Černý kašel se vrací

Lidově se mu říká černý kašel a už jsme ho považovali za nemoc minulosti. Způsobuje ho bakterie Bordetella petrussis, přenáší se kapénkovou infekcí a čas od času se vyskytuje i v dnešní době.

shutterstock_115186060-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Onemocnění, kterému říkáme černý kašel, se projevuje, jak název napovídá, urputným dávivým kašlem. Bakterie černého kašle totiž vylučuje toxin, který napadá tkáň v průduškách, což způsobuje nepříjemné agresivní kašlání, které může trvat i několik měsíců.

Začíná nenápadně

V první fázi onemocnění osídlí mikrob nos a nosohltan a pacient začíná kašlat. V tomto stadiu, které trvá zhruba sedm až deset dnů, se dá onemocnění ovlivnit antibiotiky a lze ho také odhalit prostřednictvím výtěru a kultivace bakterií.

V další fázi přichází záchvaty kašle

Pak infekce postoupí do druhé fáze, ve které se objevují nečekané záchvaty velmi dráždivého kašle, přidává se dušnost, dávení, u dětí dokonce promodrávání. Toto stadium trvá v průměru 4–8 týdnů, pak kašel postupně vymizí. Onemocnění je velmi nepříjemné a dokáže opravdu potrápit.

„Člověk nejdříve cítí permanentní škrábání v krku, pak se dostaví intenzivní dráždivý kašel, který člověka doslova nutí zvracet. A nedá se to ničím ovlivnit. Na tento kašel žádné léky nezabírají. Nic, co pomáhá při obyčejném kašli, nefunguje.

V noci nemůžete spát. Je to, jako by vás někdo pořád štětečkem šimral v krku. Kašel přichází v intenzivních vlnách a člověk může kašlat skutečně měsíce. Je to vyčerpávající a narušuje to dost radikálně život,“ říká dětská lékařka z pražské kliniky Canadian Medical Care Magdaléna Kreimová, která se s černým kašlem setkává ve své ordinaci.

Čtěte dále

Proč se vrací? Nevíme

Černý kašel je na vzestupu v mnoha evropských zemích, a proč se dnes nemoc vrací, nikdo úplně přesně neví. Odborníci nejčastěji přičítají vyšší výskyt infekce změnám ve vlastnostech mikroba, ale mluví se také o nižší účinnosti vakcíny, která má v rámci snahy o šetrnost jiné složení než dříve.

Nemoc se šíří poměrně snadno vzduchem a jejímu šíření napomáhá i to, že na začátku, kdy je onemocnění nejvíce infekční, prakticky nikdo neví, že má černý kašel, protože zpočátku se infekce projevuje jako nespecifický zánět horních cest dýchacích. Záchyt nemoci komplikují také poměrně drahé testy.

Pro dospělého člověka není naštěstí černý kašel smrtelný, u malých dětí však může mít fatální průběh. Také proto lékaři doporučují nechat se zhruba každých 10 let očkovat a pro ochranu malých ještě neočkovaných miminek se doporučuje tzv. kokon strategie, kdy se nechá očkovat celé blízké okolí miminka.

 

23.6.2023 5:17 | autor: MUDr. Magdalena Kreimová | zdroj: Text jsme připravili ve spolupráci s dětskou lékařskou MUDr. Magdalenou Kreimovou z kliniky Canadian Medical Care.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist