Mimi LIVE! Anita

Úvodní příspěvek tématu

Obrázek uživatele Veronika
Veronika
Mimi LIVE! Anita

Ahoj všem. Konečně jsem založila diskuzi...budu ráda, když se se mnou podělíte o vlastní zkušenosti, radosti i rady s miminky. Právě píšu o průplachu slzných kanálků. Zažil jste to někdo?

Veronika

Nejnovější příspěvky

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Ahoj Veru,

gratuluji k uzdravení :) U nás bohužel včera opět propukla rýma  a kašel. Už je to nekonečné. Adri marodila jen jeden týden, Martínek chytí snad všechno i přes zavřené dveře. Tři týdny kašle, střídavě teplot a neteplot, vyzkoušela jsem už všechno možné a za všelijaké zdravé věci, ať už z lékárny, zdravé výživy a podobných obchůdků jsem za polední měsíc dala snad víc než za jídlo pro celou rodinu. Ale co bychom pro naše miláčky neudělali, že. No a nic. takže tě nepotěším, ani přírodní, ani nepřírodní, nefunguje nic. Probírala jsem vše s našim alergologem/imunologem, ke kterému celá rodina chodíme, ani ten mě nepotěšil. Cpát do cebe nějaký preparát nemá smysl, obsahuje jen určitou složku a nikde není psáno, že právě ta organismu chybí. Cpát do sebe multivitamíny je ještě větší nesmysl, je to vše umělé a nemá to takové účinky jako přírodní složky. Nacpat do malého dítěte na kila ovoce a zeleniny dost dobře nejde... i když by to byla nejlepší varianta, tolik, aby to mělo opravdu dost vitamínu, prostě nesní. Doporučil mi hlívu ústřičnou. V přírodní formě, prostě nějak uvařit a jíst co nejčastěji. To mám v plánu vyzkoušet. A jediné "potěšující" je, že mi vysvětlil, že těmi všemi nudlemi se malému utváří imunitní systém a čím víc si toho projde teď, tím silnější pak bude ve školkovém věku. Tak snad má pravdu.

A k Mikuláši, Ježískovi a dalším bytostem. Mikuláš u nás byl, bohužel ten "cizí", dostali pokyn nestrašit a první co bylo, že čert málem vyrazil dveře, jak na ně zabušil a pak vrazil hlavu dovnitř, že jsem se i já lekla a málem mu ji tam přibouchla. Andílek se pak snažil vše napravit, ale Adri byla vyděšená k smrti. Martínek to vzal nějak v pohodě. No ale od té doby Adri všem vypráví, jak jsme zahnali čerta, že maminka zabouchla dveře. No tak aspoň ví, že maminka ji vždy ochrání :) A čerta jsme pak vysvětlovali, aby se nebála, že to je jen jako v pohádce, že doopravdy by jí neublížil atd. A pak jsme šli druhý den na nákup a paní u pultu s masem neměla nic lepšího na práci, než mé trošku rozjívené děti napomínat hláškou "že si pro vás přijde čert!" Měla jsem pak co dělat vysvětlit, že se opravdu bát nemusí, že i kdyby náhodou nějaký čert přišel, tak bych je nedala, ale hlavně, že paná si to všechno vymyslela a vůbec to není pravda. A že lhát se nemá, že to od paní nebylo pěkné. A příště jdu pro maso jinam!

Ježíška teda máme, tam jsme se chytli tradice a říkáme, že nosí dárky. Ale úplně chápu váš systém, že nechcete lhát. A příští rok asi zavedu alespoň poloviční pravdu, že dárky si můžeme dávat i mezi sebou, když máme někoho rádi. Takový kompromis no.

Užívejte advent, s dětmi je to všechno nějak krásnější, že? :)

Zuzka

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Jarko a Zuzko.

 

Díky za komentář. Jsem zvědavá, jak se náš přístup bude v této věci vyvíjet...haha, když teď čtu třeba některé články z těhotenství, tak vidím celkem velký posun. Tak jsem zvědavá, jak to s tou PRAVDOU nakonec u nás bude. Teď to ještě řešit nemusím, tak si užívám jen toho, jak to všechno krásně plyne. 

A už jsme zdraví. Ťuk, ťuk na dřevo. 

 

Krásný advent a pohodové vánoce! Mějte se moc fajn a užívejte si kouzelné momenty s rodinou. 

 

Veru

 

Obrázek uživatele Zuzana
Zuzana

Ahoj Veru,

 

také mě zaujalo téma, Kdy řeknete dětem...

 

Ani jsem o tom neměla čas vážně přemýšlet. Neumím schovávat a tak to asi začalo už teď - je mu 15,5 měsíce a tak nějak se dárky všem kupují, když jdeme na procházku, vyrábíme, když se sedí i u jídla, takže prostě a zkrátka těžko něco může přinést Ježíšek nebo ježíšek, když se to kupuje, že? Nevím, ale přijde mi, že není tak "blbej", jak se říká, aby si to nespojil.

Budeme tedy cinkat zvonečkem, balit dárky po večerech a osamotě, ale také je budeme veřejně nakupovat a budou ležet v krabici. A také budeme ježíškovi psát.

Přijde mi moc hezké, že všude mají Santa Klause a podobné staré dědky, jen my máme malé dítě, které obdarovává při svém příchodu. Jako každé malé dítě obdarovává... (o tom každé by se dalo pochybovat, ale určitě víš, jak to myslím... ;) ) a to mu taky tak nějak hodláme říct. Nevím, jestli je to jednodušší nebo složitější, protože já jsem věřící (manžul ne), ale zdá se mi tahle fantazie a hraní si na něco pro dítě tak nějak přirozené. Rozhodně přirozenější, než zklamání z toho, že skutečný dárky nenosí....

Navíc nejsem člověk, co si umí dávat pozor na pusu... takže by to asi i tak špatně dopadlo. ;)

Ať jste brzo bez bacilů

 

Zuzana

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Ahoj Veroniko,

zaujalo mě téma čerti, Mikuláš, Ježíšek. Taky tu otázku řešíme. Zaprvé tedy nehodlám děti čertama strašit a odvolávat se na ně, když budou "zlobit". To považuju za úplný nesmysl ve výchově. Navíc stejně jako Ty znám nevýchovu a snažím se spíše o nevýchovný přístup (byť se mi tedy dost nedaří), takže pochopitelně nechci svým klukům lhát, že dárky jsou od Mikuláše a pak pod stromečkem od Ježíška. Myslím, že letos to ještě Honzík tak moc vnímat nebude, jako kde se ty dárky vzaly a tak, ale příští rok už to určitě bude hodně řešit. A s manželem to máme tak, že mu řekneme pravdu, dárky si dáváme mezi sebou, je to taková tradice, a říká se tomu ježíšek. Asi to pro nás bude takový ježíšek s malým j, aby se to neztotožňovalo s postavou miminka v jesličkách. Ale o kouzlo Vánoc ho připravit nechci a podle mě se to tím, že bude znát pravdu, ani nestane. Můžeme spolu přece hezky prožívat celou adventní dobu a to těšení se na Vánoce tam může být i tak. Máme ponožkový adventní kalendář - na každý den jedna háčkovaná ponožtička a v ní úkol spojený s adventem (plním je tedy zatím spíš já a Honzík pomáhá). A tak spolu pečeme perníčky, vystřihujeme vločky z papíru, zdobíme byt, sypeme ptáčkům, zpíváme koledy... A všude voní skořice a je nám moc hezky :-)

Krásný advent pokud možno bez hektiky!

Jarka

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Zuzano,

 

to mě vůbec nenapadlo, že by takto moje články mohly působit. Nejsem žádná supermatka. Naopak. Často protivná (hlavně na Toma, je bohužel většinou první na ráně), unavená, rozpolcená - jestli dávám dos Anit i práci (a nikdy nedávám dost ani Anit ani práci). Jen se snažím žít život pozitivně a to se asi promítá i do článků. Budu tedy trochu sebekritičtější:-) 

 

Aňulce už je líp, doufám, že Martínkovi taky. Teď to ale vypadá, že odpadne Tom. No jestli se mu rozjede rýmička, to bude konec! Chudák, vždycky ji dost prožívá... . Ať je u vás brzo zdravo.

 

Veru

 

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Veroniko,

díky za dnešní článek! Většinou si totiž připadám jako strašná matka a když čtu, jak s Anit zvládáte spoustu aktivit, respektující výchovu, zdravou stravu a ještě k tomu všemu práci, říkám si, jak je možné, že já jsem unavená a protivná matka, které se nechce ven na hřiště a je ráda, že přišla babi a já mám chvíli klidu. A huráá, něco máme společného, chyby ve stolování :-D U nás jídelní stůl přetéká vším možným, co na jídelní stůl nepatří, věčně se mi na nohy lepí všelicos, protože u nás se jí všude možně, jen ne u stolu. Tak se snažím aspoň o víkendu odklidit tu hromadu a nachystat společný sobotní a nedělní oběd. Ale jinak večeře, svačiny, ať žije sedačka, talíř do ruky a je to :-D no a co se týká vaření, taky hlavně co nejrychleji a co nejmíň nádobí. Takže díky moc za dnešní sebezpytování.

No a ještě jedno máme aktuálně společné, a to dítě nemocné po očkování. Na to teda nemáme společný názor, ale to nevadí, hlavně, že máme nějaký vlastní :) No každopádně, šla jsem s Martínkem na čtvrtou dávku Prevenaru, všechny tři zvládl bez jakýchkoliv komplikací, takže tu čtvrtou jsem vzala tak nějak za běhu, prostě jsme šli okolo a zastavili se pro čtvrtou včelku a zase šli. No a za dva dny začal Martin pokašlávat, během víkendu zvýšená teplota a v pondělí ráno horečka a kašel takový, že se bojím, že ho to roztrhne snad. Takže teď si nadávám, že je to tím očkováním, že jsem ho oslabila a že to teda nebyl dobrý nápad, očkovat v době, kdy všude všichni kolem prskají. A teď se jen děsím, aby to nebylo na antibiotika, protože to zní fakt strašně.

Takže brzké uzdravení našim dětem a ať žije stolování nestolování :) Zu

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru, díky za tip na dýně. Dýňová jídla už u nás frčí ve velkém...Anit teda nad dýní a batáty ohrnuje nos (jediné dvě potraviny, které nemusí), ale aspoň si pochutnáme my s Tomem:-)

Jarko, a co říkáš na monessori dílnu? Já jsem trochu zrozpačitělá...čekala jsem tedy "svobodnější svobodu", ale zatím je to samé ukliď, tady si hraj, tady ne, na to nesahat, takto se s touto pomůckou nepracuje, atd. ...Anit se chytá líp než já! Jak je to u vás?

Veru

 

Obrázek uživatele Jarčátko
Jarčátko

Veroniko, zdravím, synovi budou za pár dní už dva roky, ale zhruba od osmi měsíců chodíme na plavání, chodili jsme na cvičení s batolaty (to ho tedy moc nebralo, asi bude mít ke sportu vztah po mamince :-D), pak asi od 15 měsíců jsme přidali Montessori pracovnu a ještě hudební dílnu, to je strašně zábavné i pro mě - jen škoda, že se v tom našem centru koná jen jednou měsíčně. Teď se nám druhým porodem trochu režim nabourá, ale chci si zachovat aspoň to plavání a Monte s hudební dílnou jako takové aktivity jenom pro Honzíka  a pro mě (snad bude miminko dobře spolupracovat a trefíme se mu dobře do spánku). Chci Honzíkovi dopřát nějaký čas, kdy se mu budu věnovat na 100% a miminko bude v tu dobu trošku v pozadí, aby se s příchodem sourozence srovnal bez potíží. A vzhledem k nedávnému přestěhování teď budeme mít spoustu nové zábavy, až konečně doděláme oba dětské pokojíčky - to si vyhrajeme i v zimě :-)

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj,
jo jo, taky jsme skončili u Römera, vyhrál Versafix. Z pultíku jsem upřímně měla já sama dost klaustrofobický pocit a nedokážu si představit, že by v tom vydržel syn s jeho akčností. Ale na delší „spací“ cesty do auta ještě pořád používáme protisměrné vajíčko, máme ho až do 13kg, na kratší cesty mám u sebe v autě Römera, protože z toho syn lépe vidí ven a zabaví se, a to je pro mě při každodenním ježdění důležité.

Díky i za tip na články o obouvání, no už jsem připravená, že zas bude další vybírání, tentokrát zimní. Nejhorší ale je, že když už člověk koupí dobré boty, tak z nich dítě buď vyroste, nebo přijde jiný roční období, nebo obojí. A nákupy začínají znova…

Dýně – používám jí na slané i na sladké, je hodně univerzální a Hokkaido má i tu výhodu, že se nemusí loupat. Pro syna jsem teď třeba dělala dýňové rizoto – poprvé jsem zkusila začít i s opatrně osmaženou cibulkou (dávala jsem hlavně pozor, aby se nepřipálila, chtěla jsem vyzkoušet, co mu cibule bude dělat a jestli bude chutnat, a úplně v pohodě), přidala jsem na kostičky nakrájenou dýni, přilila trochu domácí rajčatové passaty (ale jde i použít kupovaná, třeba z DM od Alnatury, nebo úplně vynechat), přisypala rýži, zalila vodou a uvařila doměkka. Nakonec jsem jenom přidala bylinky (bazalku, ale dobrá je i šalvěj, tymián, oregano…) a trochu rozmačkala, aby se to synovi lépe jedlo. To samé se dá udělat i pro dospělé, stejný postup (klidně i bez rajčat). Doporučuju ale na pravé risotto použít rýži arborio (prostě kulatozrnou), a pro „velké“ přidávám víc pepře, cibule, bílé víno atd.. Jinak jde udělat i dýňová polévka, pokud Anit zvládá jíst polévky (syn je totiž moc nemá rád, špatně se mu jí, jak je to tekuté – přesněji nemůže se v tom dost dobře patlat sám) – zase cibulka (pro děti případně bez), dýně na kostky, k tomu může být na kostky klidně i brambora/mrkev/batát, zalít vodou, povařit, rozmixovat dohladka a přilít smetanu, dochutit (dobrý je jen muškátový oříšek a pro dospělé pepř). Pak taky těstoviny/jáhly/bulgur/cokoliv s dýní, postup je podobný, dá se to uvařit pohromadě nebo třeba v případě bulguru zvlášť udělat dýňovou „omáčku“ a pak smíchat. Přidat se dá i hrášek, mrkev… Já osobně třeba z dýně miluju dýňový koláč s javorovým sirupem a pekanovými ořechy, guláš, kari (to už teda z nebatolecí kategorie), dýňový chléb…možností je hodně, to bych už psala román, ale když zagooglíš, vyjede toho spousta :-)

Měj se pěkně a dobrou chuť :-)

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru. 

No, o autosedačce mi ani nemluv. Tu jsme vybírali snad tři měsíce. Skončili jsme u Römera, protože mi ten válec (pultík) přijde dost nepohodlný pro dítě a my jezdíme fakt často - minimálně jednou denně. 

Co se týče Pediped - blbý je, že nemají kamenný obchod (měli v Praze i v Brně, ale prý jim to nešlapalo, tak teď jsou jen na netu). Já se domluvila přes mail s tou majitelkou a sešly jsme se v brněnské Olympii, aby tam Anit ty boty vyzkoušela. A už abych začala řešit nějaké podzimní/zimní :-) Dobrý články o obouvání jsou na nohynaboso.cz - a má tam i nějaké značky "bosých" bot. Já takto právě našla ty Pediped. 

Veru, poraď nějaký recepty z dýně...já ji vždy jen uvařím, pomačkám, popř. přidám  nějaký další druh zeleniny. Zrovna se teď na mě z ošatky směje jedna Hokkaido,tak budu ráda za inspiraci. Jsem fakt nevařící typ:-( a tak mi za plotnou bohužel kreativita chybí. Nebo - jak říká Tom - kretivita by byla, ale často smíchám nesmíchatelné, haha:-)

Veru

 

 

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
vidím, že s hledáním informací a porovnáváním zdrojů dostáváš svému povolání ;-) Botičky, to je téma, ale občas už si přijdu, že je těch "velkých" témat nějak moc a jen hledám, srovnávám, čtu...teď jsem třeba vybírala autosedačku a hlava mi šla kolem. Jinak když jsme kupovali první botičky, bylo ještě chladno, takže jsem vyrazila do specializovaného obchodu a koupila krásné uzavřené botičky ortopedických snů, ale pak přišlo léto a najednou bylo potřeba několik různých párů - jedny "technické" na písek/hřiště/chalupu, druhé protiskluzové k vodě, třetí na horké dny u moře...no prostě nakonec to dopadlo tak, že úplně nejlíp synovi sedí právě ty obyčejné sandálky z Deichmanna, které jsem koupila na písek a jsou už pěkně jeté. Ale zato v nich běhá nejlíp, krásně mu drží nožičku, ale jsou relativně měkké a ani se nehnou. Tak pak něco vybírej :-) Nicméně díky za tip na Pediped, jsou to teda pálky, ale vzhledem k tomu, že zase budu muset koupit nové boty na podzim/zimu, tak na to mrknu. Doma ale syn přesně nejčastěji běhá v protiskluzových ponožkách nebo bos a myslím, že je to to nejlepší a nejpřirozenější, co může být. Koncept barefoot je určitě zajímavý, jen se obávám, že hlavně u takhle malých dětí může být s chozením "naboso" venku trochu problém, často chodíme po pěšinkách s ostrými kameny, pro štěrku, dlažebních kostkách, někde se vyskytne na cestě sklo apod., proto si nejsem jistá, jestli by to nebylo spíš ke škode než k užitku. Když jsme ale třeba na chalupě na trávě, ráda syna vypustím úplně naboso nebo v ponožkách.

Také gratuluju ke stěhování, doufám, že se vám v novém bude líbit! Bohužel, konec léta už se blíží, s tím nový semestr, povinnosti, nejradši bych to léto ještě natáhla :-) Jen doufám, že dlouho vydrží počasí, protože po výletech by se nám asi stýskalo, v červenci jsme byli konečně zase v mém (skororodném) Řecku a byli jsme tak nadšen, že jsem hned hledala něco dalšího a příští týden ještě absolvujeme jednu dovoloneou v Solné komoře v Rakousku :-) Tak aspoň něco pěkného na konec.

Jak tak pročítám články, ten o jídle a kurzu mě pobavil. Mě třeba vaření a výroba vlastních produktů baví, ale teď už na to nemám tolik času a proto jsem i dospěla k tomu, že hledám jednodušší a rychlejší cesty. A všechno jde. Dřív jsem dělala chleba ručně, dneska použiju domácí pekárnu. Pořídila jsem si kuchyňský robot, abych strouhala, mixovala a sekala rychleji. A stejně tak jsem se dostala do fáze, kdy bych synovi chtěla vařit to samé, co nám, resp. ze stejných surovin, takže vymýšlím i takové, kde použiju to samé, ale rozdělím do dvou hrnců, jen nám případně přidám cibuli, pepř, trochu soli, někdy výraznější koření (milujeme indickou kuchyni) atd. K tomu, co jsi psala o mletí mouky a podobném - ano, můžeme si mlít vlastní mouku, protože to bude možná lepší, než když jí koupíme. Ae! Když půjdeme do extrému, ani to obilí, ze kterého budeme mlít, nemusí být přece dostatečně vymazlené, měli bychom si ho pěstovat sami. A nakonec dojdeme k tomu, že budeme žít na statku a vše si dělat jen sami. Ano, bavilo by mě to, nevadilo by mi to, ale žijeme ve městě,  máme málo času a chceme ho trávit jinak. Tak proč si to trochu neulehčit :-) Mimochodem - minule na mě na facebooku náhodou vyskočil tip na domácí mleté mouky, ta rodinná farma se jmenuje Tradice z Ivančič a melou si sami. Mrkni na to :-) Jinak takový tip na rychlá a zdravá jídla - miluju dýně a teď nám jich na chalupě dozrává tolik, že bych je mohla prodávat. Jsou super zdravé a dají se připravit na tisíc způsobů i dětem, navíc příprava je rychlá a jednoduchá. Doporučuju.

Tak zatím a měj se hezky,
Verča

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den, Lenko. Díky za komentář. No, to je pravda, ve čtyřech letech to taky není "její" rozhodnutí nechat si píchnout naušničky. Věřím, že v takovém věku se to dá ještě dítěti nějak rozumě rozmluvit. Ale jestli je třeba o něco později bude moc chtít (v šesti je podle mě taky brzo, ale to už může být holčička dost tvrtdohlavá) a měla by se cítit nějak frustrovaně nebo vyčleněně (když ostatní holky budou mít naušnice), tak podle intenzity její touhy možná nakonec podlehnu. Těžko říct, co bude... většinou rozhodnutí takto dopředu nedělám, protože pak se život stejně vyvrbí úplně jinak:-) Mějte se hezky, ať je Verunka pořád veselá.

Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru, jůů, to je ale tipů. Díky za ně! Teď jsme se vrátili z dovolené a ta Prahana mě trochu "padá", tak určitě někam vyrazíme:-) No, s tím jídlem to bylo trochu moc...snad popíšu v dalším blogu, jestli se teda zase nestane něco zajímavého:-) Ten poslední jsem nemohla nevěnovat dovolené, protože jsem z ní unešená! Zatím papa a užívejte léta.

 

Veru

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím Veroniko, právě jsem dočetla váš poslední článek a zjišťuji, že jste taky nedali Anit naušnice. Naše Verunka je také nemá. A také ji občas mají za kluka. Ale nedávno ji měli za kluka i v typicky holčičím kloboučku...:-) Máme taky v plánu jí je dát, až sama bude chtít. Jen si tak trochu říkám, co udělám, až za mou přijde ve čtyřech letech s tím, že by chtěla naušničky. Budu jí to rozmlouvat? Ve čtyřech letech to přece není "její rozhodnutí". Nebo je? Jak k tomu přistupujete vy?

Jinak také žasnu, jak jsou ty malé hlavičky chytré - naše malá umí ukázat, kde má nos, zoubky, ouška, vlásky, ručičky a nožičky a nejradši ukazuje, kde má pupík a pak jí baví koukat ostatním pod tričko, jestli tam ten pupík mají také. A překvapilo mě, že jí stačilo ukázat jen jednou nebo dvakrát, kde danou věc má a už to uměla sama. Ale třeba zadeček se ne a ne naučit:-) Zkrátka jsou věci, které se naučí hned a jsou věci, které prostě ignoruje stylem "mámo co si to vymýšlíš"

Mějte se

Lenka

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
ten kurz o jídle zní dost šíleně, samozřejmě, na všem něco je a respektuju různé stravovací směry, ale myslím, že všeho s mírou.

K těm výletům – nejvíc hledám takové ty kratší výlety pro „všední den“, prostě nedaleko nás, aby to bylo kousek autem, těch není nikdy dost. Ale třeba na víkend nebo větší výlety mám v merku i vzdálenější místa. Z těch pražských mám: Miličovský les (za Chodovem, u rybníka Homolka, je tam někde prý i zoo koutek, ale ještě jsme ho neobjevili), Hostivařský rybník, Průhonice (park a nedaleko jsou i fajn restaurace), Botanická zahrada, park Podviní (ale tam je to hodně maličký, spíš když jede člověk kolem), Kyjský rybník, Hořejší rybník (nedaleko je mimochodem Fitness stezka Rokytka, takové fajn venkovní cvičení), Klánovický les, Vítkov (spíš městská procházka), Letiště Letňany (bistro Na Vyhlídce, hlavně kvůli těm letadlům, létají spíš o víkendu, ale je to trochu prostší prostředí), Mořský svět, Stromovka, Zoo koutek Chuchle, Gutovka, Petřín, Židovské pece (Žižkov). Z herních koutků pro špatné počasí znám a je dobrý Dětský svět v Galerii Fénix a pak, když už člověk musí jít něco koupit, mají v CČM takové měkké herní koutky pro děti (ale to je spíš nouzovka, když už tam pro něco musím).
Ze vzdálenějších míst: Říp, Loviš, Konopiště, Loučeň (tam mají venkovní labyrinty), Brandýs nad Labem (zámek s parčíkem), farma Blaník, statek ve Statenicích, farma Čapí hnízdo u Olbramovic. A na letní oběd/večeři někdy doporučuju řeckou tavernu v Davli, ale to spíš kvůli jídlu než něčemu speciálnímu ;-) Máš pravdu, v létě se to bude hodit, sice nás snad čeká nějaká doba strávená na jedné nebo druhé chalupě a u moře, ale nějaký čas budeme i v Praze.

Tak snad jsem trochu pomohla,
zatím, V.

 

 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Korrin, no jo, děti jsou fakt super chytrý, máme je tendenci podceňovat, protože se vyvíjí tak strašně rychle... . S tím světýlkem je to vtipný :-) Docela jsi mě vyděsila ohledně druhého dítěte - já teda plánuju taky až bude mít Anit tři, čtyři a říkala jsem si, že to už bude na pohodu, když budou mít takový věkový rozestup. Dokonce jsem si koupila a přečetla knihu Prvorozené dítě od Prekopové - docela mi dost dala i vzhledem k tomu, že jsem taky prvorozená (a Tom taky). Třeba by se Ti líbila. No, zatím druhé dítě nijak neřešíme a užíváme si toho prvního. Takže uvidíme, co nám pak život přinese:-) Mějte se prima.

Veru

 

V

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Veru, kdybys měla ještě nějaké tipy na výlety - klidně i mimo Prahu - tak za ně budu ráda. Zvlášť teď v létě se budou hodit. Jinak právě jsem se vrátila z kurzu o jídle a byla to na mě docela síla. Takový až moooc silný kafe - nejíst maso, mléko ani mléčné výrobky, nic, co nevyrostlo tady (nejlíp na zahradě za domem - kterou nemáme, že). Ale pár věcí jsem si z toho vzala. Zkusím shrnout v některém z dalších blogů (ať si tady v diskuzi nevystřílím náboje:-)).

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj, ahoj. Musím říct, že děti opravdu umí víc než si myslíme, zvlášť mimina. Mám 5tiletou Johanku (a teď k ní ještě půlroční Toničku). Nad tvými články se usmívám a dost ti i rozumím. A držím pěsti, ať ti vydrží elán a optimismus. Moje starší slečna je pohodové, komunikativní a velmi inteligentní dítě, a já ještě nedavno byla velmi šťastnou a nevynervovanou matkou. Asi do té doby než se narodila druhá slečna. Ještě se mi nepodařilo vychytat jak zvládnout nápor zvídavosti a neustálou potřebu komunikovat, objevovat a řešit starší ratolesti zároveň s uspokojováním podobných potřeb půlročního prcka. Jak čtu články o Anitce, připomíná mi to dobu kdy jsem byla doma s Johankou. No prostě nemám dvojníka abych se mohla oběma holkám věnovat tak jak jsem byla zvyklá u té starší, z čehož mám trochu tik. :-) Ale teď se chci hlavně podělit o svůj postřeh o schopnostech dětí ;-). Taky jsme s Johankou znakovali, před 5ti lety to tedy ještě nabylo tolik rozšířeno, nicméně mne tato myšlenka zaujala, a mám rozhodně v plánu znakovat i s Toničkou. Snad každý rodič má ze znakování nějaký překvapivý zážitek. Takže u nás se stalo třeba tohle: je deštivé jarní odpoledne, Johance bylo něco kolem roku. Prohlížela si s babičkou knížku. Máma je ze staré školy, a nepodařilo se mi jí přesvědčit, že je znakování užitečná a moudrá věc (a to ani po tomto zážitku). Byla jsem zrovna v jiné místnosti, když mě máma volá, že dcera zjevně něco chce, ale ona tedy nemá tušení co. Tak jsem přiběhla a zhodnotila situaci: na dece sedí babička, ukazuje obrázkovou knížku zatímco dítě slovy mé matky "mává" na babičku. -  Jo mami, tohle je znak pro světlo, ono se před pár okamžiky zatahlo a Johanka usoudila, že na knížku špatně vidí. Rozsvítila jsem a obě se vrátili k prohlížení knížky. Že si roční dítě řekne o rozsvícení by mne teda opravdu nenapadlo :-).

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
jů, díky moc za tipy, určitě vyzkouším, já už si v počítači dokonce dělám seznam různých míst a tipů na výlety, když na něco narazím, abych pak vždycky marně nelovila v paměti :-) Hlavně ty zookoutky mě zajímají, často chodíme právě do Toulcova dvora, kde je to super (a ten bioobchod!). Zvířátka se tam sice přímo krmit nesmí, ale třeba kozy jsme minule krmili trávou – tou samou, co ožíraly o kus dál – a synovi se to moc líbilo, strkal jim to do tlamy. Navíc teď, když začal chodit i venku, už hledám i místa, kde může sbírat bez obav klacíky a podobně. Dochozí vzdálenost procházek se nám ale značně zkrátila ;-) Coolničku někdy vyzkouším, není to tak daleko, bydlím na Praze 9, v okolí jich taky pár máme, ale mám radši menší koutky mimo nákupní centra. Mám i podobnou piknikovou deku, u domu máme malý kus společného oploceného trávníků pro náš areál, takže tam se někdy rozvalujeme, ale teď už na tom kusu deky tak moc nevydrží. A samozřejmě venkovní hřiště jsou hit. Syn miluje letadla, takže třeba i letiště v Letňanech s vyhlídkou a občerstvením vedle je fajn.

K tvému poslednímu článku – docela mě to pobavilo, s manželem se totiž neustále setkáváme s tím, že syna všichni hned označují jako holčičku. Zdálky, zblízka, modré triko, červené triko, je to jedno, prostě „ta holčička“. Ale už se toho našeho blonďáka chystám poprvé přistřihnout, má už to dlouhý, tak snad jeden důvod k pochybám trochu zmizí :-)

S náušnicemi se ti nedivím, já si je nechala dělat cca v patnácti a byla jsem ráda. Proč by taky mělo malé dítě mít náušnice, je krásné samo o sobě, později si je užije víc než dost a za tu bolest a vše okolo to nestojí. Když jsem si je tehdy nechala dělat, sice to moc nebolelo (a to nebyl nástřel, ale jehla – trochu postarší doktorka), ale o to víc mě to těšilo, že je konečně mám.

Už se tady začíná vrtět peřina a pod ní naše batolátko, tak zatím a měj se! V.

 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru, díky za komentář. Moc ráda sleduji, co se děje v ostatních domácnostech s podobně starým dítkem:-)

K těm výletům: bydlím na Praze 10, takže s Anit obrážíme blízké parky a koutky se zvířaty - Folimanka, Grébovka, Hamr (rybník), restaurace Na tý louce zelený v Kunraticích je super (mají tam koutek s ovcemi, kozami a prasetem - a všechna zvířátka se nechají krmit z ruky), navíc je u ní hned les a dá se projít třeba k oboře s dańky, Toulcův dvůr, Zoo, když je hnusně, tak chodíme do hernokavárny Coolnička ve Vršovicích, dost času trávíme v parcích na piknikové dece (koupila jsem velikou skoro dva na dva metry a je to super - aspoň máš základnu, kolem které se dá chodit:-)), pakr u Kavčích hor (ze zcela praktických důvodů), ... asi jsem na něco ještě zapomněla, ale každý den někam vyrážíme (teda jezdím autem, protože kolem našeho domu je to nic moc). 

No a zítra jdu na kurz o jídle do Brány k dětem, tak snad si trochu rozšířím obzory. Jinak to s tou pekárnou zní super - Tom půjčil jednu od kolegy z práce, tak ji musíme co nejdřív vyzkoušet.

 

Papa a zase se ozvi:-) 

 

Veru

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
všechno nejlepší Anitce k narozeninám
J Přijde mi to všechno nějaký hrozně rychlý, strašně to utíká a jí už si pomalu ani nepamatuju, jaké to bylo před rokem. Občas si říkám, že dokud jsem neměla dítě, musela jsem se asi strašně flákat, ale pravda je, že díky synovi jsem teď mnohem aktivnější. Zjišťuji, že dřív jsem třeba okolí našeho bydliště ani pořádně neznala, teď díky synovi a díky tomu, že mě to nutí pořád vymýšlet výlety, zajímavá místa apod., tak si rozšiřuju obzory. Chodím tam, kam bych normálně možná ani nezavítala. Občas mi sice už trochu dochází inspirace, kam to naše skorobatolátko vypustit nebo aspoň vzít na procházku, ale myslím, že zdaleka neznám všechny možnosti (možná bys mohla někdy nahodit nějaké tipy, kam třeba s Anitkou v Praze a okolí vyrážíte ;-)

Co se týče kojení, za ten rok jsme se docela posunuli. Z kojení jednou denně (zato pořád) je teď kojení jen několikrát denně, ale řekla bych, že si to syn ještě dlouho nenechá vzít. A já jsem ráda, nedokážu si představit, že bych teď měla přestat. Sám si sice neříká (někdy se to ale projeví rozmrzelostí, na kterou pomůže jen prso), ale když nabídnu, tak je jako piraňa J A hlavně v noci.

Syn začal nedávno sám chodit, nejdřív jen po bytě, dneska už zvládnul (s lehkým řízením směru) i cestu z hřiště domů, a užívá si to. Myslím, že Anitka už k tomu určitě taky nemá daleko a o to větší radost bude mít, až to přijde. Svoje chodící dovednosti syn teď vylepšuje tím, že se třeba zastaví před květináčem, začne máchat ručičkou a říkat nenene (a pak tu hlínu stejně vyhrabe). Řekla bych, že jak to tak čtu, čeká tě něco podobného ;-)

K jídlu – musím říct, že docela dobrou inspirací jsou farmářské bedýnky, a to nejen ty mimi, objednávám i normální, vždycky přijede něco jiného, co bych třeba normálně nekoupila, a tak se ten jídelníček aspoň trochu obměňuje. Ale přijde mi, že těm dětem je to stejně jedno, jaká je to kombinace a jestli má dnes a zítra to samé nebo něco nového. Docela se mi taky osvědčilo vždycky udělat do hrnce určitou kombinaci, zmrazit do kelímků a pak tahám jednotlivé porce. Dost mi to šetří čas a hlavně můžu mít různé kombinace, aniž bych vařila každý den. Jinak pro inspiraci synovi chutná ještě červená čočka, špalda, bulgur, špaldové těstoviny, quinoa atd. I sama řeším složení svého jídla, o to víc chci, aby to dětské jídlo bylo kvalitní. Proto se radši vyhýbám umělohmotným rohlíkům a podobným dobrotám, ale používám třeba domácí pekárnu, která je kompromisem mezi časem stráveným u sporáku a vlastní tvorbou. Navíc sledovat, jak se to uvnitř míchá, patří mezi top zábavy.

Omlouvám se za delší komentář J

Měj se, V.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Lenko, já stravu taky hodně řeším. A taky mi pomalu dochází nápady. Na konci června jdu na seminář o zdravé výživě dětí, tak doufám, že tam nasbírám inspiraci:-) Zatím malé dávám zeleninu, ovoce, maso (tele, kuře, krůtu - vše z farem a biochovů + už jsme zkoušeli dát i rybu - pstruha) a kromě obvyklých příloh (brambory, rýže, těstovina - ty Anitka miluje) zkouším třeba polentu, jáhly, kuskus, různé vločkové kaše, atd. Chci jí taky vařit zdravě, ale zároveň potřebuji, aby to bylo rychle hotovo - nechci sledovat malou jen od sporáku, jak si hraje (ona by si stejně sama moc dlouho nehrála:-)). Co řeším a nevím: sýry, pečivo, vajíčka (ta už jsem jí zkoušela dát). No, zkusím si to srovnat v hlavě a o jídle určitě po tom semináři napíšu blog. Mějte se prima! Veronika 

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ano, rok utekl neskutečně rychle. A byla to velká životní změna. Naštěstí naše malá je veselá a pohodová holčička a hlavně zdravá. Trochu ji sice potrápily slzné kanálky a ona mě teď trochu trápí tím, že nechce lézt po čtyřech a po dlouhém období plazení chce rovnou na nožičky(a já to samozřejmě strašně řeším a okolí mě má samozřejmě za blázna :-) ale je zdravá a to je pro mě to nejdůležitější (je to vymodlené dítko). Budu ráda, když mi napíšete, co vaše malá baští. Snažím se tak trochu dát jí základ dobré a zdravé stravy, a ačkoli pediatrička říká, že těď už může všechno, rozhodně jí všechno nedávám. K snídani střídám kaše ovesné, pohankové, špaldové apod, k obědu má co mě napadne - od červené čočky, přes brambory se zeleninou a masem až po těstoviny s rajčetem, svačiny jogurt s ovocem a pod, ale večeře mám nějak bez nápadu. Malá zbožnuje chleba s máslem a rohlík s cottage sýrem,  občas dám marmeládu (koupila jsem bio slazenou agávovým sirupem). Nemám ale ve svém okolí žádnou maminu, která by řešila složení stravy. Nejsem žádný maniak, ale nechce se mi cpát malou uzeninami nebo kašemi z krabice, tak mě zajímá váš přístup, protože jste v hodně směrech stejně "zaměřená" jako já. Mějte se a díky. Lenka

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Pěkný den, Leni. Vybrali jste pro dceru hezké jméno:) haha... Taky jí přeji vše nejlepší k narozeninám! Utekl ten rok, co? Jsem ráda, že mě čtete. Snad jsou mé postřehy občas k užitku. Veru

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Zdravím Vás Veroniko, Vaše články čtu od začátku a čtu je ráda. Důvodem je hlavně to, že máme stejně staré holčičky. Naše holčička se jmenuje taky Veronika a narodila se 29.5. ve 14.30. Takže všechno o čem jste psala, bylo pro mě vždy velmi aktuální. Přeji Vaší holčičce vše nej, hlavně zdraví a šťastný a pohodový život.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Hezký den, Jani. Děkuji za příspěvek. Jsem ráda, že můj příběh může někoho inspirovat a bavit:-) Užívejte si své holčičky. A Toma pozdravím. Veru

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jo a taky dekuji za inspiraci k dovozu zeleninovych bedynek domu. Byl to vlastne dovod, proc jsem zacala psat do diskuze, a pak na to zapomenu :-)) Puvodne jsem myslela, ze to je jen prazska zalezitost, ale nasla jsem moznosti i v nasem okoli, a dokonce jsem si mohla i vybirat. O vikendu prijela nase prvni bedynka a jsem nadsena :-)

Jana H.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hezky den, Veru! Diky za vase prispevky, ktere jsou osvezujici a se spoustou zajimavych postrehu. Mam holcicku cca o dva mesice mladsi nez Anitka, hodne veci prozivame podobne, ale vy to umite krasne pojmenovat a popsat :-) Diky Anitcinu dvoumesicnimu "naskoku" mohu taky vycist, co nas v nejblizsi dobe ceka... Urcite me taky neminou dotazy ohledne kojeni. V mem okoli uz jsem jedina, kdo jeste koji (byt uz jen rano a vecer)... v ramci rodiny jsem uz uplna rarita, protoze tohle v minulosti obvykle nebyvalo. Zatim je teda ticho po pesine, ale za ty dva mesice to prijde :-)) 

Mejte se hezky a tesim se na dalsi prispevky. Zdravim i Toma, je to muj spoluzak z vysky, tak je i fajn videt, jak vam to vsem trem hezky klape :-)

Jana H.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Pěkný den, Jitko.

Vy máte ale pohnutý příběh! Jste dobrá, že to vše berete tak s nadhledem. A prima, že miminko je pro Vás povzbuzení a radost. Určitě napište víc, píšete poutavě. Myslím, že vlastní blog by stál za to. Pokud je pro Vás psaní formou terapie (pro mě určitě je), pak vřele doporučuji. Držím palce a pozdravujte Vaši početnou rodinku.

Veronika

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Veru,
díky moc za pozitivní (jak jinak ;)) odpověď a fandím ti, aby ti takhle za pochodu šlo vše krásně řešit jako do teď! Musím se to taky naučit :)

Pozdravuj Anitku a mějte se holky krásně! Zu

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Zuzko. Určitě máš pravdu, že s dvěma dětmi je to jiné. Už jsem o tom přemýšlela, ale bez potřebné "praxe" stejně nic nevymyslím (nebo vymyslím a realita je pak úplně jiná). Tak jsem se rozhodla, že si zatím budu užívat toho luxusu být "Jednomatka" a neřešit "až" a "kdyby". Přístup k Anit nezměním jen proto, že jednou bude mít (možná, když se zadaří) sourozence. Než se narodila Anit, moje představy o mateřství a mě jako matce se hodně lišily od skutečnosti, která pak nastala. Takže i druhé (popřípadě třetí) dítě a jejich výchovu a rodinné soužití budu řešit za pochodu:-) Teda dokážu si představit mazlit se se dvěma dětmi zaráz a utěšovat obě plačící stvořeníčka, ale z praxí tuto svou představu ověřenou nemám. Věkový rozdíl mezi dětmi chceme aspoň tři roky - tak to už taky bude asi o něčem trochu jiném. Měj se prima a užívej si dětiček. Veru

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Přeji hezký den Veroniko,

dlouho jsem se rozhodovala, že se zapojím do diskuze, případně si založím i blog na Babywebu, tak jsi mě k tomu nakopla :-). Na úvod bych se chtěla přihlásit také k nezdolným pozitivistům, jak mi říká můj muž Petr - stále s hlavou v oblacích. 

Moje miminko se narodilo v srpnu, dostala jsem krásný nečekaný dárek ke svým čtyřicátým narozeninám. Chlapeček Víťa (jménem Vít, doma s množstvím dalších oslovení, kterým kraluje Vítomilek :-) se okamžitě stal miláčkem celé naší rodiny. Mého manžela Petra, sedmnáctileté dcery Elišky, patnáctiletého syna Filipa a jedenáctileté Míši. Já a můj muž jsem dostali úžasnou příležitost prožít si to vše od začátku ještě jednou, jak s úsměvem říkám - radost našich šedin :-).

Náš Víťánek oslavil nedávno půl roku a každý den je pro nás velkým darem. Minulý rok přinesl naší rodině kromě tohoto dítěte z nebe i další nečekané události. Při preventivní patnáctileté prohlídce doporučil pediatr našemu synovi Filipovi ultrazvuk štítné žlázy. A naše rodina vkročila do neznámé krajiny - dlouhé ultrazvukové vyšetření, mnoho dotazů vyšetřující lékařky, odběry krve u pediatra, návštěva u endokrinoložky, biopsie štítné žlázy po ultrazvukem a potom diagnóza - zhoubný rozsáhlý nádor štítné žlázy. Sled událostí minulého podzimu byl tak rychlý, že jsme nestačili popadnout dech. Konzultace v Motole, termín operace, moje příprava na cestu do Prahy s malým Vítečkem a Filipem, šestihodinová operace, každodenní cesta z Žižkova (kde jsme s Víťánkem nalezli útočiště) tramvají do Motole, po čtrnácti dnech konečně návrat domů.

Co jsme při tom prožívali? Vyčerpání, únavu a především pokoj a naději. Vědomí, že více než jindy jsme v Boží ruce. Uvědomili jsme si, že naše malé miminko jsme dostali také jako vzpruhu a posilu do těžkých dnů, o kterých jsme nic netušili. A náš Filip? V současné době prodělává další fázi léčby - jódovou radioterapii, která je zase pro změnu misí mého muže :-). Celou nemoc zvládá v klidu, vidíme, že těžké věci prohloubili jeho charakter a jeho radost a pozitivní přístup je nakažlivý pro nás všechny.

Dnes to bude asi vše, příště napíšu víc - o svém návratu do práce v neziskovce, o našich báječných dětech, našem téměř dvacetiletém manželství nebo třeba o předvánočním stěhování :-)

Přeji Veroniko dobré dny

Jitka

 

 

 

Obrázek uživatele Zuzana T
Zuzana T

Ahoj Veru,

pravidelně čtu tvé příspěvky, v mnohém s tebou nesouhlasím, v některých věcech naopak plně souhlasím... ale každá maminka máme právo na své "chyby". Neexistuje přece jeden jediný správný návod na výchovu či nevýchovu dítěte. Hlavní je, že nám to tak vyhovuje. Jednu otázku bych ale na tebe, vlastně na vás, protože to se týká i tvého, dle popisu opravdu úžasného manžela. Jak to chcete dělat, až budete mít, teda pokud budete mít, další dítě, děti? Co když budou plakat obě najednou a věř mi, máme doma už dvě, to jedno, se nebude chtít přitulit, když už tulíš druhé? Odložíš to jedno, to pak začne plakat a co dál...? Já jsem svoji vymodlenou holčičku "vychovávala" dost podobně jako ty Anit. Než se narodil bráška. O to to pak měla těžší, zvyknout si, že teď už nemá veškerou pozornost maminky. Strašně ráda bych takto vychovávala obě, ale není to zkrátka v mých silách. Takže proto ta otázka, jak na to se dvěma, jestli jsi to už řešila, přemýšlela nad tím. Podle mě to úplně nejde, maminka je jen jedna a děti dvě, někdy i víc. My je máme navíc dost blízko sobě, věkový rozdíl 17 měsíců.

Díky za odpověď a budu se těšit na tvé další články, i když ve spoustě názorů se neshodneme. Ale i o tom to je :)

Zuzka

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Luci, díky moc za povzbuzení:-) Poslední dobou se mi čím dál víc zdálo, že být pozitivní není prostě čtenářsky atraktivní. Jsem ráda, že někdo mé mateřské postřehy ocení... . Myslím, že zažívám podobné situace jako tisíce matek přede mnou, ale hodně věcí je o přístupu a náladě. Díky Anit a Tomovi je mi tak fajn, že mi spoustu věcí přijde jako malichernosti. Měj se krásně! Veru

Obrázek uživatele Luciiie
Luciiie

ahoj Veru, sleduji tvoje články od začátku, stejně jako všech těhulek LIVE před tebou, svoje děti zatím nemám, ale jsem ve fázi vytváření postojů a názorů. Moc ti fandím a vše jak děláš ty bych dělala úplně stejně, hrozně se vždycky těším na tvůj další příspěvek, protože přesně tak si představuju že to bude jednou vypadat u nás a ty jsi důkazem, že moje představy mohou fungovat i v realitě. Máš můj obdiv a vůbec si nic nedělej z negativních reakcí okolí, hlavní je aby ty sama jsi měla z toho co děláš dobrý pocit. Měj se krásně. Lucie

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Aničko, díky za Tvůj příspěvek. To jakým způsobem řešíš potraviny a stravu dětí - to je ideální stav, ke kterému bych se také chtěla dopracovat. Smekám a obdivuji Tě, že do zvládáš časově i energií. Péct domácí pečivo, zavařovat atd. není nic lehkého. Dá to práci. Já se k domácím potravinám nedostanu. 2x do roka tak max k domácím vajíčkům , maso a mléko vůbec. V létě trochu ovoce a zeleniny. Jinak jsem odkázána na BIO prodejny a farmářské trhy, kde mám už známé malé pěstitele a těm věřím- protože musím, jiná volba je supermarket a do je děs a hrůza.

Tvůj pohled na očkování nebudu vůbec komentovat. Naprosto ho respektuji a rozumím mu. I já váhala a četla, hltavě se dívala  na pořady o očkování, trávila večery na netu. Pochybovala. Ale jakmile se děti narodily už jsem neváhala. Něco ve mě jasně převážilo ty misky vah na stranu očkování. Snad intuice, snad strach, snad mateřský instinkt. Očkování u nás proběhlo v pohodě- díkybohu. Tvá zkušenost je očividné selhání lékaře. A takových je mnoho a stále se to děje. Je to tristní a zoufalé.

Ale jak říkáš, každá jsme pro své děti vybrala svou cestu, ve kterou věříme, že je správná. Nejsem věřící, ale klidně napíšu: Pane Bože dej ať se nepleteme!

Protože jde o to nejvzácnější- o naše děti.

Jana

Obrázek uživatele Anna
Anna

@Jana_twins

Ahoj Jani,

 

tvůj pohled na věc samozřejmě chápu a plně respektuji. Dovolím si ti vysvětlit a objasnit můj pohled na věc.

Samozřejmě máš pravdu, že dnes se v potravinách, kosmetice i běžném světě setkáváme my i naše děti se spoustou škodlivin. Potraviny vybírám jak pro nás tak hlavně pro Matýska velmi pečlivě. Maso kupuji přímo od chovatele o kterém vím jak zvířata krmí a v jakém prostředí je chová. Vajíčka kupuji domácí od kamaradá. Zeleninu od místního zelináře, který bere od lokálních dodavatelů. Tudí sice máme pouze sezonní, ale o to lepší. Kosmetiku u dětí téměř nepoužívám. Jen pro Matěje šampón a to jen když si něco napatlá do vlásků. Pečivo si peču domácí. Na chleba si pěstuji vlastní kvásek. Šunku dělám také domácí. Pro mléko (kozí i kravské) si chodím přímo ke zvířatům. Samasi ho šetrně pasterizuji a jogurty, tvarohy nebo syrovátku si dělám doma. Džemy nebo zavařené ovoce mám buď ze zahrádky na chatě nebo od babičky a to zpracované bez použití cukru.

Já sama jsem zdravotní sestra a tak mám k medicíně velmi blízko. Souhlasím, že antibiotika jsou požehnáním. Ovšem pouze pokud jsou dobře ordinovaná v rozumné míře. U obou dětí se snažím co nejvíc posílit imunitu, takže je ani jeden nikdy nepotřeboval, ale pokud nastane situace kdy budou potřeba tak je samozřejmně dám.

Můj postoj k očkování není žádným módním výstřelkem. Formoval se dlouho. Troufám s říci, že o očkování vím opravdu hodně. Poslední dva roky prakticky nedělám nic jiného než že vstřebávám informace. Nejde jen o přídavné látky, ale i o to, že nejsem přesvědčená o funčnosti vakcín. Prostě mám spoustu pochybností, které zatím žádná studie nedokázala vyvrátit. V mém okolí se pohybuje několik lidí co jsou očkovaní a přesto prodělali černý kašel. Jedna holčička dokonce opakovaně!

A k tomu, že se ti vryl obraz dítěte nemocného pertusí hluboko do paměti... Mojí mamince se jistě neméně intenzivně vryl do paměti obraz mě na JIP po anafylaktickém šoku po proděláném očkování. V 16 letech jsem byla očkovaná vakcínou Engerix a přesto, že jsem hlásila po první dávce nevolnosti byla mi podána dávka druhá. Následovala zástava dýchání, převoz RZP do nemocnice a pobyt na JIP. Poté oslabení jater takže jsem v zápětí prodělala mononukleózu. Už je to 12 let a s následky se stále potýkám a budu pravděpodobně až do konce života. Po těchto zkušenostech jsem se rozhodla své děti neočkovat a neriskovat jejich případnou nežádoucí reakci. 

Nikdy nikoho nepřesvědčuji, že by neměl očkovat. Je to volba každého člověka. U mě převážil strach z NÚ nad potencionálním přínosem vakcinace. Pokud má ovšem někdo v očkování důvěru a věří, že ho ochrání pak je to jeho cesta.

Omlouvám se za délku příspěvku a doufám, že můj postoj pochopíš.

A.

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Jani,

já všechny tyhle argumenty beru a i proto nejsem odpůrce očkování, jen se mi moc nelíbí to časné očkování. Vím, že neočkováním hrozí porušení epidemiologického řetězce a že částešně i díky očkování dnes už nebojujeme s chorobami, na které se dřív ve velkém umíralo, a že třeba v rozvojových zemích by byli za očkování, které my odmítáme, rádi. Ale přesto bych byla ráda, kdyby vakcínu dostal později než ve 3 měsících. Dnes, když už se choroby, proti kterým se očkuje, v našich zeměpisných šířkách tolik nevyskytují, si to spíš můžeme dovolit. Neříkám čekat rok, ale počkat třeba do 4-5 měsíců. Malý to ve 3 měsících špatně snášel, měl reakci,která začala dnem a skoro i hodinou očkování. Vydrželo mu to 3 týdny,kdy byl mrzutý, hůř spal, častěji plakal. Ale ve 4 měsících další dávku nesl mnohem lépe, při píchnutí skoro nezaplakal a jen jednu noc hůř spal. Takže já bych příště byla pro, počkat třeba měsíc nebo dva, aby trochu povyrostl :-) Ale očkování bych se úplně nebránila, to ne.

Proti antibiotikám nejsem už vůbec, když jsou potřeba, zachránili dost lidí. Jen mi vadí, že se předepisují pomalu už i na kašel a zbytečně se nadužívají. Pak trochu ztrácí účinek a vznikají rezistence. Když jsou ale použity správně, můžou hodně pomoct. Když jsem byla na začátku těhotenství, pomohly i mně, nezbývalo mi nic jiného, než si je vzít (i když jsem kvůli těhotenství nechtěla), protože jsem měla břišní infekci - z kontaminovaného špenátu právě. Takže si dneska asi nevybereme :-)

Hezké Vánoce!

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahoj Veru, Veroniko a Aničko. Čtu vaše příspěvky v diskusi a fandím vám! Je vidět, že jste fajn mamky, které opravdu chtějí to nejlepší pro své dítě. Nemějte mi prosím za zlé, že se na této diskusi podělím i o svůj přístup k očkování. Nechci vyvracet ten váš, jen sdělit svůj názor a ukázat, že ne vše je buď a nebo. Nejsem alternativní matka ani supermatka, ale svá dvojčata jsem nosila tak intenzivně až jsem si uhnala zánět karpálního nervu. Jako dudlík na uklidnění jsem s láskou sloužila i dlouho potom, co jsem už nemohla kojit. Nevychovávám, nenutím, jdu jim jen vzorem a příkladem. Trvá to vše déle a je to náročnější, ale funguje to. Zvládli jsme tak nočík, příbor, obouvání, čištění zůbů ...O zdravotním systému a farmaceutických firmách obecně si myslím to nejhorší. Za posledních 20 let jsem byla v rukou lékářů jen v porodnici a na poradnách. Jsem zastánce homeopatie atd. Co ale dobrého medicína lidstvu přinesla je očkování a antibiotika. Moje babička prodělala záškrt, její kamarádka zemřela na spálu a její tatínek na tetanus. To jsou příběhy, o kterých se u nás v rodině moc nemluví, ale ví se to. Prostě před 60ti a více léty se to stávalo teď už ne. Žádné odstrašující historky si nepředáváme. Když jsem studovala měla jsem tu strašnou příležitost vidět mimino nemocné černým kašlem. Ano dítě přistěhovalecké rodiny, ale pořád malé dítě ( cca 7m). Ten utrápený obličej se mi vryl do nitra tak hluboko, že jsem ani chvilku neváhala a dala své děti očkovat. I s vědomím všech rizik a nechtěných reakcí. Očkovací látky mohou a asi i mají v sobě spoustu škodlivin, ale pokud uchrání mé děti před rizikem těchto hrozných onemocnění, tak neváhám. Však se podívejme i jinam. Víte z čeho se pečou dnes rohlíky? Víte, že 90% ovoce a zeleniny v supermarketech a na trzích byly v kontaktu s plísní? Co obsahuje takové kupované vejce? Maso? Nemáme šanci děti držet v bublině. A ne všechny škodliviny se projeví hned jako nežádané reakce, ale často s odstupem let až desetiletí a málokoho napadne hledat příčinu třeba v kvalitě a složení potravin....

Jana

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Super, díky za tip, mrknu se na to, na té tyči mezi dveřma by to mohlo být dobrý. On teda je schopenj spát přes den i v posteli, ale má mnohem slabší spánek než v noci, vzbudí ho třeba i cinknutí skleničky, takže mám trochu problém se z postele vyplížit, když ho uspím, a navíc není tak jednoduše znovu uspatelný, když se náhodou probudí - když ho mám u sebe, jen ho pohoupu. Ale jsem zvědavá, jak to bude teď přes Vánoce, to budeme u našich na chalupě a tam je docela hluk (hlavně táta neumí být moc potichu), takže asi budem chodit hodně na procházky - aspoň zhubnu :-))

Jsem ráda, že s tím podezřením na zuby nejsem sama, přišlo mi to brzo, ale asi to fakt bude ono. A s tím záchodem to znám :-))

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Verčo,

Anit má dvě spodní jedničky a mám podezření, že se jí prořezávají horní - poslední dva dny už nevydrží bez náručí ani sekundu. Chodím s ní i na záchod:-)

Momentálně máme hacku pověšenou na tyči mezi futrama dveří - je to taková ta tyč, na které třeba můžeš posilovat a prodávají ji myslím ve sportovních potřebách. My ji sehnali i v Tescu...nedávno jsem hacku doporučila kamarádce, co má o týden starší holčičku a nemůže si ji vynachválit:-) Já nemám origoš hacku, ale našla jsem na mimbazaru nějakou paní, co je šije a dokonce si ji můžeš za stovku jen vyzkoušet na týden a když ti nevyhovuje, pošleš ji zpět a ona ti vrátí peníze (krom té stovky)...Kdybys to nemohla najít, budu mít někde v mailu kontakt, tak se kdyžtak ozvi. 

V.

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj,

tak minimálně je fajn, že budete mít svého homeopata a můžeš se s ním pak kdykoliv radit :-) Vždycky se na prohlídce poradím co a jak a když zrvovna neordinuje, tak ordinuju já podle jeho knížky :-)) Ono mi totiž nějak přijde, že je pořád co "léčit" - prdíky, očkování, zoubky vol. 1, zoubky vol. 2 (teď to totiž vypadá, že když vyrostly spodní, tak abysme se nenudili, budou i horní), rýma (minulý týden jako premiéra) a tak dále :-)

O hacce jsem slyšela a koukala na ni, ale nějak mi neprošlo to zavrtání do stropu, jak to máte vy? Ale do budoucna bych něco houpacího hrozně chtěla. Pravda je, že by se to hodilo, protože vzhledem k tomu, že ještě studuju, tak občas potřebuju volné ruce na knížku a i na tom počítači se obouma píše rychlejš :-)

Verča

Obrázek uživatele Anna
Anna

Ahoj,

 

sice k Zachariášovi nechodím, ale slyšela jsem na něj samé pozitivní ohlasy takže si myslím, že sis vybrala dobře.

 

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru. 

Já se právě vždycky zprostředkovaně radím s kamarádčinou homeopatičkou-pediatričkou (ta mojebohužel homeopatii nedělá) a taky doporučila Thuyu. Jenže jak jsem psala Aničce, lepší bude, když se na malou odborník podívá přímo. Objednala jsem nás k Zachariášovi ještě než jsem přečetla tvůj příspěvek - a koukala jsem, že ten tvůj lékař ordinuje poblíž:-) 

Jo a ještě k tomu vašemu uspávání - nezkoušelas hacku? Je to takový látkový vak na gumě a naše Anit ji má ráda K večeru ji tam občas dávám na krátké spaní, abychom měli s Tomem volné ruce pro sebe:-)

Tak zas brzo nanapsanou...

Veru

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Aničko.

Díky moc za všechny rady ohledně očkování! Vit. D dávám, ale ještě přidám ten rybí olej i kvůli té Omega3kyselině. A ty ostatní přidám... . Chci udělat co možná nejvíc pro to, aby byla Anitk OK. Chjo, nejraději bych to ještě odložila, ale už mi to fakt neprojde doma... . K těm homeo - trochu jsem si to studovala a došlo mi, že bych neměla Anit ordinovat léky jen tak sama:-) už jsem se objednala k homeopatovi Zachariášovi - neznáš ho? 

Jinak jsem z Prahy a moc ráda bych se přidala na nějaký maminkovský sedánek:-) a taky Tě samozřejmě ráda poznám i "naživo". Tak si dáme po svátcích vědět?

V.

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,
díky za reakci, jen koukám, že se mi ten příspěvek nějak divně rozhnázel po řádcích. Mám to s tím psaním na počítači podobně, akorát v nosítku ho doma neuspím, potřebuje "terén", takže to kdyžtak chodíme ven :-) Ale doma mi většinou spí tak, že ho uspím na kojícím polštáři, pak si ho přendám na sebe a v polosedu sedím u notebooku, který mám na PC stolku z Ikea vedle gauče a jednou rukoi píšu :-) aneb co mi mateřství mimo jiné dalo - naučit se hbitě psát jednou rukou :-)
No koledy zatím nějak nejedu, vždycky si zrovna nemůžu vzpomenout na nějakou vhodnou, protože u nás jedou jedině písničky svižné, žádné pomalé zpívánky.
Zajímavé je, že můj manžel je taky zastánce očkování, asi to ti chlapi mají jinak :-) Já tedy taky jsem pro očkování, ale až později, přece jenom dát tříměsíčnímu miminku - zjednodušeně řečeno - 6 nemocí najednou a koktejl dalších látek je trochu drastické.

Co se týče těch homeopatik - my právě máme pediatra, který je zároveň homeopat. Chodila jsem k němu i já, homeopatii se věnuje od začátku, takže přes 20 let, napsal i knížku (doporučuju - Homeopatie a dítě, Tomáš Karhan). Má i svojí homeopatickou poradnu. Vždycky mi poradil a za celé dětsví jsem díky němu měla antibiotika jen jednou, a to když to jinak nešlo. Všechno se snažil řešit jinak nebo homeopaticky. Jen je zastánce očkování, takže o odkladu jsme se ani nějak nebavili.
Nicméně právě thuya occidentalis doporučuje (a obecně je to i doporučování ostatními homeopaty) jako preventnivní lék při očkování, který detoxikuje a předchází reakcím. Další homeopatika jsou pak samozřejmě otázkou konkrétních příznaků, u nás právě neklid v noci po očkování byl rhus. Ale určitě je dobré to s homeopatem konzultoval podle daného dítěte, to je jasné.

Mějte se hezky,
Veronika

Obrázek uživatele Anna
Anna

Nedá mi se nevyjadřit k doporučení Verči na použití homeopatik. Prosím NEPOUŽÍVEJ JE!!! Homeopatická léčba NÚ při vakcinaci nebo podávání potencované vakcíny je velmi vhodné, ale léčbu musí řídit VŽDY zkušený homeopat! Pokud se homeo užívají tímto zbůsoben tak mohou nadělat více škody než užitku. Klasická homeopatie je obor, který se studuje několik let, nedá se nahradit školením od Boironu, které bohužel většina klasických lékařů má. Ti pak nenasazují homeopatika podle stavu pacienta, ale podle toho že procentuálně daný lék odpovídá příznakům nejčastěji.

Pokud chceš použít homeopatika tak si vyhledej homeopata, ještě před očkováním tam s Ani zajdi a on ti pak bude schopen poradit léky i po telefonu.

Tohle plošné podávání stejných homeopatik stylem "mě pomohlo tohle" je jako kdybych ti řekla, že nám pomohly na bolest v krku tyhle antibiotika tak si je vezmi taky...

A.

Obrázek uživatele Anna
Anna

Ahoj Veru,

dítě se na očkování připravuje podáváním vitamínu C v dávce 100mg za každý měsíc života (do jednoho roku) nebo 1g za rok života (od roku) do dávky 10g denně. Osobně mi to připadá hodně přehnané takže pokud potřebuji podpořit imunitu dávám Matymu cca 500mg denně do jednoho roku. POkud budeš dávat umělý vitamín C je důležité aby byl kyselina L-ascorbová (hlavně to L!!!). Vyšší dávky se vždy musí dávat se sodou aby neodvápnily. Takže pokud nebu přímo ve vitamínu tak dávat společně. 

Vitamín D- v dávce 1000-3000 UI denně ideálním zdrojem je rybí olej ale pokud nemáš tak lze i Vigantol

Omega 3 kyseliny- opět ideální zdroj je rybí olej. Používáme nejkralitnější rybí olej, který je fermentovaný takže obsahuje přirozený vit.D, do levnějších je dodávaný uměle.

Hořčík- blokuje glutamátové receptory v mozku. Dávka 30-50mg pro kojence

Pak je dobré dáva selen, zinek a lactobacily.

To že by dítě mělo být před očkováním minimálně měsíc (doporučuji spíš 3 měsíce) naprosto bez jakéhokoliv projevu infekce. A někde jsem četla, že by se nemělo očkovat v období kolem úplňku (týden před a dva dny po)

Doufám, že ty i Anitka očkování úspěšně zvládnete a rady ti budou k užitku :-)

Také jsem měla problém, že v mém okolí je málo "alternativních" maminek, které mají k dětem podobný přístup. Zajímají se o stravu, očkují s rozvahou, děti nosí a snaží se je respektovat. Nakonec se mi podařilo najít skupinu děvčat, pro které je toto normální. Pokud jsi z Prahy nebo okolí tak tě na některém našem srazu rády přivítáme.

 

A.

Obrázek uživatele Veronika
Veronika

Ahoj Veru. To je prima, že zase píšeš:-) jsem ráda, že to máte podobně jako my. No, zrovna teď mi Anitka spí v nosítku a já stojím u kuchyňské linky, na které mám položený počítač a pohupuji se v bocích, aby se holčičce hezky spalo. Taky jí teď hodně zpívám koledy, takže mám pořád vánoční náladu. Je to balzám na duši, chovat to svoje škvrně. A přesně jak píšeš - ať si každý říká, co chce. Když žena poslouchá mateřské instinkty a to, co jí naznačuje její miminko, tak nemůže udělat chybu. Takže kojení, spaní v posteli, chování - hlasuji všemi deseti pro! Navíc věřím, že se ani nenadějem a ty naše děti vyrostou a už se nebudou chtít chovat - to budeme ještě s láskou vzpomínat na tohle super miminkovské mazlící období. 

Každopádně moc díky za tipy na homeopatika. Očkování se už v únoru nevyhnu - už na mě tlačí nejen pediatrička, ale i Tom. A přeci jen má do toho taky co mluvit :-) Tu zácpu zatím Anit překonala a (klepu na dřevo) zdá se, že teď je OK. Ale pro jistotu si nějaký homeo na zácpu aspoň vyhlídnu. To je dobrý nápad, díky. 

Taky přeji krásné svátky celé tvé rodince! Mějte se moc prima.

Veru

Obrázek uživatele Veronika4
Veronika4

Ahoj Veru,

už jednou jsem psala komentář k tvému článku, když už jsem si opět říkala, že je to u vás doma jak přes kopírák :-)
Mám asi o 3 týdny mladšího chlapečka než je Anitka, ale vidím, že spoustu věcí je podobných :-)
Teď už je z něj pěkný lumpík, snaží se doplazit kam může a poslední dny začal poskakovat na čtyřech,
takže brzo už ho asi nechytneme a to začne ta pravá zábava. A moc dobře to ví, protože když ho "přistihnu",
jak někam leze, tak se tomu strašně chechtá.
Bohužel očkování jsme, nepřipravení čelit dalším výzvám systému, podlehli a dostal ho ve 3 měsících,
což provázela docela dlouhá reakce, ale při další dávce (ano, podlehli jsme znovu) jsme nasadili homeopatika
a pomohlo to krásně. Proto doporučuju Thuya occidentalis 9 CH den před očkováním a pak i po něm, alespoň pár dní.
A kdyby byla neklidná v noci (což náš byl, chudáček), tak Rhus toxicodendron 9 CH, to taky pomohlo.
Možná jsou i homeopatika na zácpu, teda určitě jsou, tak by možná nebylo marné to taky zkusit, no.

Jinak co se týče přístupu k dětem, taky to mám všude kolem sebe... Přirozený porod? No počkej, až to přijde,
budeš ráda za cokoliv, co ti píchnou nebo udělají... Miminko v posteli? To ne, to si zvykne, budeš ho tam mít
do puberty... Pořád nosit? Nech ho vybrečet, jinak nic neuděláš a zvykne si... (ano, nosila jsem ho zezačátku pořád,
když chtěl, bylo to náročný, ale dneska si samostatně hraje a nosit už tolik nechce, protože se u toho nemůže plazit).
Kojit když chce? No to ne, to taky nic neuděláte a ještě mu budete sloužit jako dudlík, to teda ne - dětská sestra...(ano, sloužila jsem,
ale bylo to hezký a dneska už vydrží podstatně déle bez jídla a dudlík nejsem). Ukojit večer dítě ke spánku?
Ať si nezvyká, vždyť já pořád nebudu večer doma, co pak bude dělat. A korunuje to moje máma, která by ho
nejradši viděla v kočárku, ve kterém on být ale nechce a i pro mě je mnohem pohodlnější a příjemnější ho mít v nosítku.
Ovšem máma neustále vymýšlí způsoby, jak ho uspat v kočárku. Protože ano, přiznávám, ještě v necelém půlroce
naše dítě přes den spí jen na mě, v nosítku nebo autě. A já se s ním ráda takhle potulím :-)
Tak jsem také ráda, když to má někdo podobně :-)

Těším se na další články a přeju hezké svátky!

Stránky

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené