Desatero pro bezpečí dítěte na dovolené

Jedete na dovolenou a chcete se ujistit, zda jste udělali vše pro to, aby vaše dovolená byla pro dítě co nejbezpečnější? Není toho moc, ale právě to málo vám může hodně pomoci

  1.  Nenechávejte dítě nikdy bez dozoru. V neznámém prostředí se vám může velice rychle ztratit, zranit či být odvedeno jinou osobou.
  2.  Cestujete-li do exotických zemí, nechte dítě očkovat. Informujte se u svého lékaře o očkování několik měsíců před cestou.
  3.  Věnujte pozornost přípravě jídla. Vodu z kohoutku vždy převařte. Není-li na první pohled v pořádku (kalná, zapáchá), používejte pouze vodu balenou.
  4.  Dávejte dítěti jen takové potraviny, které máte vyzkoušené, a víte, že na ně dítě není alergické.
  5.  Budete-li nechávat dítě v pokoji samotné – například večer, když půjde spát – vždy mějte u sebe dětskou chůvičku. Ujistěte se, že jste v dosahu jejího signálu a že máte dostatečně silné baterie. Některé hotelové komplexy nabízejí školené pracovnice na hlídání dětí, pozeptejte se a případně jich využijte.
  6.  Cestujete-li autem, vozte dítě zásadně jen v dětské sedačce. Cestujete-li letadlem, mělo by dítě být při vzlétání a přistávání (a případných turbulencích) také připásáno k sedačce. Možnost dítě připoutat či umístit na sedadlo dětskou sedačku, by měla být i v autobuse, vybírejte tedy takový, kde to bude možné.
  7.  Maximální pozornost věnujte pobytu u vody. Dítě může lehce sklouznout do bazénu či být „staženo“ mořskou vlnou.
  8.  Nevystavujte dítě příliš velkému teplu. Přímé sluneční záření po delší dobu není pro dětskou pokožku vůbec zdravé. Braňte přehřátí. Dítě by mělo být vždy namazané ochranným opalovacím krémem a mít ochráněnou hlavu (čepičkou), a oči (sluneční brýle). Hlídejte jeho pitný režim. Dehydratace, spálení sluníčkem a úpal jsou nejčastější problémy dětí u moře.
  9.  Mějte s sebou potřebné léky a sadu první pomoci. Že ji nebudete potřebovat? To bohužel nikdy nevíte. Někdy je vzdálenost, kterou musíte ujet k nejbližšímu lékaři, až příliš dlouhá. A pár „nepotřebných“ obvazů a léků vám může zachránit život. Informujte se po příjezdu o nejbližší ambulanci, přítomnosti lékaře a nejbližší nemocnici.
  10.  Máte-li malého neposedu, dejte mu identifikační lístek s jeho jménem, adresou, vaším jménem a telefonním číslem (do kapsy u kalhot, náramek na ruku, řetízek na krk). Vyhnete se tak situaci, kdy se v přeplněné letištní hale vaše ratolest ztratí a nebude k nalezení.

Populární (zejména za mořem) jsou dětské náramky. Ty se v poslední době už nepoužívají jen pro nemocné děti (epileptiky, autisty či astmatiky) ale také k identifikaci dětí při cestování. Trpí-li vaše dítě nějakou vážnou chorobou, může mu takový náramek i zachránit život.

 

18.2.2009 1:37 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist