Chci být s partnerkou u porodu

Rozhodli jste se doprovázet svoji mladou budoucí maminku k porodu? Dnes může do většiny porodnic jak partner rodičky, tak její matka, sestry nebo třeba nejlepší kamarádky. Za finanční příspěvek, který si určuje porodnice, se můžete zúčastnit životního okamžiku, který lze bez nadsázky nazvat zlomovým. Cena se pohybuje zhruba od 100 do 500 Kč.

Většinou se porodu chce zúčastnit tatínek. Musejí se na tom ale shodnout oba partneři. V žádném případě by ani jeden z nich neměl být pod nátlakem. Jestliže si to jeden partner z nějakých důvodů nepřeje, určitě to neznamená, že by snad byl v budoucnu špatným rodičem.

CO VŠECHNO MÁM VĚDĚT?

Vaší partnerce bude po celou dobu porodu pomáhat celý tým lidí, ale vaše úloha bude pro ni také velice důležitá. Určitě je to velká čest a zodpovědnost pomáhat ženě při porodu a na vlastní oči vidět narození miminka. Nemusíte být odborníkem na porod nebo se jakýmkoli způsobem podílet v nepředvídatelných situacích. Na to je vždy připraven odborný personál a vy můžete být prostředníkem v komunikaci mezi rodičkou a jím. Nejdůležitější funkcí otce na porodním sále je však psychická podpora. Pocit nastávající maminky, že na porod není sama. Že je jí někdo na blízku, může mu sdělit své dojmy, obavy a prožitky, které jsou silné a během první i druhé doby porodní se často mění.

TATÍNKU, PŘIPRAV SE

První krok je správná příprava na úlohu otce. Zjišťujte informace o těhotenství a o porodu. Tak se stanete aktivní oporou. Velmi dobrou formou získávání informací je předporodní příprava v rámci kurzu pro nastávající maminky a tatínky. Můžete navštívit porodnici a prohlédnout si prostředí, podílet se na zabalení věcí do porodnice, promyslet porodní plán či naplánovat povinnosti při příchodu maminky a miminka.

I VY SI SBALTE TAŠKU

Vaše partnerka si připraví tašku do porodnice, ale i vy byste si určitě měl něco vzít. Například pohodlné oblečení – tričko, mikina, pohodlné kalhoty nebo kraťasy (miminko se rodí v teple), přezůvky, něco k zakousnutí (hladový muž ztrácí trpělivost a klid), něco k pití (kantýna může být přes noc zavřená). Kartáček na zuby, ručník (osvěžit dech i čelo). Můžete přinést i nějaké příjemné CD, abyste potěšil partnerku, pokud si to bude přát. Většina rodiček ale touží po klidu a tichu. Nezapomeňte na zdokumentování (fotoaparát, kamera). Je však lepší se zeptat předem, ne každá porodnice tyto věci akceptuje.

KDY JET DO PORODNICE?

Jakmile začne žena pociťovat známky blížícího se porodu, měla by se vydat do porodnice a tamní personál posoudí, zda jde o porod či planý poplach. V této chvíli je velice důležitý ženin instinkt. Neváhejte a jeďte, když odteče plodová voda, když začnou pravidelné děložní kontrakce (stahy), když se objeví jakékoli krvácení nebo když maminka přestane cítit pohyby miminka (nebo jsou naopak bolestivé).

POROD

Samotný porod dělíme na čtyři doby porodní. První doba porodní – otevírací – začíná pravidelnými kontrakcemi a končí úplným otevřením děložních cest. Druhá doba porodní – vypuzovací – začíná zánikem branky a končí porodem plodu. V třetí době porodní dochází k porodu placenty, pupečníku a plodových obalů. Čtvrtá doba porodní – poporodní – trvá asi dvě hodiny, po ní následuje převzetí rodičky na oddělení šestinedělek.

POMOC PŘI PORODU

Po příjmu rodičky na porodní pokoj se už můžete aktivně podílet na první době porodní a využívat různých úlevových poloh, masáží, masážních strojků, teplé sprchy a hlavně dýchání. Je důležité – jak se intervaly mezi porodními kontrakcemi zkracují – jemně ženu motivovat ke správnému dýchání, nacházet nové aktivity (měnit polohy, teplá sprcha, toaleta), rozptýlit partnerčinu pozornost.

V přechodu z první do druhé doby porodní je důležité dodávat partnerce sílu a odvahu, využívat a uplatňovat tzv. břišní dýchání (nádech nosem, nezvedat hrudník, ale bříško, hluboký výdech ústy), které zlepšuje okysličování organismu a odtok žilní krve z dolní poloviny těla. Plod získává kyslík i při kontrakci, upravuje se vnitrobřišní tlak a vytváří se příznivé prostředí v děloze. Mimo kontrakci se snažíme zklidnit a relaxovat. Můžeme využívat i psího dýchání (povrchové krátké), a když to ženě nebude na obtíž, můžete dýchat společně s ní.

Spojenectví, solidarita, láskyplná účast, to je to, proč jste zde. Ještě po letech budete na tyto chvíle vzpomínat.

U úlevových poloh je velmi důležité, aby byly pohodlné a příjemné, také byste měli využívat gravitaci a směr porodního kanálu, který je orientován dolů. Partner by měl využít úlevových poloh k masáži zad, nejlépe spodní části, oblasti hýždí, masáž chodidel a nohou. Velmi dobře na ženu působí osvěžení mokrým ručníkem na čele či krku. Osvěžení vodou ve spreji (třeba růžová voda), zvlhčení úst malým množstvím tekutin. Osvěží i vyčištění zubů. Také pobyt v teplé sprše je pro ženu velmi uklidňující a pomocí sprchy se dá využít masáž zad.

Během druhé doby porodní, kdy si žena vybere porodní polohu, se stále můžete aktivně podílet tím, že s ženou dýcháte. Povzbuzujte, držte ji za ruku. Dýchání během kontrakce v druhé době porodní s následným tlačením se naučíte v přípravném kurzu nebo je vhodné se poradit s porodní asistentkou, aby pokyny pro rodičku byly jednotné. Dále se můžete podílet na přestřihnutí pupeční šňůry a ošetření novorozence (záleží na porodnici).

Buďte oporou

Zachovejte trpělivost, ohleduplnost, buďte s partnerkou stále v kontaktu a snažte se plnit její přání. Chvalte, povzbuzujte, povídejte, chvalte, přehánějte, aby se vaše partnerka cítila co nejlépe a nejpříjemněji. Počítejte s tím, že reakce vaší ženy mohou být odmítavé, nebude jí nic příjemné či nebude komunikovat. Někdy člověk získává potřebnou sílu tím, že se ponoří do svého nitra. Nedivte se ničemu a neberte to osobně. Potom veškerá vaše podpora bude spočívat v tom – být jí prostě tiše a laskavě nablízku.

18.2.2009 5:05 | autor: Irena Nebeská

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist