Co s dítětem, ptá se nejeden tatínek

Literární pamětníci si jistě vzpomenou na slavný fejeton Jana Nerudy s názvem „Kam s ním?“. Tatínci, kteří se poprvé ocitnou sami ve spárech svého potomka, řeší podobný problém, ale spíše se jedná o celou sérii otázek: Co s ním, kam s ním a kdo mi proboha pomůže?

Dítě stále něco potřebuje, chce a vyžaduje, a je to jeho přirozenost. Tak nějak lépe se s tím umějí srovnat maminky, což ostatně tatínkům neustále předkládá odborná i populární literatura, čímž nám ovšem otcovskou roli nijak neulehčuje. Moderní společnost je plná nářků a stížností na to, že muži ztrácejí pevnou půdu pod nohama v mnoha oblastech pracovního i osobního života – rodinná výchova je jen jednou z nich. Co si s tím tedy počít?

Nebojte se svého dítěte

Není třeba lhát si do vlastní kapsy: Když vám žena předá dítě s tím, že odchází ke kadeřnici nebo kamkoli jinam, jste vyděšeni. Čím je dítě menší a doba ženiny nepřítomnosti delší, tím vyděšenější jste. Máte k tomu také pádné důvody, které snadno odhalí upřímné odpovědi na následující otázky: Kdo z vás, pánové, ví, kde je přesnídávka, miska a bryndák? Kdy dítě jí a kdy chodí spinkat? Jak se vlastně uspává? Kde jsou krémy na zadeček? A kde je oblečení na převlečení, případně které z té záplavy drobného ošacení je na doma a které na ven? (Odpovědi mužů na mateřské se do celkového skóre nepočítají.)
Je třeba si uvědomit, že jste otec, bytost dítěti většinou vzácná, od které očekává především jednu základní věc: Že nebudete jako maminka, kterou miluje, ale kterou dobře zná a ví, co od ní očekávat. Hledá změnu a povyražení a doufá, že mu jeho přání splníte. Hlavu vzhůru, vy to dokážete!

Nenapodobujte maminku

Nestor dětské psychologie Zdeněk Matějček sice tvrdil, že i muži jsou bez potíží schopni typicky mateřského chování, ale vy si vsaďte spíše na maskulinní kartu, protože to je zrovna ta, která našim dětem začíná v balíčku životního mariáše zoufale scházet. Vzpomínám si, že když jsem se pokusil nahradit svou ženu v plavání s batolaty, měl jsem toho po půl hodině poskakování v horké slané vodě za doprovodu dětského pištění a maminkovských radostných výkřiků plné zuby. Přičtu-li k tomu přípravné a balicí procedury před plaváním i po něm a neustálou snahu nesrazit se ve sprchách s některou z polonahých maminek, bylo mé vyčerpání natolik úplné, že si vlastně ze společně stráveného času nic nepamatuji. Proto není třeba dlouze vzpomínat, jak by to asi udělala maminka – dopřejte si svobodu a udělejte to po svém. Maminky nabízejí pohlazení, bezpečný přístav a klidnou hru. Tatínkové zase ukazují pestrost světa, akci a soupeřivost. Obé má svůj smysl a vězte, že odborníci dokonce tvrdí, že je to právě interakce s otcem, která podporuje do budoucna vývoj sociálních vazeb dítěte.

Dobře se bavte

Jistě dobře znáte komedii století „S tebou mě baví svět“. Muži jsou v ní vykresleni sice jako roztomilé, ale převážně nezodpovědné bytosti. Kdy jindy ale můžete být znovu malým klukem? Nemusíte zrovna dítěti brát jeho hračky, ale malá špetka nezodpovědnosti ničemu neuškodí – dítě potřebuje vědět, že existují i jiné světy a že se nic nestane, když bude mít jednu ponožku žlutou a druhou modrou, na sobě kabátek od pyžama a bude dělat věci, které mu maminka pravděpodobně neumožní. Spadne z kola a čeká utěšující žvatlání? Utěšte ho, pofoukejte odřené koleno, ale zároveň ho povzbuďte do další akce. Čeká klidnou hru a stavění kostek na sebe? Vezměte vařečku do ruky, na hlavu si dejte hrnec a bojujte! Kostky létající vzduchem se nakonec budou taky hodit. Jste mužský vzor, archetyp válečníka, tak ukažte své ratolesti, zač je toho loket. Pokud se vám navíc podaří svůj úděl sdílet ještě s jedním hlídajícím tatínkem, máte vyhráno!

Nechte si své ambice

Jakkoli jste založen výkonově a ženete své dítě do dalších a dalších dobrodružství, své ambice si nechte výhradně pro sebe a nepřenášejte je na dítě. Pokud se rozhodnete trávit volný čas s batoletem výukou angličtiny, právě jste své rodičovské místo na slunci definitivně prohráli. Děti potřebují v prvních dvou letech lásku a přijetí, v dalších několika letech kolektiv stejně starých dětí, kde se naučí sociálně fungovat. Veškeré pokusy o sportovní, intelektuální či umělecké výkony jsou nadbytečné a zatěžující. Přestaňte říkat dítěti „Hey, boy“, štětec mu nechte v ruce, jen když samo bude chtít a na trénink na tenisovém kurtu raději rovnou zapomeňte. Kopejte si s ním do balónu, blbněte a povídejte mu o tom pejskovi, který právě běžel kolem. Je to minimum, co můžete udělat, ale zároveň maximum pro dítě od narození téměř až po jeho nástup do školy.

Nezatracujte techniku

Mám kolem sebe několik intelektuálních párů, které svým dětem kupují výhradně dřevěné „BIO“hračky ozdobené přírodním barvivem a vedou je k soužití s přírodou, k tiché romantické hře a kultivaci duše. Budiž, ale máte-li doma počítač a televizi, neobávejte se je použít. Samozřejmě jde o zdravou míru, ale pokud to dítěti neumožníte, sociálně ho diskvalifikujete nejen v kolektivu vrstevníků, ale i celkově vzhledem ke vzrůstajícím technickým nárokům na příští populace. Některá výuková CD umožňují osvojování si základních dovedností prostřednictvím hry a důležité na tom celém je, že jste u toho s dítětem vy, provázíte ho a pomáháte mu. Totéž platí i o televizi – není smyslem dítěti televizi zakázat, ale prostřednictvím společného sledování vést své ratolesti k tomu, čemu se říká divácká gramotnost. Za pomoci vašich komentářů, hovorů o programech a neúnavného vysvětlování, že je to „jenom jako“, dítě časem zjistí, že nemusí sledovat všechno, že jsou programy dobré, ale i vysloveně blbé a že tlačítko „Off“ lze kdykoli zmáčknout a přístroj vypnout.

Přítel na telefon

Pokud povoláte posily, není to žádná ostuda. Máte-li více dětí než jedno, je to dokonce jedna z doporučených možností, jak si poradit s hlídáním. Jedno dítě visí ze sedačky a kontinuálně vylévá na plovoucí podlahu polévku, druhé (to starší) stojí na stole a na podrážky papuček se mu nalepuje jedna brambora za druhou. Na sporáku se připaluje druhá část večeře, o které stejně pochybujete, zda je vhodná pro děti, v koupelně přetéká voda na večerní koupání a dole zvoní kamarád, který od vás něco potřebuje. A do toho vyhrává telefon, neb žena se chce ujistit, že je doma všechno v pořádku. Michael Phelps zvládl na letošní Olympiádě vyhrát osm zlatých medailí v sedmi dnech, ale tohle je oproti tomu přece jen nadlidský úkol, nemyslíte?
Lepší než telefonická konzultace je samozřejmě praktická pomoc, takže nějaká ta babička se občas hodí. Pokud snesete její výroky typu „No to ty jsi takový nebyl, ty jsi uměl poslouchat… to já jsem vás tedy takový nepořádek dělat nenechala… takhle s jídlem by si ty děti neměly vymýšlet… nemají být už dávno v posteli?!“, potom máte vyhráno, vezměte si do ruky telefon a volejte.

Hlavně v klidu

Nezapomeňte, že i malé dítě má svůj rozum, své zájmy a potřeby. Nemusíte za každou cenu všechno organizovat, stát mu neustále za zády a chodit za ním jako stín. Třeba si potřebuje odpočinout od rodinného ruchu stejně jako vy, a pokud sedí v koutku, něco si mumlá nebo jen tak hledí do zdi, potom platí ono slavné latinské rčení: S tím, co je v klidu, nehýbat. Až bude chtít, buďte si zcela jist, že si vás najde a prosadí svou. Korigujte, navrhujte, ale neobávejte se nechat některé aktivity na něm. Každý člověk potřebuje prostor pro svobodné nadechnutí a tohle je vaše dítě, krev vaší krve. Užijte si to, protože právě tohle jsou chvíle, které ničím jiným nenahradíte, chvíle, které nejde vrátit, chvíle, které vám jediné zůstanou. Až budete starý a nemohoucí, hodnota vašich pracovních výkonů, úspěchů, tenisových skóre a zvládnutých jednání nebude mít vlivem životní inflace žádnou cenu. Čas se zpomalí, a pokud jste svým dětem skutečně něco dal, potom právě v tomto období zazvoní u dveří, aby vám to mohly vrátit.

18.2.2009 4:05 | autor: Adam Suchý

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist