Co v létě číhá na dítě za nebezpečí

Hmyz, vysoké teploty, všelijaké bobulky na zahradě a nebezpečně hluboké vodní nádrže. I takto může vypadat léto. Na co si dát pozor?

girl-3402351_1280-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Poštípání hmyzem

Dítě může poštípat několik druhů hmyzu – komáři, ovádi, včely, vosy či například mravenci. Děti jsou neustále ulepené a upatlané, a proto není divu, že nějaká ta včela či vosa občas přiletí.

Co dělat

Pokud dítě poštípe „pouze“ komár, nehrozí většinou žádné nebezpečí. Svědí-li pokožka, můžete použít jeden z dostupných krémů na kožní problémy (např. Fenistil gel). Místo můžete i ledovat. V našich zeměpisných šířkách přenosy smrtelně nakažlivých chorob nehrozí.

  •  Při poštípání včelou či vosou je dobré místo ledovat, protože většinou bolí. Můžete také zkusit přikládat plátky cibule, jak to dělaly naše babičky. Poštípání vosou či včelou je nebezpečné pouze v tom případě, je-li dítě alergické či je-li poštípáno mnohočetně.

Preventivní opatření

  •  Vysvětlete dítěti, že nemá včely a vosy provokovat. Hodně dětských bodnutí je způsobeno právě tím, hmyz totiž neútočí bezdůvodně.
  •  Proti komárům zkuste síťky do oken, nad dětskou postýlku můžete také umístit moskytiéru.

Klíšťata

Samotná kapitola patří klíšťatům. Věnujte tomuto tématu dostatečnou pozornost, obzvláště necháváte-li často dítě lézt například v trávě na zahradě či u rybníka. Dítě při večerním převlékání prohlédněte. Pokud najdete klíště, odstraňte ho.

Co dělat

Způsobů, jak „zaručeně správně“ odstranit klíště, je rozšířeno několik. Mýdlová voda, kroutit po směru hodinových ručiček, oleje atd. Zapomeňte na ně. Aplikací mýdlové vody a oleje pouze způsobíte, že klíště začne vyměšovat sekrety, kterými vás může nakazit.

Točením ničeho nedosáhnete, klíště se totiž do kůže nezavrtalo, ale zakouslo. Jednoduše ho uchopte speciální pinzetou na klíšťata (dostanete v lékárně) a kyvadlovými pohyby klíště vytáhněte.

Po vytažení místo dezinfikujte. Hlídejte, jestli rána do několika dní neoteče, nezčervená či se nezanítí. V tom případě navštivte co nejdříve lékaře. Encefalitidou a boreliózou se totiž pouze za toto léto nakazily již desítky lidí.

Preventivní opatření

  •  Můžete dítě nechat proti klíšťatům očkovat
  •  Můžete dítě nasprejovat či lehce potřít repelentem

Věci na zemi

Každé malé dítě rádo objevuje. Nejlépe samo. Klidně dítko nechte lézt a prozkoumávat okolí, ale ujistěte se, že terén, v němž se pohybuje, je naprosto bezpečný. Houby, bobulky, větve, sklo či ostré kamínky mohou být totiž všude.

Co dělat

  •  Stane-li se, že si dítko něco zapíchne do ručky či nožičky, musíte předmět šetrně z rány vyndat, ujistit se, že v ní nic nezůstalo, a celé místo vydezinfikovat. V případě, že se jedná o větší úraz, je nutné navštívit lékaře, aby se do rány nedostala infekce. Vyčištěnou ránu obvažte či přelepte náplastí (opět prevence vzhledem k hrozící infekci).
  •  Sní-li dítě nějakou houbu či bobulku, která je jedovatá, okamžitě kontaktujte lékaře.

Preventivní opatření

Než dítě „vypustíte“ do terénu, projděte si jej, sesbírejte všechny ostré předměty, špičaté větvičky, případné odpadky atd.

Rybníky a bazény

Mnoho dětí každým rokem utone. Z velké části je to způsobeno nepozorností rodičů. Jste-li u vody, hlídejte dítě velmi pozorně. Ujistěte se, že v případě jeho tonutí víte, jak reagovat.

Co dělat

Základem pomoci je nutnost dostat dítě okamžitě z vody. Poté musíte začít s resuscitací. Podrobný článek o dítěti u vody najdete zde.

Preventivní opatření

Hlídejte dítě u vody velmi pečlivě.

Čtěte dále

Přehřátí

Úpaly, úžehy a mdloby z horka nejsou při letních teplotách nic výjimečného. Stačí několik desítek minut na přímém slunci bez ochrany a je na problém zaděláno. Kojenci a malé děti jsou k přehřátí ještě náchylnější, proto dávejte na dítě velký pozor.

Co dělat

V případě, že je vaše děťátko přehřáté, okamžitě ho přesuňte do stínu, svlečte nadbytečné části oděvu, studenými obklady můžete dítě chladit, lze podat trochu tekutin. Zvyšuje-li se teplota dítěte či nevidíte-li zlepšení, kontaktujte lékaře.

Preventivní opatření

Ochranou před přehřátím organismu je dostatek tekutin, omezení fyzické námahy a pohybu na slunci v největším teple, tj. od 11 do 15 hodin. Pobývejte s dítětem spíše ve stínu, přímé slunce totiž nesvědčí ani jednomu z vás.

Šestero prevence dětských úrazů

  1.  Mějte své dítko neustále na očích, eliminujete tím možnost, že se zraní.
  2.  Vysvětlete mu pravidla – vosy se neplácají, do rybníků se neskáče, nic ze země se nejí atd.
  3.  Vyslovte jasně zákazy, které jsou pro dítě platné. Vytvořte mu hranice. Vysvětlete vždy proč.
  4.  Jděte příkladem.
  5.  Naučte se první pomoc – ne jen „základní první pomoc“, ale také co konkrétně dělat v případě tonutí, popálenin, spolknutí předmětu či otravy. Jednotlivé druhy pomoci se liší!
  6.  Mějte v telefonu důležitá telefonní čísla – nejlépe je znejte zpaměti – hasiči, záchranka, policie.
18.8.2023 5:47 | autor: Michaela Mazancová | zdroj: Článek byl konzultován s MUDr. Gregorou.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist