Co dokáže alergie

Patříme k vyspělým státům? Jistě. Alespoň podle počtu alergiků. V České republice podobně jako v dalších vyspělých státech trpí přibližně každý pátý občan nějakou formou alergického onemocnění.

Vzestupný výskyt alergických chorob, jako je alergická pylová rýma, astma a potravinová alergie, byl pozorován v přímé souvislosti s měnícím se životním stylem a prostředím kolem nás od 70. let minulého století. Tím není řečeno, že minulé generace netrpěly alergií, ta je známa již od dob faraónů, ale její rozsah nikdy nepostihoval tak velké počty lidí jako dnes.

Co je příčinou alergie? Proč jsem alergik zrovna já? Jak se mám chránit?

Jistě vás napadnou další otázky, ale ne na všechny známe uspokojivé odpovědi. Na druhé straně již toho víme o alergiích dost, abychom uměli onemocnění včas rozpoznat a léčit a dovedeme i navrhnout komplex různých opatření, která ve svých důsledcích vedou k prevenci alergie.

Co je alergie

Alergie je přehnaná, nepřiměřená reakce imunitního systému na látky, se kterými se běžně setkáváme ve svém prostředí, ale na které jen alergický organizmus reaguje, kdežto nealergický organismus je toleruje. Látky – většinou bílkovinné povahy – na které přecitlivělý organismus alergika reaguje, se nazývají alergeny.

Alergenem jsou například pylová zrna, roztoče, zvířecí srst, potraviny a hmyz. Alergeny navozují u alergika tvorbu tzv. alergických protilátek-IgE protilátek, které jsou připraveny při navázání na alergen spouštět alergické děje na povrchu sliznic a kůže.
Výsledkem je pak uvolnění hlenu, otok, zarudnutí, stažení hladkých svalů v případě astmatu, hlen, rýma a zduření sliznic u alergických rým, kopřivkové pupeny na kůži, otoky kůže, ekzémy, průjmy u střevních alergií.

Vznik alergie

Při prvním kontaktu s alergenem nemusí být alergická reakce bouřlivá, při opakovaném kontaktu dochází k vytvoření velkého množství protilátek, tzv. senzibilizaci a alergická reakce se rozvíjí rychleji. Vývoj senzibilizace od narození do dospělého věku trvá u každého jedince různě dlouho, u někoho stačí několik dní, u jiného několik let. Proto se alergie vyskytuje v kterémkoliv věku, alergické protilátky se tvoří u geneticky predisponovaných jedinců dokonce již od l6. týdne těhotenství.

Proč zrovna já jsem alergik?

Schopnost tvořit alergické protilátky se nazývá atopie a je dána dědičností. Dědí se vlohy k alergii, nemusí se dědit stejná alergická choroba. Tyto vlohy se vyskytují opakovaně v rodinách a předávají se na další pokolení.
U dítěte, jehož rodič je alergik, je riziko vzniku alergie 30 %, jsou-li alergiky oba rodiče, zvyšuje se riziko na 60 %. Může se ale stát, že dědičný základ přeskočí jednu generaci. A také není nutnou podmínkou, abyste byli z alergické rodiny. Alergie se vyvine i tak – určitou kombinací genů a tedy svůj dědičný základ nemůžete ovlivnit. Senzibilizace, neboli navození tvorby alergických protilátek, probíhá u geneticky predisponovaných jedinců již u plodu a pokračuje v dalších měsících života. První alergická choroba kojenců mezi 6. až l2. měsícem je atopický ekzém.

Alergeny

Nejčastějšími alergeny v této fázi je kravské mléko, vejce, ryby, pšeničná bílkovina, ořechy všech typů, mandle rajčata a citrusy. Tyto potravinové alergeny přecházejí do mateřského mléka a senzibilizují kojence.

Preventivní opatření zabraňující vzniku alergie u budoucího potomka maminky – alergičky:

Strava má být pestrá, obsahovat zeleninu, ovoce, bílkoviny, omezit tuky a sladkosti, vyvarovat se dráždivých jídel a omezit používání aditiv, tj. přídatných látek různé chemické povahy (patří sem např. potravinářská barviva, konzervační látky, glutamáty, náhradní sladidla, zahušťovadla, aj., která jsou prakticky všudypřítomná a mohou se podílet na senzibilizaci organismu).

Maminka-alergička by zásadně neměla kouřit a pobývat ve společných prostorách s kuřáky! Negativní vliv tabáku na vývoj plodu a jeho časnou senzibilizaci byl již vědecky prokázán.
V domácím prostředí je žádoucí snížit přítomnost alergenů na minimum – omezit pobytu zvířat, snížit nadbytečnou vlhkost bytu, která vede k množení roztočů a plísní, vhodnou úpravou bytu snížit prašnost. Zde platí pravidlo: čím jednodušší zařízení, tím snadněji se udržuje čistotu (odstranění koberců, plovoucí podlahy, vytírat na vlhko, nepořizovat zbytečnosti-závěsy, záclony, kožešinové předložky apod.).

Zvolit vhodné pracovní prostředí, ve kterém se vyvarujete kontaktu s alergeny (různá povolání lze vzhledem k potížím budoucí matky i vyměnit, např. kožedělný průmysl, farmakologický, zdravotnictví, zahradnictví aj.)
Pokud možno kontrolovat i životní prostředí kolem nás, věnovat pozornost místu, kde žiji (blízkost dálnic, křižovatek, továren, průmyslu). Exhalace dieselových motorů, oxidu dusíku a síry, vliv ozonu, formadelhydu patří mezi nespecifické vlivy, které ovlivňují rovněž senzibilizaci organismu

Posilovat svoji odolnost – každodenní vycházky a pobyt na vzduchu za každého počasí i třeba krátkou dobu. Vyvarujete se tak opakovaným virovým infektům, které patří mezi spouštěče alergických reakcí.
Pro novorozence je nejdůležitějším preventivním opatřením proti alergii KOJENÍ v prvních čtyřech měsících života. Složení mateřského mléka je nejen ideální stravou, ale dodává vašemu dítěti i vitaminy, obranné látky proti infekcím a podporuje rozvoj střevní mikroflóry, která v prevenci alergie hraje důležitou roli. Když má maminka nedostatek mléka, lze ho nahradit hypoalergenními kravským mlékem.

23.2.2009 11:48 | autor: Marie Špičáková

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist