Co budu potřebovat na koupání?

Když dojde na nakupování věcí ke koupání, seznam často obsahuje vaničku, lehátko a spoustu voňavé kosmetiky. Na mytí miminka budete potřebovat ale více věcí. Aby vám však při prvním koupání nic nechybělo, promyslete, co vše musíte koupit.Nejdříve byste si měli ujasnit, zda na koupání pořídíte kyblík či vaničku.

Vaničku

byste neměli pořizovat příliš malou, protože potom z ní dítě během krátké doby vyroste. Na trhu jsou vaničky klasické či anatomicky tvarované.

K vaničce můžete zakoupit podstavec, abyste se nemuseli krčit v nepříjemné poloze vedle ní. Můžete-li položit vaničku na pračku či přebalovací komodu, není pro vás nezbytný. Koupit se dá za 300 – 12000 korun. Pokud se ho rozhodnete pořídit, kupte ho společně s vaničkou, abyste se vyhnuli situaci, že do sebe nebudou pasovat. Dobrým řešením jsou i vaničky, které mají redukci na vanu (normální).

Rada našeho odborníka, Michala Štefaniče, dlouholetého specialisty v tomto oboru

„Při výběru vaničky si uvědomte, kde ji budete mít. Je to důležité nejen kvůli koupi podstavce, ale také například odtoku vody z vaničky. Chodit s plnou vaničkou z dětského pokojíku do koupelny se totiž nedá. Proto, budete-li mít vaničku blízko koupelny či kuchyně, chtějte, aby měla výpustný ventil. Vodu můžete vypustit do kbelíku, který se vám bude přenášet daleko snáz.  Pokud si zakoupíte klasickou vaničku, můžete jí v jakémkoli duchu využívat i až z ní dítě odroste. Využití anatomicky tvarované vaničky po tom, co jí miminko odroste, klesá zhruba na nulu.“

Kyblíky

se dají pořídit od 500 Kč. Jejich obrovská výhoda je, že se v něm miminko příjemně uklidní. V kyblíku je totiž do vody ponořeno celé, teplo je mu příjemné. Kbelík většinou maminky používají pro úplně nejmenší děti až zhruba do osmi měsíců. Kbelík také spotřebuje méně vody a je skladnější než vanička. Bývá ale většinou problematické sehnat na ně podstavec.

Rada našeho odborníka, Michala Štefaniče, dlouholetého specialisty v tomto oboru

„Všímejte si při koupi, jak je kyblík stabilní. Na rozdíl od vaničky je zde nebezpečí převrhnutí. Ideálním řešením je zvolit kyblík, na který jde podstavec. Máte-li ukřičené dítě, koupací kbelík bývá tím správným řešením.“ 

Co potřebuji dále:

teploměr do vody
Před koupáním byste měli zkontrolovat, zda teplota vody vyhovuje miminku a koupání bude pro něj příjemné. Snažte se přesně kontrolovat teplotu, řiďte se radami pediatra.

přebalovaní podložku
Podle vašich možností (finančních i prostorových) můžete děťátku pořídit i přebalovací pult. Pokud budete miminko koupat v koupelně a máte tam pračku, můžete přebalovací podložku umístit právě na ni.

2-4 dětské osušky
Vyberte ty, které se dají vyvářet.

4 žínky
V základní výbavě byste měli mít dvě žínky na hlavičku a obličej a dvě jinak barevné žínky na tělíčko. I žínky se vyvářejí.

kartáč na vlásky
Při nákupu si přejeďte kartáčem po hřbetu ruky – měl by být jemný, protože pokožka hlavičky novorozence je velmi citlivá.

dětské mýdlo
Vyberte nejlépe dětské tekuté mýdlo – můžete jej použít i místo šampónu. Nakupujte tyto věci v lékárně, bývají kvalitnější a šetrnější než bežný sortiment z drogerie.

– olej na suchou kůži (včetně hlavičky)
Vhodný je i olivový či slunečnicový olej z lékárny.

hydratační krém pro miminka
Můžete používat místo oleje.

dětský pudr
– krém na opruzeniny

vatové tyčinky
Výborně se hodí k čištění pupíku, nosu i uší

líh pro novorozence
Budete potřebovat na ošetření hojícího se pupíku, dá se zakoupit v lékárně

sterilní čtverce
Taktéž k hojení pupíčku, zakoupíte v lékárnách.

borovou vodu na čištění očí

nůžky na stříhání nehtů
Postačí i ty z manikúry

hračky do vody – ty se budou hodit později

Při nakupování kosmetiky budete určitě přemýšlet i nad značkou kosmetiky, která by pro vaše miminko byla tou nejlepší.

Před porodem bývá praktické (a maminkami potvrzené) zakoupit pouze základní kosmetiku (krém či pudr, dětské mýdlo, olejíček na tělíčko) a zbytek dokoupit později podle potřeby.

V porodnici vám určitě poradí, kterou kosmetiku používat. Sama uvidíte, jakou kosmetiku tu používají a pokud bude vyhovovat i vašemu miminku, můžete ji dokoupit a používat také.

Kosmetiku vybírejte obezřetně a nestyďte se poradit s ošetřujícím lékařem. Opruzeniny totiž dokážou pěkně potrápit nejen miminko, ale i maminku.

Ani při nakupování léků a lékařských potřeb není nutné spěchat. Vše konkrétní můžete koupit až po porodu, protože do té doby stejně nevíte, zda vše využijete. A navíc – miminko by mělo mít všechnu dětskou kosmetiku i lékařské potřeby nově zakoupené. Při nákupu si proto dobře všímejte data spotřeby.

18.3.2009 12:51 | autor: Jaroslava Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist