Cystitida v těhotenství: pozor na některé byliny

Většina žen se během života setká s infekcí močových cest. Bohžel nás může tato nepříjemnost potkat i během těhotenství. Můžeme si pomoci samy? A kdy vyrazit za lékařem?

peppermint-g59739b789_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

V osmi případech z deseti bývá infekce močových cest způsobená bakterií Escherichia coli, která se vyskytuje ve střevě a tam sama o sobě neškodí. Dostane-li se na nesprávné místo, tedy do močového ústrojí, může vyvolat zánět močových cest.

V těhotenství už nejde jen o to, že je to nepříjemné, ale v určitých případech, když se zánět včas a správně neléčí, to může mít i negativní vliv na plod, projevit se to jeho nižší porodní váhou nebo předčasným porodem.

Organismus se v těhotenství mění

Žena v jiném stavu, jak už sám název napovídá, prodělává řadu změn v celém organismu, a to hormonálních i anatomických. Nevyhnou se ani močovému systému, riziko vzniku infekce se zvyšuje. Protože v těchto případech nelze spoléhat na to, že stačí sáhnout po osvědčeném antibiotiku a za pár dní je všechno v pohodě, je dobré myslet na prevenci.

Preventivní zásady

  • Důsledná a správná hygiena na WC.
  • Dostatečný přísun tekutin.
  • Prevence zácpy.
  • Nezadržovat moč a vyprázdnit močový měchýř po pohlavním styku.
  • Důležité je taky neprochladnout.
  • Nosit bavlněné prádlo.

Bojovníci za správnou věc

A pak jsou tu brusinky se svými zázračnými účinky. Jsou bohaté na proanthokyanidiny. Právě tyto látky jim dodávají jejich typicky trpkou chuť. Hlavně si ale dokážou „vyšlápnout“ právě na bakterie Escherichia coli, „přilepí“ se na ně a znemožní jim usadit se na stěnách sliznice močových cest a tam škodit.

Když se bakterie neuchytí, vyplaví se močí ven. Proto je také potřeba hodně pít. Navíc jsou proanthokyanidiny silnými antioxydanty a ty přispívají ke zvýšení imunity organismu. Brusinky jsou dobré jako prevence, zvlášť pro ženy s častými cystitidami. Doporučuje se 36 mg proanthokyanidinů typu A denně, a to i při léčbě probíhajícího zánětu.

Doplnit je mohou probiotika.

Při akutním zánětu pomohou antibiotika

Z infekcí močového ústrojí se v těhotenství nejčastěji dostavuje akutní zánět močového měchýře. Projevy cystitidy bývají podobné jako u negravidních žen (časté nucení na močení, pálení při něm atd.). Zpravidla se nedostavuje horečka, ale může být zvýšená teplota tak do 37,5. Moč bývá kalná a zapáchající.

Čtěte také:

Zvlášť ve vyšším stupni těhotenství nemusí mít žena stejné příznaky, na něž byla zvyklá, než čekala dítě. Nevyplatí se otálet, ale nechat si co nejdřív vyšetřit moč a začít s léčbou.

Lékař zvolí cíleně antibiotika a nasadí je na co nejkratší dobu, obvykle na týden. I když si těhotenství s antibiotiky obecně netyká, v tomto případě bývají nutná. Vyšetření moči se pak ještě zopakuje.

Bylinky volte s rozvahou

Při léčbě by se nemělo zapomínat na náležitý přísun nedráždivých tekutin, ne méně než 1,5 litru denně. Rychleji se tím vyplavují škodlivé bakterie.

Z bylinných čajů je pro těhotné vhodný heřmánek, černý bez, šípek, dále například maliník, lichořeřišnice, petržel.

Ale pozor třeba na takový kopřivový čaj, který se běžně doporučuje při problémech s močovými cestami, protože kopřivy jsou schopné přispět k odstranění bakterií. Ten není v těhotenství vhodný. Lépe řečeno by se neměl popíjet často a ve větším množství, kvůli některým látkám, jež obsahuje. Stejné je to i s přesličkou rolní.

Pokud jde o užívání bylinek v těhotenství, určitě je dobré poradit se se svým ošetřujícím lékařem nebo zkušeným bylinkářem.

2.1.2023 4:42 | autor: Helena Chvojková  | zdroj: Článek byl zpracován ve spolupráci s gynekologem a odborníkem na léčivé byliny.

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist