Barva očí jako jednoduchý test otcovství? Příliš velké zjednodušení dědičnosti

Oči zajímaly lidstvo od pradávna. Lidské oči mohou mít desítky, možná stovky odstínů a kombinací barev. Barva očí prý vypovídá o našich vlastnostech. Nastávající rodiče jsou často zvědaví, jaké bude mít jejich dítě oči. Dá se na první pohled poznat, že dítě patří rodičům?

13-2-shutterstock_1094650127-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Já hnědé, ty modré

Barvu očí určuje množství pigmentu melaninu, který je koncentrovaný v duhovce – barevné části oka. Čím více melaninu, tím tmavší oko. Na výsledné barvě očí se krom melaninu podílí spousta dalších vlivů, a tak na světě nenajdeme dva jedince, dokonce ani jednovaječná dvojčata ne, kteří budou mít naprosto shodně zabarvené oči.

Barva očí se pohybuje od světle modré, k šedivé, zelené, tmavě modré, až k různě sytým odstínům hnědé. Lidé s rezavými vlasy mohou mít oči dokonce žluté. Všechny barvy jsou zcela normální a přirozené.

Zřídka se může stát, že jeden člověk má každé oko jinak zbarvené. Výjimečný případ jsou lidé s červenýma očima, kterým chybí barvivo melanin a duhovkou prosvítají prokrvené části oka. Tito lidé trpí albinismem, barvivo jim může chybět i ve vlasech a v kůži.

Tmavohnědá planeta

Zhruba polovina lidí na celém světě má tmavě hnědé oči. Nejméně lidí na světě je zelenookých, asi jen 1,5 % všech obyvatel planety.

Modrookých je o něco málo víc, vyskytují se hlavně v severní Evropě, méně také v západní Asii v oblasti Izraele a Libanonu. Nejvíce modrookých lidí žije v Estonsku, skoro celá populace je modrooká. I u našich německých sousedů jsou tři čtvrtiny obyvatel modrookých.

Vědci soudí, že světlé oči se objevily před šesti až deseti tisíci lety v oblasti dnešního Rumunska díky mutaci, která zapříčinila menší tvorbu barviva melaninu. Proč se modré oči rozšířily hlavně v severní Evropě, vědci zatím netuší, možná to souvisí s množstvím slunečního záření.

Oči jako studánky

Čerstvě narozená miminka mají světlé oči, dokonce i miminka černošská. Neznamená to ale, že musí mít oči jen modré. Klidně mohou být šedé, ale postupně se začnou barvit podle toho, jakou má dítě genetickou výbavu a k jaké barvě je tak naprogramováno. Každopádně do konečné podoby se vybarví mezi prvním a třetím rokem.

Během života se barevný odstín očí může měnit i u dospělého člověka, většinou vlivem hormonů, tedy v pubertě, těhotenství, nebo v klimakteriu.

A jak se barva očí dědí?

Za konečnou barvou očí stojí několik různých genů, ale jeden je rozhodující, zda budou oči tmavé, nebo světlé. Tmavá barva je dominantní, zdědíme-li vlohu pro tmavé oči byť jen po jednom z rodičů, s modrýma očima se můžeme rozloučit. Ale i tmavooký jedinec může dětem předat vlohu pro světlé oči. Je to trochu složité, a tak shrňme pravidla dědičnosti do hlavních bodů:

  • Dva modroocí jednici budou mít s největší pravděpodobností samé světlooké děti.
  • Jsou-li oba rodiče tmavoocí, mohou mít buď všechny děti tmavooké, nebo mohou mít tři čtvrtiny dětí tmavookých a čtvrtinu světlookých.
  • Je-li jeden z rodičů tmavooký a druhý světlooký, mohou mít buď všechny děti tmavooké, nebo polovinu světlookých a polovinu tmavookých.

Čtěte také:

Příliš složité? Dědičnost barvy očí opravdu není jednoduchá a bohužel ji tak pro rychlé určení otcovství použít nelze. Když má dítko jinou barvu očí než rodiče, netřeba z toho cokoliv vyvozovat. Jedinou výjimku tvoří modrooké páry, které by měly mít světlooké děti. Ale světlooké znamená různé odstíny od modré, po šedou a zelenou, tak pozor na ukvapené závěry!

Nicméně se udává, že muži preferují modrooké ženy právě proto, že si u nich mohou snáz ohlídat, zda nevychovávají kukaččí dítě.

Oko – okno do duše

Barva očí prý vypovídá leccos o svém nositeli. Ač chce mít mnoho lidí modré oči, modroocí lidé údajně nebývají v životě nejúspěšnější. Jsou velmi citově založení, romantičtí a příliš se nezabývají svojí kariérou. Rodina a láska je pro ně na prvním místě. Modrooké děti prý víc koktají a dospělí modroocí jedinci častěji propadají alkoholu. Oproti tomu hnědoocí lidé bývají dominantnější, stejně jako je dominantní barva jejich očí.

Barva je údajně stejně intenzivní jako daný člověk. Hnědé oči naznačují, že půjde o rozhodného a ambiciózního člověka. Lidé s hnědýma očima jsou obzvláště vytrvalí a hodně se soustředí na svou kariéru. Lidé se zelenýma očima jsou obecně považováni za tajuplné a smyslné. Jsou temperamentní a vášniví. Nejsou příliš ambiciózní, ale jsou vytrvalí a houževnatí. Když si najdou nějaký cíl, půjdou za ním až do konce.

Nakolik popsané platí, můžete zkusit vypozorovat ve svém okolí. Každopádně zajímavé jsou výsledky anonymní ankety, podle které si třetina rodičů přeje modrooké děti, čtvrtina zelenooké a pětina děti s tmavě hnědýma očima. Po světle hnědých a šedých očích u potomků touží jen minimum rodičů. Zdá se, že jako rodiče nejvíc chceme nevinné modrooké andílky.

Pokud jste se svojí barvou očí vyloženě nespokojeni, není dnes už žádný problém pořídit si barevné čočky, jejich cena je přijatelná a zdravotní rizika jsou při dodržení hygienických pravidel minimální. Novinkou posledních let je změna barvy očí pomocí laseru. Jde o rychlou metodu, její zdravotní rizika a vliv na další funkci očí zůstávají zatím velkou neznámou.

22.3.2024 5:53 | autor: RNDr. Anna Mészárosová | zdroj: Odborným garantem článku je RNDr. Anna Mészárosová.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist