Biopotraviny aneb nic není černobílé

Zájem o biopotraviny a povědomí o nich u naší populace rok od roku roste. V roce 2005 utratili Češi za biopotraviny 350 milionů, v roce 2006 už víc než 700 milionů. Zároveň začínají být biopotraviny velmi diskutovaným a často i kontroverzním tématem. Mají nadšené příznivce, ale i menší či větší odpůrce…

Není to zázračný všelék

Biopotraviny mají svá nesporná pozitiva, ale i určitá rizika a rozhodně nejsou zázračný všelék, který vyřeší všechny problémy stravování a civilizačních chorob.
K největším výhodám výroby biopotravin (jak rostlinné produkce, tak chovu zvířat) patří šetrnější přístup k životnímu prostředí.
To, že ekozemědělci nepoužívají chemické prostředky, ochranu rostlin, může přinést i rizika. Na rostlinách se ve větší míře vyskytují škůdci nebo choroby, které rostliny napadají. Plody si zachovávají přirozenou chuť, barvu i vůni (což je pozitivní), ale bývají menší a mají horší vzhled – třeba strupovitost u jablek. Naše populace si však už zvykla na jistou „estetickou“ úroveň potravin. Absence chemických prostředků může komplikovat skladování plodin a jejich ošetření po sklizni. Největším rizikem je kontaminace plísněmi a bakteriemi, na které už není populace zvyklá.

Sáhnout hlouběji do peněženky?

Biopotraviny jsou výhodné v tom, že mají garantovaný až nulový obsah xenobiotik (přídatných látek užívaných pro konzervaci, úpravu chuti, vzhledu či konzistence potravin). V žádném případě však nemají výhodnější složení základních živin. Třeba „biouherák“ obsahuje 50 % tuků a vysoký obsah kuchyňské soli stejně jako běžný uherský salám.
Některé maminky mají problém s tím, že jsou biopotraviny drahé a že je nemohou dětem dopřávat v hojné míře. Je fakt, že třeba cena jogurtů v bio kvalitě je dvojnásobná, cena pečiva, zeleniny, ovoce, masa a vajec i několikanásobná ve srovnání s běžnými potravinami. „Nedémonizujme biopotraviny. Děti potřebují ke zdravému vývoji především vyváženou a pestrou stravu v pravidelných dávkách,“ komentuje doc. MUDr. Pavel Kohout, PhD., člen Fóra zdravé výživy.

Mýty o biopotravinách

Biopotraviny rozhodně nemají (ve srovnání s běžnými potravinami) nižší obsah kalorií a nejsou tedy výhodnější pro redukční dietu. Ani obsah cholesterolu či sacharidů není nižší, proto nejsou výhodnější ani pro nízkocholesterolovou nebo diabetickou dietu. Množství lepku může být v biopotravinách nižší než v běžných, ale lepek stále obsahují, takže je nelze využít ani pro dietu bezlepkovou. Biopotraviny tedy neřeší problematiku tvorby diet a skladby jídelníčku. Je to alternativa, která může jídelníček zpestřit.

Jak jsme na tom s Bio (blesková anketa mezi maminkami)

Jana, 35 let, syn Lukáš 6 let, dcera Terezka 3 roky
„Já biopotraviny nekupuji, ne kvůli vysoké ceně, ale spíš si nejsem doopravdy jistá, že jsou tak úplně zdravé a prospěšné. Názory v tisku se dost liší. U dětí přitom dodržuji (nebo se snažím) zásady co nejzdravějšího stravování. I proto, že jsou často nemocné. Hodně dbám třeba na dostatek ovoce, pijí zásadně neslazené nápoje.“

Iveta, 30 let, syn Filip 2 roky
„Asi před dvěma lety jsme se s partnerem rozhodli změnit trochu životní styl a k tomu patří i zdravější stravování. Nedělám v bioprodejnách veliké nákupy, ale týdně si některé potraviny kupujeme právě tam. Třeba mléčné výrobky a maso. Filipovi tam nakupuji také.“

Jitka, 28 let, syn Lukáš, 8 měsíců
„Já žiju na malém městě, máme zahradu, tak jsem spolu s těhotenstvím a porodem začala pěstovat zeleninu bez hnojení. Dnes už Lukáškovi dělám mrkvové příkrmy, pěstuji i brambory a další zeleninu. To, co mám pod kontrolou, využívám hlavně pro dítě. V bioprodejnách často nenakupuji, spíš malému, je to finančně nákladné.“

Nedávná studie (Studie BIO potraviny, GfK Praha, s.r.o., 2006) prokázala, že výrobky s označením Bio pravidelně kupují jen 3 % spotřebitelů, čtvrtina populace je zná, ale kupuje nepravidelně, další čtvrtina výrobky zná, ale nekupuje a téměř polovina spotřebitelů výrobky se značkou Bio vůbec nezná a nekupuje. Nejčastějšími pravidelnými zákazníky jsou ženy, lidé s vysokoškolským vzděláním a lidé ve věku 25 – 44 let.

Je to otázka volby

Biopotraviny jsou variantou běžných potravin a liší se především způsobem, jak vznikají. Nelze je jednoznačně považovat za zdravější, jak shodně uvádějí odborníci Fóra zdravé výživy. Na druhou stranu je dobré, že volbu máme pro sebe i své děti. Další informace k tématu najdete na www.fzv.cz

23.12.2008 4:26 | autor: Regina Rothová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist