vše musím dnes zabalit. Každý den, když Tom přijde z práce, odvezeme na Nový byt pár Krabic. Tímto tempem bychom měli zvládnout vyklidit Starý byt včas. Ještě nám pár dní zbývá.

Vyndám Anit z Krabice. Zatímco se vaří voda, nepřítomně vyskládávám myčku a sklenice rovnou balím do Bublinkové fólie. Anit se přijde podívat. Důležitě vybalí sklenici a ukazuje, že z ní jako pije. Pití. Zapomněla jsem dceři nalít její ranní doušek vody. Hned to napravuji. Ona mezitím chodí po bytě a mává sklenicí v ruce. „Anitko, sklenici zabalíme do fólie, ano?“ Ukazuje mi, že nejdřív dá napít svým panenkám. Přistupuji na hru. Když společně uhasíme žízeň páté pany, přesvědčím Anit, že teď je řada na ní. Posadí se tedy na stoličku a popohání mě svým „ham“. Servíruji kaši. U toho šlápnu ponožkou do něčeho mokrého. „EE-EE“ hlásí Áňa. Utírám čuránky. „Musím dát Anit plínu,“ říkám si v duchu. Krmím dceru. Po třech lžičkách končí. Krmím sebe. Balím další sklenici do Bublinkové fólie. Ne, to je pořád ta první sklenice. Sundám Anit ze schodů. Třeba by si ještě něco dala. Nabízím jí superzdravou sušenku bez cukru. Tváří se, že si dá. Ustříhnu další kus Bublinkové fólie.

Vyndám Anit z Krabice. Sklenice, která v ní zatím osamoceně leží, přežila. Ale něco k ní přibylo. Rozdrobená sušenka. Snažím se vytáhnout drobky. Jím rozdrobenou superzdravou bezcukernatou sušenku. A zajím ji hrstí arašídů v karobu.

Vyndám Anit z Krabice. V Krabici je podezřele mokro. Sakra. Proč jsem Áně ještě nedala tu plínu? Použiju hromadu papírových ubrousků a trochu Bublinkové fólie. Vše se zdá být v pořádku. Kde je Anit? Sundám Anit z pohovky. Ta je naštěstí suchá. Rychle dám Aňulce plínu a vysypu před ni pár hraček. Zabalím další sklenici do Bublinkové fólie a dám ji do Krabice.

Vyndám Anit z Krabice. Chvilku nepřítomně praskám bubinky v Bublinkvé fólii. Přitom šlápnu do něčeho hnědého. Uf, jen arašíd v karobu. Uklízím hnědou lepivou hmotu z podlahy. Balím další (už třetí!) sklenici do Bublinkové fólie. Krabice je ale plná. Plná hraček. Anit se vesele směje, jak mi hezky pomohla. Donese mi boty. Je zabaleno, jde se pápá. Až venku si uvědomuji, že mám vlhké ponožky, jednu navíc ulepenou od karobu. Neřeším. Jde se ven. Snad Anit utahám a uspím, abych dobalila aspoň to sklo... a večer, o mnoho arašídů v karobu, pár utřených loužiček a jednu nakřáplou skleničku později se to skutečně povedlo! Tom bude mít radost. Další Krabice může putovat ze Starého na Nový byt.

PS1: Nejsem prodejce arašídů v karobu, jen na nich teď prostě ujíždím (Tom mi na narozeniny koupil zásobu – i když ještě před týdnem se ten tříkilový pytel ořechů zdál notně plnější).

PS2: Nesmím zapomenout zmínit Tomovy rodiče, díky kterým šlo stěhování velké části věcí mnohem rychleji, než jak jsem právě popsala. Celý víkend u nás poctivě dřeli, měřili, nosili, vrtali. Vše se pohnulo tím správným směrem a my získali pocit, že to asi fakt zvládneme. Za to jim patří velké díky!

PS3: Vzkaz pro budoucí Veru: „Veru, až se budeš znovu stěhovat, prosím, objednej si stěhováky.“
.
PS4: A teď úplně mimo mísu. Minulý článek jsem psala o sobě – jednomatce – taky kvůli tomu, že sleduji dokument ČT o paterčatech. Jenže jak jsem se rozepsala, tak jsem to tam jaksi zapomněla zmínit, tak tak činím teď. Rodičům paterčat – Saše a Tondovi – patří můj velký obdiv. Zvládají to skvěle. A abych zůstala v tematickém rámci tohoto článku: S jedním dítětem se přestěhovat ještě dá, ale s paterčaty + synem? Když jen dovolím této představě vniknout do mé hlavy, tak mě napadá, že jsme vlastně prožili úplně pohodové stěhování.

Zdravím v den vydání tohoto článku už z Nového! Veru

29. 10. 2014Veronika
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Všechny články blogera

Anitka bude sestra

(Těhulka LIVE! Veronika) Vždycky jsme si přáli mít víc než jedno dítě. Já čtyři, Tom dvě. Kompromis je tři. Ale uvidíme. To ještě předbíhám. Když se narodila Anit, byla jsem v totální mateřské euforii. Ta ostatně stále trvá. Přála jsem si, aby... Celý článek »

Jak mluvit s dětmi

BATOLE LIVE! ANITA Dneska jsem po dlouhé době brečela. Brečela jsem jako želva spolu s Anit. Ta mě střídavě vinula k sobě a odstrkávala. A (na)říkala: „Máma ne!“ Mé slzy ji překvapily stejně jako mě samotnou. Celý článek »

Vzdorný týden

BATOLE LIVE! ANITA Minulý týden vzdorovaly události, věci i dítě. Jedna z velkých změn, kterou jsem slibovala v minulém článku, nakonec nepřišla. Měli jsme koupit byt. Den před podpisem smlouvy se ale majitelé domluvili s jiným zájemcem, který měl... Celý článek »

O holčičích věcech

BATOLE LIVE! ANITA Poslední dobou se dějí velké věci. Velké, intenzivní a většinou pozitivní. Čas, kdy o nich napíšu víc, ale teprve zraje. Dnes budu psát o malých věcech. Malých, ale pro nás neméně intenzivních. O naší holčičí holčičce.  Celý článek »

Léto s Anit

BATOLE LIVE! ANITA S Anit miluji všechna roční období, ale nejvíc léto. V létě se všechny drobné všednodenní problémy tak nějak řeší samy. Na oblečení Anit vystačí jedny šaty na týden, vše mokré hned uschne, vůbec nevadí, když Anit nechce nosit... Celý článek »

Umluvená máma

BATOLE LIVE! ANITA Nemyslela jsem si, že se mi to někdy stane. Jsem extrovert. Mluvím hodně. Mluvím ráda. Dokážu mluvit pořád! Zeptejte se kolegů z práce, kteří mají „to potěšení“ s takovou praštěnou nezavřipusou sdílet kancelář. Ještě štěstí (pro... Celý článek »

Zoubky jako perličky

BATOLE LIVE! ANITA Začaly prázdniny a najednou se toho děje nějak moc. Návštěva na Moravě a řádění s Anit v aquaparku, moje máma v Praze, party s Ániným kamarádem Edou na chatě. A taky první prohlídka u zubaře. Celý článek »

Máma, táta, Áňa

BATOLE LIVE! ANITA V létě nepracuji. Nebo jen minimálně. A tak s překvapením zažívám období, kdy během odpoledního spánku nebo v noci nepotřebuji brejlit do počítače. Kdy se nemusím do telefonu respondentům omlouvat, že se neslyšíme, protože dcera... Celý článek »

Party time!

BATOLE LIVE! ANITA Anitka absolvovala dvě oslavy svých druhých narozenin. A je potvrzeno: Anit je "párty člověk". Miluje společnost. Tanec. Veselí. Focení. Náš malý extrovet si prostě užil dosyta. Pozornosti se jí dostalo ze všech stran. Celý článek »

Poprvé u moře

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek by mohl být krátký. Krátký jako jedna věta. Byla to fantastická dovolená! Víc než to. S Tomem jsme u moře nebyli tři roky. Předtím jsme si to ale dávali pěkně v našem stylu. Věděla jsem, že teď to bude jiné. To mě... Celý článek »

Kytičková koupel

BATOLE LIVE! ANITA Dnešní článek píšu těsně po tom, co jsem Anit uspala. Anit občas usíná s hlavou na mém břiše nebo hrudníku. Stejně jako dnes. A tak ji můžu očichat. Sledovat, jak chvilku hýbe očima pod zavřenými víčky. Jak se usměje z... Celý článek »

Temná stránka rodičovství

BATOLE LIVE! ANITA Na Velikonoce jsme jeli navštívit Tomovy prarodiče na Slovensko. Liptovský Mikuláš je sice z Prahy pořádný kus, ovšem s mezipřistáním na Moravě u našich se to dá celkem v pohodě zvládnout. Veškeré cestování navíc plánujeme tak,... Celý článek »

Srabíci, nemehla a špindírové

BATOLE LIVE! ANITA A bylo jaro. A všechno, všechno kvetlo, a ty včely tolik bzučely, a ta tráva byla taková veliká, a ta rosa jako granáty, a ti ptáčci tolik zpívali, a ti cvrčci - ale ti se něco nacvrčeli, a ta Anitka se nemohla nabažit houpání... Celý článek »

Nemocná máma

BATOLE LIVE! ANITA Před časem mě dostihla letošní podivná zima-nezima a svými virovými drápy se mi zaryla do krku, průdušek, plic i nosohltanu. Zkrátka: totálně jsem odpadla! Za normálního stavu bych si prostě vzala volno v práci, virózu vyležela... Celý článek »

Batoletština

BATOLE LIVE! ANITA Právě jsem Anit uspala. Představte si tu situaci: ležím s ní v posteli, ona chvilku saje mléko. Pak se otočí, opře se zády o mou hruď. Poslouchám její pravidelný dech a přemýšlím, o čem budu psát. A zase mě nenapadá nic, na co... Celý článek »

Výchova nemá být dřina

BATOLE LIVE! ANITA O výchově se často bavím s Tomem a MILUJU jeho pohled. Ztotožňuji se s ním a děkuji Osudu za takového chlapa. Kterému nemusím nic tajit (třeba rozbitou skleničku nebo tři loužičky na koberci). Se kterým nemusím o nic bojovat ... Celý článek »

Co od dětí chceme...

BATOLE LIVE! ANITA Nejdřív prostě jen chceme, aby byly. Pak se ale naše požadavky začínají zvyšovat. Aby zvedaly hlavičku. Aby lezly. Aby seděly. Aby chodily. Vždy podle věku a (v "chytrých knihách" definované) probíhající fáze vývoje. Období, ve... Celý článek »

Herničky, dětičky a bacily

BATOLE LIVE! ANITA Nevlídné sychravé počasí nás v uplynulých týdnech několikrát vyhnalo do různých herniček. Bohužel mělo podobný nápad asi tisíc jiných rodičů z Prahy. Plán: zabavit Anit v suchu a teple - a tím ji udržet zdravou. Vzápětí na plánu... Celý článek »

Rok dřevěného koně

BATOLE LIVE! ANITA Rok 2014 byl podle čínského horoskopu rokem dřevěného koně. Vlastně pořád je, protože končí až v druhé půlce února. A jaký byl ten náš? Rychlý. Bujný. I plný rodinné intimity a budování vztahů.  Celý článek »

Prosím, nestrašit!

BATOLE LIVE! ANITA Tento článek bych chtěla věnovat Mikuláši. Tomu, jak se u nás slaví, a co vlastně znamená pro děti Anitčina věku. Předtím ale lehce zabrousím do uplynulých čtrnácti dnů. Ty jsme s Anit obě promarodily.  Celý článek »

Plínu, dudu a šup nahoru!

BATOLE LIVE! ANITA Naše slaďování práce a rodiny dosáhlo kritického stádia. Stádia, kdy se musí “něco” stát. Některé situace našeho života se totiž občas začínají podobat rodinné komedii. Takový scénář by si ale nikdo snad ani netroufl napsat.... Celý článek »

Sebezpytování

BATOLE LIVE! ANITA Svoje chyby znám a nějak jsem se s nimi naučila žít. Taky jsem s nimi naučila žít Toma (za těch nekonečně mnoho - 15 - let, co jsme spolu). A teď se s nimi učí žít Anit. Jenže má dcera mi nevinně a bez jakýchkoliv postranních... Celý článek »

Jednomatka

BATOLE LIVE! ANITA Ještě než jsem měla Anitku, často jsem slýchala od svých “dětných” kamarádek: “Počkej, až budeš mít taky dítě. To ti teprve začne tóčo. Žádné vysedávání, vykecávání. Uvidíš!” Pak se narodila dcera. A teď zase poslouchám (obvykle... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí

BATOLE LIVE! ANITA Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak trochu... Celý článek »

Hřiště: epizoda 2. Děti útočí.

(BATOLE LIVE! ANITA) Můj druhý blog s hřišťátkovou tématikou už nebude tak idylický a optimistický jako ten první. I proto jsem si půjčila název ze Star Wars. A taky proto, že jsem zase po létě začala pracovat a můj supertým na Star Wars tak... Celý článek »

Pan Nočník

BATOLE LIVE! ANITA Nevím proč, ale k „nočníku“ a „záchodu“ jsem v rozhovorech s Anit předsadila slovo „pan“. Asi jsem tak podvědomě chtěla Anitce podsunout, jak důležité tyto věci denní hygieny jsou. Pan Nočník předává čurání a hovínka panu... Celý článek »

Hurá hřiště! Klouzačky a pískoviště

BATOLE LIVE! ANTIA A Anitinou zlepšující se chůzí přichází změna. Zjišťuji, že procházky po parcích najednou nejsou ta pravá batolecí radost. Sotva jsme se po (bohužel toto léto už poslední) dovolené trochu aklimatizovali v Praze, pustila jsem se... Celý článek »

Anita v botách

BATOLE LIVE! ANITA Odkaz na Perraultovu pohádku v nadpisu je tentokrát čistě náhodný. Ne, že by Anitka nebyla chytrá jako onen kocour. A výřečná je taky dost. Já chci ale psát o botách. Protože boty - to je téma. Celý článek »

Prázdniny u babičky

BATOLE LIVE! ANITA Minulých čtrnáct dní jsme s Anit prožily u našich na Moravě. Tom nám oběma moc chyběl. Ale zase jsem měla full servis a tyto "prázdniny u babičky" si náležitě užila. Máma si vzala dovolenou, takže jsme se podělily o hraní s... Celý článek »

Stránky

Naposledy navštívené