Chronická zácpa u dětí? Vše začíná v hlavě

Zácpa je častým důvodem návštěvy u pediatra. Podle zkušené dětské lékařky s ní přichází až desetina malých pacientů. Ale co zácpu způsobuje? Jak ji léčit?

shutterstock_1294511005-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Důvod vás možná překvapí

Možná vás překvapí, že jen z 5 % jsou za ní fyzické obtíže či alergie. Na zbylých 95 % se podílí dětská psychika. Léčba přitom může trvat roky.

Dítěti stačí jednou se bolestivě vyprázdnit, bolest si zapamatuje a už se jí bojí. Proto začne zadržovat stolici. Neřekne vám, co se mu stalo a čeho se bojí, protože je ještě malé. Když to po týdnech rodiče odhalí a začnou řešit, už bývá trochu pozdě.

Zácpa jako taková ale není nemoc, nýbrž symptom, upozorňuje na webu pediatriepropraxi.cz specialista Jiří Nevoral.

„U dětí je definována jako odchod stolice méně než třikrát za týden a bolestivě. Je chronická, trvá-li u dětí do 4 let déle než měsíc,“ píše lékař.

Problém je v hlavě

Většina rodičů přitom začíná ze špatného konce – považují zácpu právě za nemoc a začínají s obíháním nekonečného kolečka pediatrů, gastroenterologů, proktologů, alergologů apod. Jak ale ukazují výše uvedená čísla, původ zácpy je „v hlavě“ a je dobré začít právě tam.

Vypátrat příčiny je ale většinou hodně obtížné. Dítě může rozhodit odstavování od mateřského mléka, učení na nočník, stres v rodině, narození mladšího sourozence nebo třeba nástup do školky.

Své o tom vědí manželé Novotní z Jihlavy, jejichž dcera Beáta se roky potýkala s chronickou zácpou a nefunkčností střev.

„Když byly Beátce dva roky, narodil se jí bráška. Možná jsme se jí věnovali méně, takže chtěla upoutat naši pozornost. Najednou jsme si uvědomili, že už tři měsíce špatně kaká, hůř jí, často ji bolí bříško a hodně zlobí,“ vzpomíná Adéla Novotná.

„Nejdřív jsme vše řešili s naším pediatrem, několikrát jsme dceru vezli v krutých bolestech na pohotovost, chodili jsme půl roku na proktologii, pak další měsíce na gastroenterologii, podstoupili sonografické vyšetření, viděli ji i na alergologii,“ dodává.

Po čase jim začalo docházet, že zázračný lék na zácpu neexistuje. Prožili tři roky hledáním řešení, problém se ale mezitím znásobil a nebylo vidět světlo na konci tunelu.

„Beátka nekakala třeba i tři týdny. Přitom ale byla pokakaná neustále. Trpěla totiž tzv. paradoxním průjmem,“ líčí manželé.

Čtěte také

Paradoxní průjem

Když tuhá stolice ucpe střeva, hromadí se nad ní volná nezpracovaná tekutina, která ji obtéká a míří ven. „Beátka tak byla neustále cítit, i v pěti letech musela mít stále pleny, obíhala s námi ordinace specialistů, nemohla do školky… Bylo to hodně stresující, a kdo to nezažil, asi to jen tak nepochopí,“ říká paní Novotná.

Nakonec se jako poslední možnost rozhodli vyzkoušet psychosomatickou kliniku. „Tam nám řekli, abychom okamžitě přestali dceři dávat klystýry na vyprázdnění i různé léky. Paní doktorka si s námi i Beátkou hlavně povídala, zjistila, kde problémy začaly, pracovala na našich vztazích v rodině. Hodně jsme se zapotili a museli toho i dost změnit,“ vyprávějí.

Přístup odborníků, kteří se zabývají problémem celostně – tedy jak z pohledu těla, tak i duše – jejich dceři pomohl. Dokonce natolik, že po roce léčby byla již skoro šestiletá holčička v pořádku. Ostražití však musí být stále, protože kdykoli se Beátka necítí dobře, začne „zadržovat“. I zácpa je totiž zlozvyk, který se vrací. U mnohých po celý život.

14.4.2023 4:30 | autor: Alice Kavková | zdroj: Článek byl napsán ve spolupráci se zkušenými pediatry., pediatriepropraxi.cz

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist