Čeká Vaše dítě očkování proti pneumokokům? Jakou zvolit vakcínu?

Dát dítě očkovat proti pneumokokovým infekcím je krok správným směrem, protože ačkoliv jsou pneumokokovými infekcemi ohroženy všechny věkové skupiny, nejvyšší počet onemocnění se objevuje právě u nejmenších dětí. Očkování je pomáhá chránit před pneumokokovými onemocněními zahrnujícími sepse, meningitidy a záněty plic. Vede také ke snižování zánětů středního ucha. Při dramatickém průběhu onemocnění může u ještě slabého organismu malého dítěte dojít k jeho závažnému poškození, v nejhorším případě k úmrtí. Vsadit na prevenci v podobě očkování je tedy velmi rozumné.
foto: Mediacom

Díky pokroku v medicíně je možné děti očkovat zpravidla již od 2 měsíců věku. Lékař může v současné době rodičům nabídnout vakcínu, která navodí tvorbu protilátek proti třinácti serotypům pneumokoka – vakcínu Prevenar 13. Na tu si však rodiče musí připlatit. U nejmenších dětí, kde je vakcína částečně hrazena zdravotními pojišťovnami, je to maximálně 486 Kč za jednu dávku. Očkovací schéma u nich tvoří tři dávky a přeočkování.

Za pozornost stojí, že u rizikových skupin dětí ve věku do 5 let je třináctivalentní vakcína hrazena plně. Jedná se především o děti se závažným oslabením imunity, velmi nízkou porodní hmotností, s opakovanými záněty středního ucha a další.

Výzkumy prováděné před zavedením očkování proti pneumokokům potvrdily, že 13 různých typů bakterie , proti kterým pomáhá chránit Prevenar 13, vyvolává v závislosti na konkrétní zemi 73 – 100 % případů závažných pneumokokových onemocnění u dětí mladších pěti let. Prevenar 13 pokrývá až 90 % typů pneumokoka odolných vůči antibiotikům. Statistiky také prokazují, že typy pneumokoka, které pokrývá třináctivalentní vakcína, se vyskytují ve významné míře i v České republice.

Prevenar 13 je registrovaný léčivý přípravek. Přečtěte si pečlivě příbalovou informaci.

O možnostech očkování se poraďte se svým lékařem.

www.prevenar.cz

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, dozvěděla jsem se, že na prevenar má te'd vzp akci - přispívá na jedno očkování 700 Kč.  Platí to do konce 2013, ale dá se to určitě stihnout. Absolvovali jsme to a bvyřízení příspěvku bylo okamžité!

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené