Chci dobrý porod. Jak na to?

Začíná vás blížící se porod strašit ve snech? Nejste jediná. Prvorodičkám se to stává poměrně často. Co s tím?

Představa porodu nebyla pro ni nikdy jednoduchá a většina známých její chmurná očekávání víceméně potvrzuje. Vzápětí dodávají – hlavně že je miminko na světě. Jana, její švagrová, dokonce o porodu ani nechtěla mluvit a teď prý kvůli němu chodí na terapii. Markéta nyní tiše doufá v epidurál a napadá ji, že by možná nejlepší byl císařský řez.

Porod? Nejlepší zážitek!

Před pár týdny však porodila její dobrá kamarádka Soňa. Byl to prý pro ni nejkrásnější zážitek v životě, hned by si ho zopakovala a dodává skoro bez nadsázky, že porod byl ještě lepší než sex.

Markéta na ni nevěřícně zírá a napadá ji, jestli Soňa přece jen nebyla pod prášky. Zároveň si všímá, jak Soňa drží Julinku a jak se na sebe obě dívají. Na rozdíl od většiny známých miminek Julinka neleží v postýlce pod hracím strojkem nebo v autosedačce, ale tráví většinu času u mámy, v náručí nebo v šátku.

Kočárek, který Markéta pomáhala Soně vybrat, zatím parkuje ve sklepě. Markéta se chvilku cítí oslněná představou idylického porodu a mateřství a v přetrvávajících obavách se krátce objevuje trhlina. Ale co když je Soňa jen exotickou výjimkou?

Nakažlivé obavy

Podobné otázky řeší řada těhotných žen. V naší společnosti je porod vnímán hlavně jako nepříjemná, bolestivá zkušenost, za kterou dostaneme odměnou miminko. Obavy z porodu jsou nakažlivé a podobně jako u nemocí uchytí se spíš tam, kde najdou živnou půdu.

Čtěte také:

Strach z porodu není dobré přehlížet – naše tělo při porodu reaguje na pocit ohrožení tak, že postup porodu zbrzdí, nebo jej dokonce zastaví, a nerozlišuje přitom, zda je ohrožení reálné, nebo jen „v naší hlavě“. Z obavy se tak stane sebenaplňující se proroctví.

Nejlepší způsob, jak rozptýlit vlastní obavy, je podívat se na video z přirozeně vedeného porodu. Uvidíte, že vše může probíhat v klidu a zcela v souladu s přáními rodičky.

Porod jako horor

Jsou ale obavy reálné? Co říkají o porodních prožitcích statistiky? Až třetina žen si podle výzkumů z porodu odnáší negativní zážitky a kolem 2 % žen se musí po porodu vyrovnávat s posttraumatickou stresovou poruchou (PTSD).

Psychické trauma je zranění duše, které je třeba cíleně léčit. Poporodní trauma s sebou nese mimo jiné i riziko, že se naruší vztah k partnerovi a narozenému dítěti (a to zvláště u prvorodiček), protože pozornost a emoce ženy jsou vázány v traumatizujícím zážitku porodu.

Na druhé straně spektra porodních prožitků jsou ženy jako Soňa, které hodnotí svůj porod velmi pozitivně, nebo dokonce ho popisují jako orgasmický. Převážná většina žen je přitom někde uprostřed.

Ovlivnit porod? Jde to!

Vypadá to tedy, skoro jako by si člověk mohl hodit korunou – možná bude porod úžasný, ale možná taky ne. Porod si sice nemůžeme naprogramovat (pokud tedy nerodíme plánovaným císařským řezem), ale přesto můžeme hodně ovlivnit, jak bude vypadat.

Recept na průšvih

Jak by tedy mohl vypadat úspěšný recept na traumatický porodní zážitek?

Stručně: ignorujte své obavy z porodu v průběhu těhotenství, poslouchejte a čtěte co nejvíce hororových porodních příběhů, o porodu předem raději nic nezjišťujte, nebo naopak přečtěte všechno, co se píše v internetových diskuzích (o předporodním kurzu ani neuvažujte!), porodnici vybírejte jen podle toho, jak blízko je od vašeho bydliště nebo že tam rodí všichni, a rozhodně si ji nechoďte prohlédnout předem.

Při porodu se na nic neptejte, nechte o všem rozhodovat lékaře a porodní asistentky (měla byste je vidět poprvé v životě), doprovod nechte na chodbě nebo raději rovnou doma a při porodu se soustřeďte na to, jak jsou kontrakce nepříjemné a ohrožující a jak vám dítě procházející porodními cestami ubližuje a určitě vás pořádně natrhne.

Za to ho po narození nechte pěkně rychle odnést na novorozenecké oddělení. V ideálním případě porodíte císařským řezem anebo si aspoň pořádně užijete jiných intervencí. A to vše dokonale vylepšíte, když navíc žijete v nefunkčním partnerství, v minulosti jste se potýkala s psychickými obtížemi a nemáte dostatečné ekonomické zázemí.

Doktor vše vyřeší?

Vědomě asi zvolí takovou cestu jen málokdo vyhýbání se pochybnostem, pasivní přístup a odevzdání se do rukou zdravotníků je ale poměrně častá strategie těhotných. Hraje v tom roli i to, jak je u nás vnímán porod a role zdravotníků při něm. Přístup „porod je děs, ale doktor to vyřeší“ je částečně vlastní i Markétě z úvodu našeho článku.

Nemůžete kontrolovat všechno

Druhý extrém – zarputilý boj a potřeba kontrolovat zdravotníky při porodu – přitom není východisko. Při porodu je důležité, aby se žena cítila bezpečně a obklopena lidmi, kterým důvěřuje. Když jde do porodu s velmi konkrétní představou a je připravená překonávat jakýkoli odpor při jejím prosazování, nejspíš se na porodním sále vytvoří nepřátelská atmosféra, která postup porodu nepodporuje.

Porod se navíc často odvíjí jinak, než žena očekává. Nevýhodou je i to, že se žena při porodu setkává s řadou lidí, které vidí většinou poprvé v životě. Je proto dobré se realisticky podívat na to, co a jak můžeme při porodu ovlivnit, a pokusit se věcmi pohnout ve svůj prospěch.

Recept na pohodu

V první řadě začněte u sebe. Těhotenství je obdobím změn nejen tělesných, které jsou pečlivě sledovány v prenatální poradně, ale i psychosociálních, které bývají na okraji zájmu jako něco, co se prostě musí přežít. Psychika těhotné však k mateřství dozrává stejně jako její tělo a je vhodné jí věnovat stejnou pozornost.

V některých případech – když žena cítí, že své prožitky už přestává zvládat anebo že některé myšlenky či obavy se jí stále vracejí – může být psychologická nebo psychoterapeutická pomoc užitečnou prevencí proti komplikacím při porodu anebo vstupu do světa rodičovství.

Dále je dobré zajistit si co nejlepší podporu při porodu: přítomnost blízké osoby nebo i duly či vlastní porodní asistentky je nesporná výhoda. Při porodu vás však budou obklopovat i další lidé, je dobré myslet i na ně.

Pracujme na sobě

Navažte před porodem i při něm kontakt s personálem porodnice – konstruktivní, pozitivní komunikace jim pomůže vnímat vás jako partnera. Je to náročný krok, ale vyplatí se. Špatné vzpomínky na jednání zdravotníků vytvářejí a utužují negativní zážitek z porodu.

Komunikací navíc získáte větší kontrolu nad tím, co se s vámi v průběhu porodu děje, což dobrý zážitek z porodu podpoří. A to i v případě, že je nutné přistoupit k zákrokům jako porod kleštěmi či císařským řezem. Komunikace není samozřejmá dovednost a je třeba ji pěstovat a učit se jí.

Co mi porod ukázal?

Pokud porod nevyšel podle vašich představ (což se děje velmi často), můžete se podívat na to, co se v jeho průběhu dělo – co vám to říká o vás samotných? O vašich obvyklých reakcích na krizovou situaci? Jak váš porodní zážitek zapadá do vašeho životního příběhu?

Integrace je důležitá část práce s porodním zážitkem a nejlépe vám s ní pomůže někdo, kdo vás dobře zná a kdo se vašeho porodu účastnil, ale ke komu nemáte další osobní vazby, například dula či porodní asistentka.

K čemu je dobrý zážitek z porodu?

Porod není jako trhání zubu, které stačí přetrpět a prostě vydržet. Je to chvíle, kdy se z ženy stává matka a kdy se narodí její dítě.

Výzkumy přesvědčivě prokazují, že vzpomínky na tento den mají moc ovlivnit, jak žena prožívá sebe jako matku a jaký vztah si vytvoří ke svému dítěti. Ženy trpící porodním traumatem často už podruhé neotěhotní a mají dlouhodobě narušený vztah k partnerovi i dítěti. Na druhou stranu dobrý porodní prožitek posiluje rodičovské sebevědomí novopečené matky, a pomáhá jí tak překonávat obtížné období prvních týdnů a měsíců mateřství. Proč tedy pro sebe a své dítě něco neudělat už na začátku vaší společné cesty?

Desatero pro dobrý porodní zážitek

  1. Zaměřte se na vaše obavy. Zkuste zjistit, z čeho pramení a zpracovat je.
  2. Není důvod být pesimistická. Přiměřeně pozitivní, ale realistický postoj, je na místě.
  3. Navštivte kvalitní předporodní kurz. Ty v porodnicích vás seznámí i s prostředím. Nepůjdete do neznámého.
  4. Věnujte pozornost výběru porodnice. Zvolte si parťáka, který vám bude stát po boku během porodu.
  5. Pozitivní a konstruktivní komunikace s lékaři před porodem a při něm uvolní atmosféru.
  6. Aktivní zapojení do rozhodování o tom, jaká vyšetření a zákroky budou provedeny.
  7. Porod s co nejméně rutinními intervencemi.
  8. Vědomá spolupráce s kontrakcemi a dítětem v průběhu porodu.
  9. Nerušený kontakt s novorozeným dítětem „tělo na tělo“ od okamžiku narození.
  10. Integrace porodního zážitku do vašeho životního příběhu.

Text: Mgr. Eliška Kodyšová, Aperio
Autorka je psycholožka a terapeutka, pracuje s nastávajícími rodiči individuálně v psychologickém poradenství i v rámci svých seminářů Komunikace se zdravotníky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist