Co je čisté je i zdravé? Aneb uklízíte zdravě?

Příběh Ecoveru začal v Belgii v roce 1980. Tehdy se o „udržitelném rozvoji“ a „ochraně životního prostředí“ ještě nemluvilo a do vod se vypouštělo velké množství chemických látek včetně fosfátů, které mají nepříznivé účinky na vodní prostředí. Malá skupina lidí, kterým ekologie ležela na srdci, se rozhodla o problémech nejen mluvit, ale také s nimi něco dělat. Založili Ecover a začali pracovat na výrobě pracího prášku bez fosfátů.

ecover_strecha_tovarny2-1100x618.jpg Zdroj: archiv redakce

Od svých počátků ušel Ecover dlouhou cestu.  Dnes je nejznámější značkou ekologické drogerie a prodává se v desítkách zemí. Chtěli jsme se Ecoveru podívat pod pokličku.

Jak komplexně vnímá ekologickou stránku ekologické drogerie? Stačí, když suroviny jsou přírodní a hotový výrobek nezatěžuje životní prostředí? Měly by být ekologické i obaly? A co výroba a provoz?

Do práce na kole

V současné době má Ecover dvě továrny, jednu v Belgii a jednu ve Francii. Veškerá energie, která se v továrnách spotřebuje, pochází z obnovitelných zdrojů. Ve výrobě se používají stroje, které mají co nejnižší energetickou náročnost – motory mixovacích strojů, které dokáží umíchat až 25 tun tekutého čisticího prostředku, prý nemají větší spotřebu než několik žehliček.

Samotná budova je navržená s ohledem na pohyb slunce tak, aby bylo možné vykonávat maximum činností při denním světle. Budova továrny je také velice dobře izolovaná.Důležitou roli přitom hraje její „zelená“ střecha, která je po celé ploše porostlá rozchodníkem.Továrna tak nepotřebuje centrální vytápění ani klimatizaci.

A třešnička na dortu – Ecover podporuje své zaměstnance v tom, aby byli ekologičtí i mimo firmu. Všem, kteří dojíždějí do práce na kole, vyplácejí 0,50 eura za každý ujetý kilometr!

Suroviny a životní prostředí

strecha-tovarny.jpgNevyužívat suroviny z neobnovitelných zdrojů a vyrábět drogerii, která nezatěžuje životní prostředí, to byly hlavní principy, kterými se Ecover od začátku chtěl řídit.

Surovinami pro výrobu jsou hlavně rostlinné látky, jako různé druhy rostlinných olejů, škrob, byliny, éterické oleje. Kromě toho mají svůj prostor i látky nerostného původu, například vápenec.

V Ecoveru naopak nepoužívají suroviny, které nejsou pro prací výkon nezbytné, které mohou způsobovat zdravotní problémy a které jsou těžko odbouratelné. Tedy například optické zjasňovače, které odrážejí světlo a způsobují, že oblečení vypadá jasnější a bělejší, než ve skutečnosti je; ale také mohou při kontaktu s pokožkou způsobovat kožní problémy. Nepoužívájí ani suroviny z ropy, syntetické látky nebo třeba fosfáty.

Ecover ilustruje ekologickou šetrnost svých výrobků na příkladech, které nám laikům leckdy řeknou víc než výčet používaných a nepoužívaných surovin. Tak například oproti 53 000 litrů vody nutných k neutralizaci jedné dávky běžných WC čističů je pro neutralizaci jedné dávky tekutého WC čističe Ecover třeba jen 129 litrů vody!

Obaly z cukrové třtiny

Ve snaze vyhnout se ropě i jako surovině pro výrobu obalů, začal Ecover v roce 2011 používat plast vyrobený z cukrové třtiny. Ta se kvašením zpracuje na etanol, který pak slouží k výrobě plastu.

Ačkoli kolem bioetanolů panují i pochybnosti (např. nutnost rozšiřovat plochu zemědělské půdy na úkor přirozených pastvin a lesů), uhlíková stopa bioplastů je oproti běžným plastům rozhodně nižší. Na každých sto uživatelů Ecoveru se díky nim každoročně ušetří 174 kg CO2.

Výroba – převratné ekosurfaktanty

V běžné drogerii se ve velké většině používají mycí látky (tenzidy, surfaktanty) vyrobené z ropy. V Ecoveru byly mycí látky vždy výhradně rostlinného původu. Ale výrobní postup se zas tolik neliší. V obou případech výroba vyžaduje teploty okolo 100 °C a vysoký tlak. Tedy velkou spotřebu energie.

Před několika lety začali v Ecoveru zkoumat druh kvasinek, které se nacházejí ve včelích úlech. Zjistili, že kvasinky dokáží z cukru a oleje vyrobit látku, která má velmi dobré mycí vlastnosti. Lepší, než jaké mají doposud používané rostlinné tenzidy, a stejně dobré, jako tenzidy vyrobené z ropy. Ale hlavně – výroba je nesrovnatelně úspornější. Kvasinky pro svou práci nepotřebují teplotu vyšší než 30 °C ani speciální tlak. Všechny suroviny potřebné pro výrobu jsou navíc k dispozici v Evropě (na rozdíl od palmového nebo kokosového tuku, které slouží pro výrobu běžných rostlinných tenzidů).

Celý výzkum, na kterém Ecover pracoval spolu s několika evropskými univerzitami, trval sedm let. Výsledný tenzid je patentovaný a Ecover jej nazývá „ecosurfactants“. Dle názoru odborníku jde prý o látku, která může mít převratný význam pro oblast ekologických čisticích prostředků.

Dnes má Ecover speciální desetitisícilitrový „reaktor“ na výrobu kvasinek a pokračuje v dalším výzkumu. Ekosurfaktanty se totiž hodí pro čištění tvrdých povrchů, ale do přípravků, které vyžadují větší pěnivost, zatím vhodné nejsou. Současný výzkum se zabývá právě tím, jak by bylo možné využívat je v tabletách do myčky a přípravcích na mytí nádobí.

vyrobky.jpg

Ekologickou drogerii Ecover, která zahrnuje přípravky na mytí nádobí (včetně tablet do myčky), čisticí a prací prostředky, můžete nakoupit v prodejnách Country Life, v e-shopu Country Life (www.countrylife.cz/znackaecover) a v dalších prodejnách zdravé výživy po celé ČR. Ecover nabízí i řadu Ecover Zero, která je speciálně určená pro alergiky a spotřebitele s citlivou pokožkou.    

 

Více o tématu: kožnípohyb

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist