„Císař“ vládne světu

WHO razí názor, že k císařskému řezu mají lékaři přistoupit jen v případech z lékařského hlediska nezbytných. Jsou ale země, kde mají odlišný názor. A možná vás překvapí, země, která je doslova velmocí císařských řezů.

pregnant-gdc6004976_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Překvapivé Mekky císařského řezu

Kdo by čekal, že královstvím císařských řezů jsou vyspělé země, hluboce by se mýlil. Ty už mají svůj zenit za sebou a mnohde nastupuje renesance přirozených porodů. Zatímco v Evropě přichází na 23 % dětí na svět císařským řezem, v takové Brazílii je to až 50 %. Skutečný boom této praktiky však zaznamenala Čína.

Tchýně vybere šťastný den

„Moje tchýně je pověrčivá, a tak chce dítěti vybrat to nejlepší datum narození,“ vysvětluje jedna budoucí čínská maminka.

Argument, který u nás příliš neslýcháme, v Číně hraje běžně svou roli.

Častěji uváděný důvod, proč se více než 40 % místních žen rozhodne pro tento způsob porodu, je prostý: „Rodí takhle přece všechny“. Ale ne tak dlouho, až od 90. let minulého století, kdy se změnil v Číně zdravotnický systém, který se stal mnohem liberálnější. A nastartoval nové poměry i v čínských porodnicích, kde počet císařských řezů začal raketově růst.

Jedno se ale nezměnilo: Politika jednoho dítěte učinila z těhotenství politickou záležitost a z očekávaného potomka rodinný poklad, který si zaslouží jen to nejlepší.

Strach z rizika vede k přehnané opatrnosti

Těhotenství je v Číně záležitostí celé širší rodiny. Všichni se obávají případných komplikací.

Čínské těhotné ženy se hlídají po svém. Odvrhnou potravinové doplňky a místo toho polykají různé nechutné odvary, odstřihnou se od jakékoliv fyzické aktivity, nosí speciální trikot, který má chránit jejich břicho před škodlivým zářením mobilních telefonů a navlíkají se do ohavných tlustých „lacláčů“ zdobených plyšovými medvídky, jejichž role je působit pozitivně na plod v děloze.

„Politika jednoho dítěte nutí lidi k tomu, aby co nejméně riskovali,“ vysvětluje Masoud Afnan, primář jedné pekingské porodnice. A snaží se budoucím rodičům vysvětlit, že není pravda to, co se traduje, tedy že císařský řez je pro matku a dítě bezpečnější. Většinou je to ale marné.

Za vším hledej peníze

Ve velkých čínských městech zaplatí budoucí maminka za porod císařským řezem až 1000 dolarů, více než jednou tolik co za přirozený porod. Pro nemocnice je to významný příjem, proto se císařským řezům nebrání. Naopak.

Nutí do nich i ženy, které se rozhodly pro přirozený porod. Lékaři jim ho často rozmlouvají s tím, že se stravují o hodně lépe než jejich matky, a tak jejich dítě bude mít velkou hmotnost a přirozený porod nepřipadá v úvahu.

Navíc se čínské ženy nemusejí obávat komplikací, které by je po císařském řezu případně čekaly při druhém dítěti. To jim stát nepovolí.

Přesto se v poslední době především mezi čínskou městskou elitou rozmáhá tendence k přirozeným porodům a ženy si vybírají porodnice, které nepraktikují císařské řezy jako na běžícím pásu.

Čtěte také:

Nejde jen o volné víkendy

Lékařům se císařské řezy zamlouvají, protože si můžou všechno pěkně naplánovat a hezky si odjet na víkend. I takový názor se objevuje i v Evropě.

Nejsou však řídké i případy, kdy ženy přemlouvají gynekologa, že chtějí rodit touto cestou, protože jim to přijde komfortnější, nemusejí mít strach z bolesti při porodu a z případných dopadů na jejich následný sexuální život i z hrozby inkontinence.

Neuvědomují si případná rizika operace: infekce, krvácení, zánět žil, plicní embolie. Jde přece jen o chirurgický zákrok.

Ani pro dítě není císařský řez zcela neškodný, je tu větší možnost dechových komplikací a mnohé matky mají potíže s kojením. Riziko obezity u dětí takto narozených se ve věku 12 let zvyšuje 1,9krát. Navíc je novorozenec ochuzený o průchod porodními cestami matky, a tedy o vaginální mikrobiotu důležitou pro jeho zdárný vývoj.

Budoucnost císařských řezů ve světě

Současné trendy, tedy vyšší věk matek, a proto i více rizikových těhotenství, nadváha u žen, umělé oplodnění a vícečetná těhotenství, to vše císařskému řezu nahrává.

Diskutabilní však může být obrácená poloha nebo způsob porodu druhého dítěte, když první přišlo na svět císařským řezem, případně dvojčata. Tam by se mělo rozhodovat případ od případu, nepřikročit automaticky k operativnímu řešení.

I když Světová zdravotnická organizace doporučuje snížit množství císařských řezů pod 15 procent, lékaři jsou k tomu skeptičtí. Spíš se staví za to, aby se počet těchto zákroků udržel na nějaké stabilní úrovni a dál se nezvyšoval.

„To, co můžeme my sami zlepšit, je komunikace s budoucími matkami. Měly by být lépe informované o tomto zákroku a mít pocit, že je lékař považuje za partnera, který se podílí na rozhodnutí,“ říká francouzská kapacita v porodnictví a gynekologii Philippe Deruelle.

20.2.2023 4:55 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: Článek byl napsán ve spoluprápci s porodníky.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist