Deset kroků k podpoře kojení

V roce 1989 vzniklo společné prohlášení Světové zdravotnické organizace a UNICEF Ochrana, prosazování a podpora kojení. Jeho záměrem bylo upozornit na významnou roli, kterou hrají zdravotníci při podpoře kojení. Hlavní zásady byly shrnuty do 10 kroků k úspěšnému kojení, které by se měly v porodnicích dodržovat. Celá iniciativa je označována jako BFHI (Baby Friendly Hospital Iniciative) a nemocnice, které dodržují těchto 10 kroků k úspěšnému kojení, jsou BFH (nemocnice přátelské dětem).
foto: istock.com

Velká část zdravotníků v ČR nepochopila význam těchto kroků a má často nedostatečné znalosti o kojení a malou zkušenost. Často pohlížejí na kojení jako na zastaralou a samozřejmou záležitost, která nevyžaduje péči a podporu. Staré praktiky a rutinní péče (paušální dokrmování, omezovaní kojení, používaní lahví, dudlíků, neznalost techniky kojení) rozvoji kojení brání a jsou příčinou neúspěchu při kojení. Zřídkakdy jsou v úvahu brány důsledky takových postupů. Protože kojení není samozřejmost, musí se matka technice kojení naučit pod dohledem zkušených zdravotníků, kteří umí správnou techniku kojení a také odhalit a odstranit problémy vzniklé při kojení.

Každé zařízení poskytujíci péči a služby matkám a novorozencům by mělo:

1. mít písemně vypracovanou strategii přístupu ke kojení, která je rutinně předávána všem členům zdravotnického týmu.
2. školit veškerý zdravotnický personál v dovednostech nezbytných k provádění této strategie.
3. informovat všechny těhotné ženy o výhodách a technice kojení.
4. umožnit matkám zahájit kojení do půl hodiny po porodu.
5. ukázat matkám způsob kojení a udržení laktace i pro případ, kdy jsou odděleny od svých dětí.
6. nepodávat novorozencům žádnou jinou potravu ani nápoje kromě mateřského mléka, s výjimkou lékařsky indikovaných případů.
7. praktikovat rooming-in: umožnit matkám a dětem zůstat pohromadě 24 hodin denně.
8. podporovat kojení podle potřeby dítěte (nikoli podle předem stanoveného časového harmonogramu).
9. nedávat kojeným novorozencům žádné náhražky, šidítka, dudlíky apod.
10. povzbuzovat zakládání dobrovolných skupin matek pro podporu kojení (breast-feeding support groups) a upozorňovat na ně matky při propouštění z porodnice.

.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, moje známá měla také nedostatek mlíčka a hodně pomohlo, když přikládala na prsa teplé obklady během kojení, kojila co nejčastěji, po kojení odstříkávala, hodně pila - mj. fenyklový čaj. A také jí hodně pomohl anýzový emulips, který je přírodní a podporuje tvorbu mlíčka a navíc miminku pomáhá od koliky. Dá se sehnat u distributorů - např. zde: www.zdravarodina.info A hlavně to chce klid a kojení si užívat :-)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené