Další bylinky, které na vás čekají

Obliba bylinek v české domácnosti neuvěřitelně roste. Jen za posledních deset let se jejich užívání zvýšilo více než čtyřnásobně. Vydejte se spolu s námi za tajemstvím bylinek a jejich "kouzel". My vám povíme, jak na to. Mateřství je k tomu čas jako stvořený...

HLOH OBECNÝ - (Crataegus oxyacantha)

Co se sbírá
Nepříliš rozvinuté květy (květen - červen), květy s listy (květen - červen), listy (červen - září), plody (září - říjen).

Léčivé účinky
Květ hlohu obsahuje silice quercitin a quercetin, listy kyselinu krategovou a oleanovou, plody obsahují hlavně třísloviny, glykosidy a cukry. Hloh reguluje krevní oběh, snižuje krevní tlak, uklidňuje nervovou soustavu a upravuje poruchy ochablého srdečního svalu. Čaj a tinktura se užívají s úspěchem při srdečních neurózách, bušení srdce, srdeční slabosti, nespavosti, proti vysokému krevnímu tlaku, kornatění tepen a v rekonvalescenci po záchvatech mrtvice. Před užíváním je nutná porada s lékařem.

NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ – ovlivňuje srdeční činnost.

BŘÍZA BRADAVIČNATÁ - (Betula verrucosa)

Co se sbírá
Mladé lepkavé listy (duben - červen), listové pupeny (duben - červen), míza - jen s povolením lesní správy (únor - březen).

Léčivé účinky
Listy břízy mají mnoho léčivých látek - silice, saponiny, glykosidy, pryskyřice, třísloviny, vitamín C a jiné, které účinkují jako prostředek močopudný a potopudný. Používají se jako hlavní součást jarních čajových směsí na pročištění krve, samotné pak k přípravě močopudného čaje při vodnatelnosti, revmatismu, ledvinových chorobách a chorobách močového měchýře. Odvarem potíráme kůži postiženou svrabem nebo lišejem, můžeme jej použít rovněž na koupele proti pocení nohou. Při vyšším dávkování má slabý hemolytický účinek.

VELMI PŘÍZNIVĚ PŮSOBÍ V TĚHOTENSTVÍ

HLUCHAVKA BÍLÁ - (Lamium album)

Co se sbírá
Květní koruny bez kalichů (květen - září).

Léčivé účinky
Květ hluchavky obsahuje slizové látky, třísloviny, saponiny, glykosidy a cukry. Chuť má nasládlou, ale po chvíli na jazyku zhořkne. Květ hluchavky bílé má v lidovém léčitelství široké uplatnění. Čaj se pije při menstruačních poruchách a bílém výtoku, při zánětu močového měchýře a močovodů, zánětu ledvin, proti nespavosti a zevně se užívá jako obklad na rány, křečové žíly, otoky a hemeroidy. Sedací koupel z celé rostliny napomáhá při křečovitých bolestech dělohy.

NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ – obsahuje saponiny schopné způsobit rozklad červených krvinek.

BOROVICE LESNÍ- (Pinus silvestris)

Co se sbírá
Pupeny a čerstvé výhonky (duben - květen), pyl (červen).

Léčivé účinky
Borovice obsahuje řadu léčivých látek, např. silice, třísloviny, hořčiny, glykosidy, organické kyseliny aj. Borovicová pryskyřice byla ceněna jako balzám již za Galena a dodnes tvoří součást různých přípravků užívaných především při kašli a kataru dýchacích cest. Drogou jsou též pupeny borovice, které se užívají v odvaru, v tinktuře, sirupu, k výrobě mastí a v oleji k inhalaci.

PLICNÍK LÉKAŘSKÝ - (Pulmonaria officinalis)

Co se sbírá
Kvetoucí nať (duben - květen).

Léčivé účinky
Nať obsahuje kyselinu křemičitou, slizové látky, saponin a třísloviny. Droga je bez pachu a má poněkud slizovitou chuť. Působí protizánětlivě, mírní dráždění při kašli a zvyšuje krevní srážlivost. Vnitřně se užívá jako prostředek proti kašli, při kataru bronchů, plicních nemocech, při žaludečním krvácení, hemeroidech a při průjmu. Zevně se doporučuje ve formě obkladů. V minulosti se plicník užíval k léčivým účelům rovněž v čerstvém stavu. Plicník by neměly užívat děti do 5 let věku, těhotné a kojící ženy.

NEDOPORUČUJE SE V TĚHOTENSTVÍ

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené