Děti a televize

Největším lákadlem pro naše nejmenší je bezpochyby televize. Ve chvíli, kdy dítě dosáhne na klávesnici a tlačítka myši, přidává se k ní ještě počítač a internetová zábava. Co s tím? Abychom si doma nevypěstovali malé „závisláky,“ stačí dodržovat několik pravidel.

Výzkumy, které potvrzují negativní vliv na dětské chování po shlédnutí filmu s agresivní tematikou jsou všeobecně známy.

Naše ratolesti, jak známo, se učí především napodobováním. To, co vidí u dospělých, bedlivě sledují a postupně zařazují do svého repertoáru chování. Nejvíce se jim to daří u projevů, které se nám zrovna moc nelíbí (například když nám ujede nějaké to sprosté slovíčko).

Není se proto čemu divit, když dítě začne napodobovat chování hrdinů z různých seriálů, kde převažuje násilí. Navíc jsou tito „hrdinové“ mnohdy za své jednání ještě odměňováni či obdivováni.

Povídej si s televizí?

Při běžné komunikaci mimo televizní kulisu si dospělý s dítětem dokážou naslouchat, odpovídat si na otázky. Při sledování televizních pořadů jde také o komunikaci. Pouze s tím rozdílem, že je jednostranná.

Televize nedokáže dítě opravit, když něco špatně pochopí nebo utěšit, když ho něco poleká. Malé dítě tak může být zmatené a vyděšené, třeba jen z jednoho odpoledního seriálu, ve kterém dojde během pár minut k sexu, vraždě nebo rvačce.

Pečlivě vybírejte

Je tedy nutné volit opravdu jen pořady vhodné pro děti. Ale pozor! Ne všechny dětské programy jsou dobré. Ani animovaný pořad není zárukou, že dítěti nemůže „ublížit“.

Co je dobré?

Vysílání pro děti by mělo být krátké a lehce srozumitelné – děti do tří let se nedokážou koncentrovat déle než půl hodiny. Nejlépe je sledovat pořad s ním a vysvětlovat mu neznámé pojmy nebo jednání postav.

Škodlivé záření obrazovky

Omezovat dobu strávenou před obrazovkou je třeba i v zájmu zdraví dětského zraku, zejména u programů s rychlými střihy obrazu. Je až s podivem, jak dlouho dokážou i malá miminka zírat na televizi bez jediného mrknutí oka.

Záření televizní obrazovky nebo monitoru počítače může způsobit i vážnější komplikace, např. zánět spojivek.

Jak omezit negativní vliv médií?

Nejlepší je začít u sebe. Nastavme si jasná pravidla, která budou platit pro všechny, tedy i pro nás. Snažme se nepoužívat televizi jako zvukovou kulisu a už vůbec ne u jídla. Dáte tím dítěti najevo, že televize není běžnou součástí rodinného života.

Televizní vysílání dokáže působit i podprahově (obzvláště reklamy!), i když mu dítě zrovna nevěnuje stoprocentní pozornost. Můžete se pak dočkat záchvatů vzteku, kdy si dítě vymáhá zboží, jehož reklamu vidělo.

Nabízejte dítěti alternativní způsoby zábavy. Čas společně strávený např. při sportu daleko lépe stmeluje rodinu než pasivní posedávání před obrazovkou.

Kdy začít?

Hned od začátku. Při kojení nebo krmení dítěte vás může někdy zlákat zapnout si televizi nebo si zkontrolovat emailovou poštu. Ale právě při krmení byste měly s dítětem navazovat oční kontakt a dávat mu tak nejen potravu, ale i pocit bezpečí. Se staršími dětmi je dobré se předem domluvit, na jaké programy se budou moci dívat.

Na závěr je potřeba zdůraznit, že občasné vystavení dítěte působení televize nebo počítače samozřejmě nevadí. Vždyť i my, dospělí, si u těchto komunikačních prostředků rádi odpočineme, odreagujeme se a na chvíli zapomeneme na starosti běžného dne, ale zde platí dvojnásob – všeho s mírou!

26.12.2013 12:09 | autor: Dagmar Kočí

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist