Co dokážou ořechy

Pomůžou vám udržet psychickou pohodu, posílí i tělo, zlepší pleť. Ano, řeč je o jednom z velice cenných přírodních produktů – o ořechách.

Chroupejte je čerstvé

Obsahují vitaminy, minerální látky (hořčík, železo, fosfor), mastné kyseliny, bílkoviny, sacharidy, vitamin B (pro pevné nervy), E (pro krásnou pleť) a vápník. Ten je důležitý jako prevence osteoporózy (řídnutí kostí).
Určitě byste je měla jíst čerstvé, protože čím jsou čerstvější, tím mají vyšší obsah všech potřebných složek, hlavně vitaminu C. Pomáhají s krvetvorbou, takže vás uchrání chudokrevnosti.

Pozor na linii

Stačí denní dávka zdraví 50 gramů – oříšky jsou i velmi kalorické. Je to paradox – mandle a ořechy jsou přitom častou součástí redukčních diet. Obsahují antioxidanty, vlákninu a arginín (ten udržuje pružné tepny) a rostlinné steroly, které snižují množství cholesterolu v krvi.
Pravidelná konzumace ořechů snižuje i riziko infarktu u žen.

Které jsou nejlepší?

Mandle obsahují železo, draslík, vápník, hořčík, fosfor a vitamin E. Zlepšují prokrvení mozku a duševní svěžest. 100 g obsahuje asi 580 kcal.
Vlašské ořechy jsou zdrojem omega-3 mastné kyseliny a lecitinu, ve 100 g 650 kcal
Lískové ořechy mají nejvyšší podíl vitaminu E, takže jsou takovými ořechy krásy. 100 g má asi 650 kcal.

Ořechy pro krásu

Spousta kosmetických přípravků obsahuje výtažky z mandlí a dalších ořechů, zkusit to můžete i podomácku.
Dvě lžíce pšeničných a mandlových otrub (nebo rozemletých mandlí) smíchejte s olivovým olejem. Masku naneste na obličej mimo oční partie, nechte působit 30 minut. Smyjte jemně vlažnou vodou. Mastná pleť je pryč!
Zahřejte mandlový olej a namočte do něj gázu či vatu. Pak přiložte na obličej.

Lázeň pro vaši pokožku!

Do vany nalijte kelímek smetany s rozmíchanými 15 ml mandlového oleje a budete mít krásně hydratovanou pokožku, která se nebude nadměrně mastit.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené