Den otců – oslava pro aktivní táty

Děti, které nosí na Den matek o druhou květnovou neděli domů květiny, sáhnou o třetí červnové spíše po klobáse či pivu. Koná se totiž neformální Den otců, jehož účelem je ocenit roli tatínků v rodině.

Propagátoři tohoto svátku, Liga otevřených mužů a Síť mateřských center, se jej v roce 2009 snažily přidat do kalendáře jako oficiální významný den, návrh ale neprošel.
Vláda nicméně jednoznačně podporuje zapojení otců do péče o děti a to hned z několika důvodů. Tátové tím, že pomáhají při výchově dítěte, ulevují matkám, a mohou jim tím umožnit vrátit se na částečný úvazek do zaměstnání a udržet si kariéru. Navíc být častěji doma pro otce nemusí znamenat jen obávané přebalování, ale také kvalitní čas strávený s dítětem, více společných zážitků a bližší vzájemný vztah.

Rodičovský příspěvek

Pro usnadnění větší spolupráce rodičů při výchově dítěte zavedla vláda například flexibilní formy čerpání rodičovského příspěvku. Pečující otec má také možnost po dohodě s matkou pobírat od sedmého týdne věku dítěte peněžitou pomoc v mateřství. Tatínek, který chce doma pomáhat, může využít rodičovské dovolené, kterou může čerpat přerušovaně až do tří let věku dítěte.
Co v Česku naopak chybí je placená otcovská dovolená. Ve většině evropských zemí existuje, ale její délka se značně liší. Například v sousedním Polsku budou mít tatínkové od 1. ledna 2012 nárok na dva týdny placeného volna. V západních zemích se pak délka pohybuje mezi několika dny až několika týdny, přičemž nejštědřejší jsou k tatínkům skandinávské státy. K dalším výhodám v řadě zemí patří různé formy sdílení placené dovolené s matkou.

Aby se u nás mohlo aktivní otcovství plně rozvinout, potřebuje kromě státní pomoci také důvěru ve společnosti. Zejména zaměstnavatelé by měli přehodnotit vnímání otce jako hlavního živitele rodiny a umožnit tatínkům podílet se na péči o dítě. Pomoci k tomu mohou osvětové akce jako právě Den otců nebo projekty jako Táto, jak na to?
JUDr. Jana Kaslová, poslankyně TOP09

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené