Chlamydiová infekce se přenáší všemi formami sexu

Chlamydie jsou bakterie žijící uvnitř buňky. Přenášejí se všemi formami pohlavního styku (vaginální, anální, orální) s nakaženým partnerem. Mezi rizikové faktory patří nedodržování zásad bezpečného sexu, časté střídání sexuálních partnerů a sexuální styk s partnerem, který je promiskuitní. Člověk může být nakažen třemi druhy chlamydií. Pouze Chlamydia trachomatis je původcem sexuálně přenosných infekcí a postihuje především močové a pohlavní ústrojí. (Chlamydia psittaci a Chlamydia pneumonie způsobují u člověka plicní onemocnění.)

Chlamydiovou infekcí se mohou nakazit jak muži, tak i ženy. V dnešní době je postiženo touto infekcí zhruba 15 % sexuálně aktivních žen. U každého pohlaví může infekce probíhat pod odlišným obrazem.

Zrádné chlamydie

Chlamydiové infekce jsou velmi zrádné. Začátky onemocnění mohou být bezpříznakové, což ale neznamená, že se nemohou objevit pozdní komplikace. Zhruba 50% mužů a až 75% žen na sobě nemusí pozorovat vůbec žádné potíže. Inkubační doba u nákazy Chlamydií trachomatis je 1-3 týdny. U žen postihuje chlamydiová infekce většinou současně močovou trubici a děložní čípek, kde způsobuje hnisavý zánět ( cervicitis).

Chlamydie je nutno léčit!

Postižené ženy udávají hojný hlenohnisavý výtok, pálení a svědění v pochvě, tupou bolest za stydkou sponou a v kříži či bolestivý pohlavní styk. Současně se objevují močové potíže – pálení, svědění při močení a časté nucení na močení. U akutní formy infekce se mohou objevit i teploty. Pokud se infekce neléčí, přechází do chronické formy. Jak akutní, tak i chronická forma infekce se může šířit do děložní dutiny, dále přes vejcovody, vaječníky až do malé pánve. Pokud se zánět rozšíří, ženy si stěžují na bolesti v podbřišku a zvýšenou únavu.

Krvácení i únava

Může se objevit i nepravidelné krvácení mimo menses nebo silná nepravidelná menstruace. Nejtěžší formou je hluboký pánevní zánět. Stav ženy záleží na rozsahu infekce a rychlostí jejího průběhu, při těžších formách se výrazně zhoršuje, objevuje se zimnice, třesavka a pocit na zvracení.

Postihuje i varlata

U mužů se příznaky chlamydiové infekce podobají příznakům kapavky, proto bývá nazývána negonokoková infekce močové trubice (uretritida). Chlamydiemi je způsobena více než polovina negonokokových zánětů močové trubice. U mužů se chlamydiová infekce může projevit nepříjemným pálením či svěděním v okolí ústí močové trubice na penisu, pálením při močení, zřídka nažloutlým hnisavým výtokem. Zánět může postihnout i varlata, která jsou pak bolestivá a oteklá. Postižený ale může být i konečník a klouby.

Neplodnost

Chlamydiová infekce může vést u ženi u mužů k dalším zdravotním problémům. Neléčená infekce usnadňuje přenos HIV infekce.  Rozsáhlé záněty pohlavních orgánů u žen mohou mít trvalé následky, neprůchodné vaječníky působují neplodnost. Poškozené vejcovody mohou být příčinou mimoděložního těhotenství.

Srůsty i nádory

Bylo prokázáno, že protilátky, které vznikají při chlamydiové infekci, mají negativní vliv na úspěšnost umělého oplodnění (IVF). I mužům hrozí neplodnost, pokud zánět postihne varlata.  Neplodnost není u žen jediným možným trvalým následkem. Pozánětlivé srůsty mohou způsobit chronické pánevní bolesti. Ženám, které prodělaly chlamydiový zánět děložního čípku, hrozí také vyšší riziko vzniku zhoubného nádoru děložního hrdla.

Zánět spojivky

Některé podtypy Chlamydia trachomatis mohou způsobit vážný zánět oční spojivky (trachom). Pokud není léčen, může vést k trvalé slepotě. Další podtypy Chlamydia trachomatis mohou způsobit tzv. venerický lymfogranulom. Je to infekční onemocnění, které se přenáší pohlavním stykem. Prvním příznakem je malý vřídek na genitáliích. Zánět přestupuje do mízních uzlin v okolí genitálu. Ty mohou hnisat a provalit se na venek.  Jak trachom, tak i venerický lymfogranulom se u nás nevyskytují. Nebezpečí hrozí pouze při zavlečení z rizikových zemí, ke kterým patří Asie, Afrika a Jižní Amerika.

Opakované potraty

Chlamydiová infekce může způsobovat opakované potraty. Jelikož je zejména postiženo děložní hrdlo, hrozí ženě i předčasný porod. Občas se může stát, že se při porodu nakazí i novorozenec.  Za 1-2 týdny onemocní asi 40% novorozenců těžkým hnisavým zánětem spojivek. Spojivky jsou silně překrvené a nereagují na běžnou léčbu očními kapkami. U 10% těchto postižených novorozenců se dále rozvíjí zánět plic.

Vyšetření

V dnešní době existuje celá řada laboratorních testů ke zjištění chlamydií. Mezi základní vyšetření patří výtěr z močové trubice a hrdla děložního, na kterém se provede kultivační vyšetření. Vyšetřuje se také přítomnost protilátek v krvi.

Léčba

Chlamydiové infekce se léčí antibiotiky, nejčastěji azitromycinem ( Sumamed) nebo tetracyklinovými preparáty. Je naprosto nezbytné léčit oba (resp.všechny) sexuální partnery současně. Úspěšnost léčby podporuje podávání enzymových léků, například Wobenzymu.

Prevence

Kromě diagnózy a léčby je důležitá i prevence. Riziko infekce se snižuje omezením rizikového sexuálního chování – používání kondomů a omezení počtu sexuálních partnerů. Svou roli má i důkladná osobní hygiena.

Každý, kdo je nakažen chlamydiovou infekcí, by se měl ujistit, že jsou přeléčeni všichni sexuální partneři, a to i ti, kteří nemají žádné příznaky. Trvalé následky mohou být nezvratné.

18.10.2009 11:21 | autor: MUDr. Radka Gregorová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist