Co je důležité při výběru kočárku?

První návštěva obchodu s kočárky je nezapomenutelný zážitek. „Nikdy jsme netušili, že existuje tolik druhů kočárků, jsme ohromeni a zmateni zároveň“, je typická první věta budoucích rodičů. Ale nezoufejte, i když vás zavalí realita v podobě desítek různých typů a modelů, má členění kočárků vcelku jednoduchou logiku a systém.

Dítě bude potřebovat nejprve hluboký kočárek (od narození po dobu, než se samo posadí – cca 8 měsíců), poté sportovní kočárek s polohovací sedačkou, která umožní i bezproblémový spánek dítěte ve vodorovné poloze. Na krátké transporty po městě můžeme pořídit i lehký kočárek, tzv. golfové hole.

Kočárky můžeme rozdělit na hluboké, sportovní, kombinované, lehké (tzv. golfové hole). Kategorie se samozřejmě mnohdy překrývají a tak nelze vždy konkrétní model určit přesně.

Hluboké

Tento typ kočárku známe z našeho dětství. I když se za léta technicky i esteticky velmi změnil, je stále veliký, prostorný, ale také neskladný a těžký. Ideální do nedalekého parku, kam dojdeme pěšky, nebo na vlastní zahradu. Nevhodný do terénu a na nezpevněné cesty a také pro cesty autem, protože se nedá dobře složit. Je to kočárek pro nejmenší miminka, která ještě nesedí. Má pevnou korbičku, stříšku proti dešti, sněhu i slunci. Velká kola a měkké pérování umožňují příjemné svezení i houpání. Tyto hluboké kočárky dobře chrání miminko před zimou a mrazem. Mají však tu nevýhodu, že přes relativně vysokou pořizovací cenu se používají poměrně krátce, méně než jeden rok. Proto doporučujeme si hluboký kočárek zapůjčit anebo koupit starší model.

Sportovní

Sportovní kočárek je určen pro větší miminka, která již sama sedí. „Sporťáky“ tak šestiměsíčním a starším miminkům nabízejí polohovací sedačku s možností zafixovat několik poloh včetně ležící a výškově nastavitelnou nožní opěrku. Rodiče ocení také výškově nastavitelnou rukojeť a ve většině případů i možnost během cesty přepřahat rukojeť a tím měnit usazení miminka po směru nebo proti směru jízdy. Většinou má velká nafukovací kola, dobré odpružení a je vhodný i do náročnějších terénů. Součástí výbavy bývá pláštěnka a protisluneční clona, přikoupit si můžete praktickou síťku proti hmyzu. Nesmíme zapomenout ani na praktický úložný košík ve spodní části kočárku, kam se vejdou 3-4 kilogramy nákladu. Sportovní kočárky lze také většinou složit do auta nebo jiného dopravního prostředku.

Kombinované kočárky

Výdobytek posledních let. Kombinované nebo také tzv. multifunkční kočárky, které v sobě ukrývají hluboký kočárek pro nejmenší miminko i sporťák pro dítě sedící. Je to dobré řešení, kočárek bude stačit víceméně na celé dětství. Na jeden podvozek se umisťuje jak korbička hlubokého kočárku, tak sedačka sportovního. A aby byl vynález dokonalý, můžete na podvozek jednoduše nasadit také autosedačku. Některé kombinované kočárky nabízejí v setu i sedačku do auta. Autosedačky jiných značek můžete připevnit zpravidla pomocí speciálního adaptéru, který je součástí nadstandardní výbavy. Většinou také můžeme položit do sedačky kočárku tašku na dítě. Jednoduše ji pak odneseme s sebou do bytu včetně spícího mimina. U kombinovaných kočárků se počítá s častým cestováním autem, proto se většinou velice dobře a jednoduše skládají. Nevýhodou může být vyšší hmotnost, většinou menší a užší korbička a v neposlední řadě jejich vysoká cena. Už proto bychom jejich výběru měli věnovat mimořádnou pozornost.

Golfové hole (v zahraničí tzv. buggys)

Jsou to lehké kočárky, které se používají k přepravě již sedícího dítěte na krátké vzdálenosti v bezproblémovém terénu. Většinou se snadno skládají a rozkládají, jsou ideální na krátké cesty městem, do dopravních prostředků apod. Při delších cestách se však bude dítě cítit nepohodlně, neboť jeho záda nemají příslušnou oporu a také golfky většinou nemají žádné pérování. V zimě v nich navíc poměrně rychle prochladnou záda a zadeček. Malá dvojitá kolečka nejsou určena k jízdě na sněhu anebo nerovném terénu. I když se na trhu objevují i dokonalejší a dražší typy s odpružením a možností polohovatelných zad včetně možnosti ležení dítěte, nemůže tento typ kočárku úplně nahradit klasické sportovní anebo kombinované. Rodiče vyšší postavy by si měli dát navíc pozor, jestli jdou rukojeti nastavit dostatečně vysoko, aby při delší cestě nebolela záda pro změnu je.

Pozor! Výrobci většiny lehkých kočárků používají v zájmu maximálního odlehčení a zlevnění materiály, ve kterých se vyskytují zdraví škodlivé látky – ftaláty, polycyklické aromatické uhlovodíky, fenoly, problematická změkčovadla plastů atd. Problematická místa jsou například držadla rukojeti kočárku. Němečtí odborníci při testování kočárků zjistili, že dvě třetiny testovaných výrobků nebyly v pořádku!

Prodejci potvrzují, že v minulých letech klasické typy kočárků – hluboké a sportovní – byly víceméně vytlačeny stále dokonalejšími kombinovanými. Ale i u těch musíme dát pozor na řadu důležitých parametrů, které přímo ovlivňují každodenní funkčnost kočárku a tím naši spokojenost s jeho používáním. Musíme si před nákupem kočárku rozmyslet základní požadavky na něj a odpovědět si na několik důležitých otázek. Ta nejzákladnější je:

KDE a JAK budu kočárek používat?

Asfaltový chodník anebo štěrková cesta?

Bude to jen ve městě, na rovných a upravených cestách? Anebo v přírodě, na nezpevněných cestách na vesnici nebo na kraji měst? Ve městě na rovných plochách jsou pro pohodlnější manévrování výhodnější menší kolečka včetně těch, která se otáčejí kolem své osy. Bydlíme-li za městem anebo na jeho kraji a v okolí jsou spíše nezpevněné štěrkové cesty, na vycházkách po lesních cestách by nás malá kolečka brzy dohnala k infarktu. Zde naopak potřebujeme velká, nafukovací a dobře odpružená kola, která nám pohyb kočárku po nerovném terénu velmi ulehčí. Také při jízdě ve sněhu potřebujeme větší kola! Někteří výrobci dokonce nabízejí zimní kola, která se jednoduše vyměňují za původní. V případě zcela otočných kol o 360° doporučujeme překontrolovat funkčnost aretace.

Trojkolka nebo čtyřkolka? Město nebo příroda?

Pokud často vyrážíte na výlety do přírody, budete chtít bez problému jezdit po lese, louce, štěrkové cestě, chcete-li spojit jízdu s kočárkem s jízdou na in-linech, není lepší a vhodnější volba než trojkolka. Minulá léta vyzkoušela a prověřila dostatečnou stabilitu kvalitních a dobře navržených trojkolek v nerovném terénu a také jednoduchost a pohodlnost jejich ovládání. Jen jedna dobrá rada, pokud budete bruslit a pojedete s kočárkem vyšší rychlostí, nezapomeňte si přední otočné kolečko zaaretovat v rovné poloze.

Jak dobře jde skládat a kolik váží?

Pokud budete často cestovat, zkoumejte hlavně následující vlastnosti: váhu kočárku, jednoduchost skládání a rozložení a rozměry složeného kočárku. Nejlépe uděláte, když do obchodu dojedete autem, které budete pro přepravu kočárku nejčastěji používat, a manévr se složením uvažovaného kočárku a jeho uložením do kufru auta si sami vyzkoušíte. Jednotlivé modely se liší i tím, jak jednoduše jde kočárek složit a rozložit, zvládnete-li to jednou rukou, dvěma, za pomoci nohy, jak velké síly atd. Opět doporučujeme si vše na místě v klidu vyzkoušet a porovnat si několik modelů.

Nastavení výšky rukojeti kočárku

Stejně jako u všech lepších aut lze výškově nastavit volant, můžeme si u všech dobrých kočárků upravit výšku rukojeti podle potřeby konkrétního „řidiče“, aby nás po delší cestě nebolela záda.

Po směru jízdy nebo naopak?

Většina kočárků nabízí možnost tzv. polohování rukojeti. Znamená to, že můžete během cesty přepřahat rukojeť a tím měnit usazení miminka po nebo proti směru jízdy, aniž s ním musíte hýbat. Ideální, když proti vám svítí sluníčko, začne nepříjemně foukat vítr, pršet, sněžit apod. Pozor, některé i drahé modely tuto možnost nemají, sedačka se dá jen v jednom anebo druhém směru nasadit na podvozek. Což je sice hezké, ale představte si tuto operaci někde na cestě, kdy začne nepříjemná vánice s plačícím dítětem uvnitř sedačky…

Na co si dát dále pozor?

Brzda – pořádně se podívejte, jakou má kočárek parkovací brzdu a jak se ovládá. Z praktických důvodů se doporučuje, aby se najednou dala zabrzdit a odbrzdit obě kolečka. U některých modelů kočárků je ovládací páčka umístěna tak nešikovně, že se vyskytla dokonce opakovaná zranění! Před první jízdou s dítětem zcela určitě vyzkoušejte účinnost brzd tím, že kočárek postavíte na nerovnou plochu a zabrzdíte.

Ruční brzda – je to nadstandard a doplněk ke klasické brzdě a nikoliv její náhrada! Když budete s kočárkem bruslit na kolečkových bruslích anebo chodit po kopcích, ruční brzdu umístěnou na rukojeti kočárku doopravdy oceníte a my ji nemůžeme než doporučit. Pozor: ruční brzda zvyšuje nejen cenu, ale i hmotnost kočárku o více než 1 kilogram!

Váha kočárku – jeden z nejdůležitějších parametrů pro každodenní manipulaci. Rozdíl ve váze může dosáhnout i deseti kilogramů! Některé kočárky jsou však záměrně těžší, protože mají dodatečné stabilizační závaží v podvozku.

Materiál a barva – upřednostněte dobře omyvatelný materiál, ze kterého půjdou bez problému odstranit nejrůznější skvrny. V té souvislosti si dobře promyslete i barvu potahů… Nespoléhejte na to, že při koupi černého kočárku na něm nebudou vidět žádné skvrny. Naopak, skoro jako na bílé na něm bude vidět téměř všechno…

Bezpečnost a stabilita – všechny nové kočárky renomovaných firem prošly nejpřísnějšími zkouškami bezpečnosti a stability. Například se zkouší stabilita plně naloženého kočárku při rychlosti 5 km/h, bezpečnost brzd, pevnost skládacích částí, aby se například při jízdě na nerovném terénu nezačal kočárek rozkládat apod. Stejně tak jsou testovány pásy k upevnění dítěte do sedátka kočárku. Důkazem bezpečnosti jsou certifikáty (např. německý TUV) a označení GS v celé Evropské unii. Vyžadujte tyto údaje i při koupi ojetých kočárků.

Rozměry kočárku – pohodlí pro dítě

Zástupci starší generace nemají pravdu, když spínají ruce nad moderními „mini“ kočárky s tím, „že se tam miminko v půl roce už nemůže vejít“, odborníci však skutečně upozorňují, že některé korbičky mohou být příliš úzké. Základní rozměry korbičky pro miminko by měly být alespoň 80 cm délka a 35 cm šířka (někteří prodejci uvádějí minimální délku 72 a šířku 30 cm). A prostor na ležení miminka by měl být umístěn minimálně 60 cm nad zemí (kvůli zplodinám). U sporťáků by rozměry sedadla měly být následující: šířka minimálně 32 cm, ideálně však 35 cm, výška opěradla alespoň 38 cm, ideálně až 50 cm a hloubka posedu minimálně 21 cm, ideálně 24 cm. Stupátko na nohy by u sportovních i kombinovaných kočárků mělo být výškově nastavitelné, aby nožičky byly položené a nevisely ve vzduchu.

Košík na nákupy

Úložného prostoru není nikdy dost. A při cestě s kočárkem, který musíte ovládat oběma rukama, dvojnásob. Proto nezapomeňte prozkoumat, jak velký a praktický je košík ve spodní části kočárku. Může pojmout dva, ale také až čtyři kilogramy nákladu.

Důležité doplňky kočárků

  • Síťka proti hmyzu – nepostradatelná součást kočárku zejména v letních měsících, když dítě v kočárku spí.
  • Pláštěnka – většinou v základní výbavě, chrání před deštěm nebo sněhem.
  • Sluneční clona – chrání dítě před sluníčkem.
  • Nánožník – proteplený pytel, který nemusí být od výrobce kočárku, ale od jiných specializovaných firem.
  • Taška na zavěšení na rukojeť kočárku.

Jak a kde nakupovat?

Sepište si požadavky na kočárek, které považujete za důležité. Navštivte kamenný obchod, kde si můžete všechny kočárky nejen podrobně prohlédnout, ale i vyzkoušet. Připravte si otázky pro personál obchodu, popřípadě požádejte o konkrétní doporučení kočárku pro vaše potřeby. Pokud se vám zdá, že prodavač není odborník anebo preferuje svou provizi za prodaný výrobek, nechte si zavolat vedoucího, nebo zajeďte do jiného obchodu. Nechte si ukázat, jak se kočárek skládá a rozkládá, jak se zabrzdí atd. A potom si to za přítomnosti prodavače sami vyzkoušejte. Pokud máte s sebou auto, vyzkoušejte si také složený kočárek sami naložit do kufru automobilu. Nezapomeňte vyzkoušet, zda kočárek netáhne ke straně a zda jde zabrzdit. Kočárek je velká investice a bude vás provázet každý den po dobu několika let. Vyplatí se proto věnovat jeho výběru patřičný čas i energii. A nakupovat tam, kde budou schopni řešit i možné reklamace a opravy.

Rada odborníka:

1) Při výběru kočárku se spolehněte na solidní značku a solidního prodejce.
2) Je třeba počítat s tím, že u kvalitního kočárku se do ceny promítá fakt, že prochází náročnými testy.
3) Než se vydáte kočárek nakupovat, sepište si všechna svá přání a omezení – velikost kufru auta, výtahu, promyslete, kde se budete s kočárkem pohybovat (zda jezdíte MHD či autem).
4) Nechte si vše pořádně ukázat v obchodě u prodejce. Nechte si vysvětlit manipulaci s kočárkem, jeho skládání, sundávání potahů a další věci. Ptejte se, proč a čím je tento typ lepší než ty ostatní.
5) Zkontrolujte si manipulaci s brzdami, jestli jsou jejich ovladače umístěné na dobrém místě.
6) Nikdy nekupujte kočárek jen podle informací na internetu. Pro každou maminku je dobrý jiný kočárek. Co je dobré pro vaší kamarádku, nemusí vyhovovat vám.

19.3.2009 1:07 | autor: Lukáš Nádvorník

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist