Brzy na chůzi?

VÁŠ DOTAZ Moje nyní 10měsíční dcera se odmala vyvíjí s předstihem, co se týče motoriky: od 6. měsíců leze, na začátku 8. měsíce se začala stavět na nohy a asi před 14 dny začala chodit s dopomocí – když jde někdo kolem ní, pouští se úplně předmětů, podle kterých chůzi zkouší, stačí jí podat dva prsty a jde. Není to příliš brzy na chůzi? Může chození už motoricky dobře zvládat? A má mít už na nohách boty nebo bačkůrky, když chodí? Samozřejmě že chůzi chce zkoušet už i venku.
foto: Profimedia

Názor odborníka: 

Vaše dcera je v pohybových dovednostech rychlejší, ale tím spíš to není důvod jí v chození pomáhat. Nejsem si jist, zda lezení v 6 měsících bylo skutečné rytmické střídání pravé ruky levé nohy, nebo šlo převážně o plazení, kdy koordinace rukou a nohou ještě nefunguje. Lezení je velmi složitý pohybový vzorec, který si dítě již nikdy v životě tak neprocvičí. Navíc je lezení nadmíru namáhavé a je to dobrý trénink.

Když svoji dceru budete brát za ručku, ochotně vám předvede chůzi, ale tím méně bude lézt. A to je škoda.

Co se týká botek, názory se různí, někteří ortopedi doporučují botky i na doma, hned jak začne dítě chodit, jiní říkají, že doma stačí ponožky s protiskluzem. Vezmeme-li v úvahu, jak se dětičkám potí nožky, jsem spíše příznivcem nechávat na doma jen ponožky.


Odpověděl pediatr MUDr. Martin Gregora 
www.grada.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené