Bolest v krku, angína a mononukleóza umí řádně potrápit

Bolest v krku, která jednou za čas (obvykle na podzim a v zimě) potrápí snad každého z nás, je nepříjemná i pro dospělého, natož pro malé dítě. Škrábání a pálení v krku máme ve zvyku zjednodušeně označovat jako angínu či chřipku. Možná vás proto překvapí, že tyto dvě nemoci ve skutečnosti nejčastější příčinou krčních infekcí nejsou.

shutterstock_2043166499-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Zánět nosohltanu (nazofaryngitida)

Nejobvyklejší příčinou bolesti v krku je virový zánět nosohltanu. Infekce se šíří vzdušnou cestou a má poměrně krátkou inkubační dobu 4–5 dnů.

Příznaky zánětu nosohltanu

  • zvýšená teplota nebo horečka (u kojenců a batolat často až ke 40 °C),
  • změna chování dítěte, únava, rozmrzelost,
  • bolestivé polykání, nechutenství, dítě odmítá jíst,
  • zduřelé mízní uzliny na krku,
  • rýma, kašel, chrapot, může se přidat i bolest břicha.

Průběh nemoci a léčba

Nekomplikovaný virový zánět nosohltanu trvá většinou 3–5 dnů a nevyžaduje léčbu antibiotiky. Měřte dítěti teplotu, pokud má více než 38 °C, podejte lék s účinnou látkou paracetamolem nebo ibuprofenem v dávce, odpovídající věku a váze dítěte podle příbalového letáku. Vysokou horečku pomůže srazit i vlažná sprcha nebo studený zábal.

Zvláště u kojenců je důležité udržet průchodný nos. Jestliže dítě ještě neumí samo smrkat, je třeba nahromaděný hlen z nosu pravidelně odsávat jednoduchou odsávačkou, kterou zakoupíte v lékárně. Zprůchodnění nosu napomůžou nosní kapky nebo sprej a kašel lze tlumit některým z volně prodejných léků proti kašli, v dávce odpovídající věku a váze dítěte. I když je to obtížné, snažte se nemocné dítě držet v klidu. Klidový režim je základním předpokladem k tomu, aby se organizmus s nemocí dokázal rychle vypořádat.

Možné komplikace

Infekce se může z nosohltanu rozšířit Eustachovou trubicí do středouší a způsobit zánět středního ucha. Tato komplikace bývá provázena vzestupem teplot, neklidem a pláčem malého pacienta. Dítě si sahá na ouška a reaguje bolestivě. Máte-li podezření, že dítě bolí ucho, vyhledejte lékaře.

U větších dětí někdy na zánět nosohltanu nasedne zánět vedlejších nosních dutin. Dítě má zastřený hlas, pocit plného nosu, zvýšenou teplotu a bolesti hlavy v oblasti čela a kořene nosu. I v tomto případě navštivte lékaře a konzultujte s ním další postup léčby.

Další komplikací může být zánět mízní tkáně spojený se silnou bolestí v krku, zarudnutím, prosáknutím a zvětšením krčních mandlí. Jde o tzv. katarální angínu, jež může přejít až do angíny hnisavé, při které se na povrchu mandlí vytvoří povlaky nebo čepy. Léčba i v tomto případě patří do rukou lékaře.

Angína

Angína znamená zánět mandlí. Většina angín je virového původu, pouze čtvrtinu až třetinu způsobují bakterie a z nich především streptokok – tedy stejná bakterie, která vyvolává spálu. Tehdy mluvíme o hnisavé angíně. Onemocněním trpí hlavně děti ve školním věku a dospívající, u nichž se nezřídka angíny opakují. Doba od nákazy do začátku prvních příznaků bývá 2–4 dny.

Příznaky angíny

  • horečka, třesavka, projevy schvácenosti, bolesti břicha, zvracení
  • bolest v krku zhoršující se při polykání
  • zvětšené mandle s bělavými povlaky nebo čepy
  • povleklý jazyk, který může být později až malinově červený
  • zvětšení a bolestivost krčních uzlin

Pozor!

Silně zarudlý kropenatý krk může být známkou hnisavé angíny, i když nenaleznete povlaky na mandlích. A zároveň je třeba vědět, že povlaky či čepy na mandlích se objevují i u virových zánětů nosohltanu a virových angín. Jednoznačné stanovení původce onemocnění je tedy možné pouze na základě odběru krve či výtěru z krku.

Průběh nemoci a léčba

Neléčená bakteriální angína může vést k postižení ledvin a srdce, proto je vyšetření lékařem nutné vždy, když máte na angínu podezření. Základním lékem na bakteriální angínu jsou penicilinová antibiotika, která lékař po potvrzení diagnózy předepíše. Virová angína se léčí pouze symptomaticky. Podle potřeby se podávají léky na snížení horečky (paracetamol či ibuprofen) a polotekutá strava, kterou dítě snáze polyká. Většímu dítěti mohou od bolesti krku ulevit pastilky proti zánětu a proti bolesti.

Komplikace hnisavé angíny

Nejčastější komplikací je šíření zánětu do okolí mandle vedoucí k zánětlivému prosáknutí okolní tkáně čili vzniku tzv. flegmóny nebo vytvoření ohraničeného ložiska hnisu v okolí mandle. Projevuje se silnou narůstající bolestí v krku. Na rozdíl od angíny se jedná o jednostranné postižení. Bolest bývá tak velká, že omezuje polykání. Pacient obtížně artikuluje vzhledem k omezené pohyblivosti dolní čelisti. Onemocnění provází vysoká horečka, třesavka a schvácenost.

Intenzivní antibiotická léčba je nezbytná a v případě abscesu je nutné i rozříznutí hnisavého ložiska a vypuštění hnisu.

Čtěte také:

Odstranit krční mandle?

Odstranění krčních mandlí se doporučuje obvykle tehdy, jestliže opakované hnisavé záněty vedou k závažným komplikacím, jako je například tvorba abscesu.

V případě zbytnělých krčních mandlí, ve kterých opakovaně dochází k zánětu, se krční specialista rozhoduje spíše o jejich zmenšení seříznutím, kdy část tkáně zůstává ponechána.

Infekční mononukleóza

Zánět mandlí může být způsoben také virem infekční mononukleózy. Její klasický obraz je angína s výrazně zvětšenými krčními uzlinami. Doba od nákazy k prvním příznakům nemoci kolísá mezi 3 dny až 2 týdny.

Příznaky mononukleózy

  • zpočátku zvýšená teplota, nechutenství, malátnost, únava
  • tvorba povlaků na krčních mandlích
  • otok v celém nosohltanu, což vede k typickému huhňání
  • zduření mízních uzlin
  • citlivost až bolestivost břicha pod pravým žeberním obloukem
  • zvýšené jaterní testy
  • vyrážka po těle (nemusí být přítomna vždy)
  • horečka, bolest hlavy a svalů

Průběh nemoci a léčba

Mononukleóza postihuje zejména adolescenty, mladé dospělé a děti do 5 let. U mladších dětí probíhá asymptomaticky (bez příznaků) anebo jen mírně. Postižení jater spojené se zvýšenými jaterními testy ale provází mononukleózu téměř vždy. Onemocnění trvá 2–3 týdny a základem léčby je klid na lůžku a jaterní dieta se sníženým obsahem tuků a zvýšeným obsahem bílkovin. Antibiotika se nenasazují, protože na virového původce nemoci neúčinkují. Doporučuje se kloktání a obklady na zvětšené lymfatické uzliny.

Po překonání nemoci se dítě musí dva až tři měsíce vyhýbat namáhavým fyzickým aktivitám. Virus je v těle přítomen doživotně a při oslabení imunity se může projevit jiným onemocněním.

18.5.2023 5:34 | autor: MUDr. Martin Gregora | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci s MUDr. Martinem Gregorou

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist