Co je to ovulace?

Velice zjednodušeno řečeno, je ovulace chvíle, kdy má žena největší šanci otěhotnět. Jak ovulace probíhá a jak ji poznáme? Zeptali jsme se odborníků.

shutterstock_776591572-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

Ovulace

Ovulace je část menstruačního cyklu ženy. Je to chvíle, kdy se uvolní zralé vajíčko z vaječníku. V tomto čase máte největší šanci na početí miminka.

Vajíčka dozrávají v pravidelných cyklech, proces řídí pohlavní hormony. Tento děj se nazývá ovariální cyklus a trvá průměrně 28 dní. Během každého cyklu většinou plně dozraje a uvolní se jedno vajíčko.

Anovulační cyklus

Některé cykly však mohou být anovulační (žádné vajíčko se neuvolní), nebo naopak může dojít k uvolnění většího počtu vajíček, což může být podkladem pro vznik dvojvaječných dvojčat.

Kdy nastává ovulace

K ovulaci dochází přibližně čtrnáctý den ovariálního cyklu. V tu dobu stoupá tělesná teplota. Uvolněné vajíčko pak putuje do vejcovodu a dále do dělohy a na své cestě může být oplodněno.

Čas na oplodnění

Doba, kdy může být uvolněné vajíčko oplodněno, je velice krátká. Celý interval trvá méně než 24 hodin. Pak vajíčko zaniká.

Naopak spermie, které jsou v těle ženy, zde vydrží i několik dnů. Může to být i 3 až 5 dní.

Plodné dny

Nebo chcete-li plodné období, je pak součet délky životnosti spermií v těle ženy a doby ovulace.

Jak zjistit, kdy ovuluji?

Tělo ženy se během menstruačního cyklu mění. A v době ovulace dává jasná znamení, že je připraveno počít nový život. K výpočtu termínu existuje několik metod.

Nebo můžete jednoduše využít on-line ovulačním kalendářem a správnou chvíli si potvrdit ovulačním testem.

Čtěte dále:

Tajemství ovulace a početí nového života

Odhalte, co se děje těle ženy při ovulaci. Úžasné video znázorňuje fázi uvolnění vajíčka, ale také zrození nového života.

Jak podpořit otěhotnění v době ovulace?

Přímo v době ovulace můžete otěhotnění podpořit snad jen plánovaným stykem. Nicméně obecně lze udělat poměrně hodně. Určitě je potřeba minimalizovat stres, a to i ten z plánovaní rodičovství.

Další možností je cílené cvičení, jako je hormonální jóga nebo cvičení podle paní Mojžíšové. A existuje také poměrně dost možností nehormonální podpory plodnosti.

 

3.2.2023 3:00 | autor: Jana Pleskačová | zdroj: Článek byl zpracován ve spolupráci s gynekology.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist