Cestování kočárkem po Praze? Někdy je to pěkný horror

Čistě teoreticky by cestování s kočárkem po Praze mělo být bezproblémové. Nízkopodlažní spoje tramvají i autobusů jezdí celkem pravidelně, hodně stanic metra je bezbariérových a maminky s kočárky se v MHD vyskytují velmi často. Jak je to ale doopravdy?

Cestování s kočárkem po hlavním městě vyžaduje důkladnou teoretickou přípravu, zvláště nemáte-li dostatek praktických zkušeností. Teoreticky byste se měla být schopná dostat všude, ale v praxi narazíte na nemálo překážek.

Auto vyhrává, ale..

Ačkoliv je to neekologické, vozíte-li s sebou malé dítě, je pro vás nejjednodušší cestovat autem. Skutečně se dostanete kamkoliv, dorazíte přímo na místo určení, nemusíte se spoléhat na pomoc spoluobčanů a plán cesty je jen na vás.

Nehrozí vám, že vás náhle překvapí výluka, zpoždění tramvaje nebo nenavazující spoje. Jenže co dělat, když auto používá hlavně hlava rodiny nebo prostě nemáte řidičský průkaz? Nezbude vám nic jiného než použít MHD.

Na kočárek zapomeňte

Při cestování MHD je lepší s sebou kočárek nebrat a vzít dítě do šátku, baby-vaku, nosítka nebo klokanky. Zatímco čerstvě narozené miminko váží zhruba pouhá čtyři kila, má hluboký kočár okolo 20 kg, což v součtu je nad fyzické možnosti ženy po porodu, nemluvě o tom, že manipulace z takovým vozítkem v MHD není zrovna jednoduchá.

Pokud můžete, dítě s sebou jednoduše noste. Pořád je to snazší než tahat kočár. Právě při cestování si velmi rychle uvědomíte, jak obrovský význam má co nejnižší váha kočárku.

Nízkopodlažní spoje

V Praze jezdí nízkopodlažní tramvaje a autobusy. Dopravní podnik cestujícím garantuje, že nízkopodlažní spoje tramvají jezdí pravidelně na linkách (1, 2, 3, 4, 7, 8, 9, 12, 14, 15, 16, 19, 20, 22, 24, 26). Na některých linkách jsou nízkopodlažní spoje v provozu pouze ve všední den. Nízkopodlažní autobusy jezdí na většině linek.

Jejich seznam najdete na webových stránkách Dopravního podniku. Zda je zrovna vámi vybraná trasa bezbariérová, zjistíte jednoduše. Postačí na webových stránkách Dopravního podniku v části vyhledávání spojů zadat, že chcete pouze nízkopodlažní.

A čekáte dál

Bohužel to, že si najdete nízkopodlažní spoj na internetu, neznamená, že s ním skutečně odjedete. Nízkopodlažních autobusů a zejména tramvají je málo. V praxi to znamená, že spořádaně čekáte na zastávce, kam přijede vaše tramvaj, a najednou zjistíte, že je beznadějně plná. Vám tak nezbývá nic jiného, než čekat na další nízkopodlažní spoj v naději, že tentokrát už tam bude místo.

Nezapomínejte na znamení

Další možností je cestovat běžnou tramvají. Místo pro kočárky je vždy na konci vozu. Jakmile tramvaj bude přijíždět na zastávku, zamávejte na řidiče. Dáváte mu tak znamení, že budete nastupovat s kočárkem a on vám nechá více času.

Můžete požádat o pomoc někoho ze spolucestujících, což ale také nemusí vyjít. Pak vám nezbývá nic jiného, než se spolehnout na sílu vlastních paží.

Do metra na vlastní nebezpečí!

Asi nejnáročnější je cestování s kočárkem v metru. Bohužel všechny stanice nejsou bezbariérové. Nejkomfortnější jsou stanice na kraji města, v centru je to složitější. Čestnou výjimku tvoří Florenc a Muzeum, nyní se buduje bezbariérový přístup pro stanici Národní.

Avšak ani v bezbariérových stanicích nemáte vyhráno.

Výtahy a zvedací plošiny čas od času nefungují. Pak vám nezbývá nic jiného než vyjet nahoru z nástupiště metra eskalátorem nebo kočárek jednoduše vynést.

S kočárkem sama nesmíte

Podle přepravního řádu Dopravního podniku nesmí kočárek na eskalátoru přepravovat jedna osoba, musí být dvě! Když tedy nechcete riskovat porušení pravidel a eventuální pokutu od revizora, musíte v metru najít někoho, kdo vám s kočárkem pomůže. Správně byste rovnou měla cestovat ve dvou.

Důvodem tohoto nařízení je obava Dopravního podniku, že by se vám na eskalátoru mohlo udělat nevolno a mohla byste kočárek upustit.

Jak cestovat MHD v Praze:

  • Jízdenku potřebujete pouze vy, přeprava kočárku je zdarma.
  • Kočárek patří v tramvaji a autobusu do prostoru k tomu určeného. Poznáte ho podle symbolu kočárku na dveřích.
  • Před vjezdem autobusu nebo tramvaje do zastávky dejte znamení řidiči.
  • Nízkopodlažní spoje najdete přímo na webových stránkách Dopravního podniku.
  • Bezbariérové stanice metra jsou označeny symbolem vozíčkáře.
  • Na eskalátoru by správně měly kočárek přepravovat dvě osoby.
18.10.2009 11:14

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist