DOTAZY k rodičovskému příspěvku

  • Toto téma obsahuje celkem 72 odpovědí. Do diskuze (22 účastníků) se naposledy zapojil uživatel j jirikrizan a poslední změna proběhla 10 let, 6 měsíci.
Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (z celkem 72)
  • Autor
    Příspěvky
  • #895738
    Anonym
    Neaktivní

    Sem je možno vkládaz dotazy související se změnami v rodičovském příspěvku.

    #895739
    l ladeta
    Registrovaný uživatel

    Jsem přihlášená ve „starém“ systému k tříleté variantě čerpání příspěvku. Mám jedno dítě ve věku 18. měsíců a před týdnem jsem zjistila, že jsem znovu těhotná. Po porodu druhého dítěte přijdu o část peněz, které jsem měla pobírat v rámci rodičovského příspěvku na první dítě. Mohu se nějak přičinit o to, aby finanční ztráta byla co možná nejnižší? Myslím tím například, přihlásit se do „nového“ systému a zvolit například dvouletou variantu čerpání? Děkuji za odpověď.

    #895740
    Anonym
    Host

    Jsem v 18. týdnu těhotenství, kdy bych měla o rodičovský příspěvek vůbec požádat?

    #895741
    Anonym
    Host

    Dobrý den, jsem na rodičovské do 3 let věku dítěte (dle straého způsobu), plánujeme druhé dítě, je možné pak požádat o změnu a brát vyšší příspěvek, než by se narodilo druhé dítě? děkuji

    #895742
    Anonym
    Host

    Dobrý den,

    chtěla jsem se zeptat, zda zůstává stejný výpočet pro druhou mateřskou, tzn. že pokud jí nastoupím do 4 let věku prvního dítetě a můj zaměstnanecký poměr stále trvá, jen jsem byla celou dobu na rodičovské, vypočítává se stejně jako ta první mateřská, bude tedy pobírána 28t ve stejné výši.

    Děkuji moc za odpověď! Vím, že diskuze se primárně týká rodičovské, ale snad to s tím také souvisí 🙂

    #895743
    Anonym
    Host

    Dobrý den,
    mám tříletou variantu rodičovské a neplánuji žádnou změnu po přechodu na nový systém. Chápu to tedy správně, že budu i nadále dostávat 7500 Kč měsíčně, ale tu celkovou částku vyčerpám dva měsíce před ukončením rodičovské (celkem 220 tis., o 15 tis. méně než při dosavadním systému)? A pokud bych chtěla pobírat rodičovský příspěvek až do 3 let dítěte, musela bych požádat o změnu výše příspěvku (resp. o změnu délky jeho čerpání)? Děkuji za odpověď.

    #895744
    Anonym
    Host

    Dobrý den,chystám se podat žádost o rodičovský příspěvek a chtěla bych se zeptat, jestli stále platí pouze 3 varianty čerpání (do 2 let, do 3 let a do 4 let věku dítěte). Nebo si mohu zvolit, že chci čerpat příspěvek např. 25 měsíců nebo do méně než 2 let věku dítěte?

    Pokud je stanoven strop 220 000Kč za celou dobu čerpání příspěvku a rodič před PPM pobíral zhruba průměrnou mzdu (cca 24 000Kč), pak 11 500Kč je výrazně méně než 70% měsíčního vyměřovacího základu, takže tento rodič by mohl klidně čerpat rodičovský příspěvek 15 000Kč měsíčně. Proč jsou tito rodiče znevýhodněni stropem měsíčního čerpání 11 500Kč? Momentálně zaměstnavatel není schopen (v době recese) říci, kdy by pro něj bylo výhodné, abych se vrátila po rodičovské dovolené. Když mi pak dá vědět třeba měsíc dopředu, jak mohu tak rychle změnit volbu čerpání rodičovského příspěvku, abych ho dočerpala do výše 220 000Kč? Chtěla bych se vrátit do práce dříve než ve 3 letech věku dítěte, tak zde nevidím pro sebe výhodu.

    Omlouvám se za dlouhý dotaz. Děkuji předem za odpověď

    #895745
    z zuzana1304
    Registrovaný uživatel

    PRO ŠÁRKU (dotaz vložený 05.01.2012 10:11): Dobrý den, čerpání vašeho rodičovského příspěvku se řídí pravidly nastavenými před 1. lednem 2012, takže se vás netýká ani „strop“ v podobě 220 tisíc Kč a příspěvek normálně dočerpáte tak, jak jste si ho zvolila, když jste o něj žádala. Pokud sama nechcete žádat žádnou změnu, nová pravidla pro rodičovský příspěvek v roce 2012 se vás nedotknou.

    #895746
    b Bery
    Registrovaný uživatel

    Můžu se zeptat na mateřskou? PPM? dostanu dvě mateřské, když mám dva hlavní pracovní poměry? Jak se vypočítává? Existuje zde nějaký strop? Lékař mi vypíše 2 lístky pro předání v zaměstnání? Rodičovská je mi docela jasná, ale o mateřské se nikde nepíše. Děkuji

    #895747
    Anonym
    Host

    Maji na rodicovsky prispevek narok i matky, ktere rodi v zahranici? Dekuji

    #895748
    Anonym
    Host

    1-nechapu, proc ma byt jedna skupina matek ( 3leta varianta) znevyhodnena!! s tim ale uz asi nic nenadelame.
    2 – Co takhle svobodne matky?
    3 – dostala jsem minuly tyden dopis z jesli, kam jsem v lonskem roce podala zadost na , prave to 5ti denni/mesic hlidani, s vyjadrenim, ze se zkracena varianta v techto jeslich RUSI a berou se deti pouze na celodenni. Ale na celodenni na materske nemam narok, nebo by mi ji pry sebrali. Takze jedine Jesle, co jsou zde v Chomutove a nejblizsi v Moste a Lounech ( pul hodiny tam a pul zpet) tuto moznost proste neumoznuji. Volala jsem do Mostu a tam mi rekli to same. Takze tato varianta se nas snazi navnadit, umlcet, ale proste neni dostupna, protoze si Jesle rozhodnou proste v nasi nevyhodu.
    Materskou mam na 3 roky. chtela jsem umistit dceru 5x do mesice, nebo prave na tech nekolik hodin/za mesic ( jak umoznuje letosni varianta) do jesli, ale ouha, same zmeny, same nevyhody, zas si nemuzu vzit praci na castecny uvazek.
    Dotaz, muzou si Jesle takto nastavit v nas neprospech podminky? vysel zakon, ale jesle si ho muzou obejit. Musi preci existovat nejaka ochrana, nejaka pravidla, ci jina varianta!

    #895749
    m Mandula
    Registrovaný uživatel

    Dobry den,prosim,o radu.Pobiram rodicovsky prispevek ve 4 lete variante,protoze jsem byla v dobe zadosti o nej,nezamestnana.Synovi budou v lednu 2 roky.Cekam druhe miminko,ktere se narodi v lednu nebo zacatkem unora.Manzel je zamestnan a radne si plati nemocenskou radu let,proto bych chtela zazadat o 3 letou variantu rodicovskeho prispevku.Kde mam zazadat a jake dokumenty k tomu budu potrebovat?Zaroven jsem nekde cetla,ze by mohl manzel zazadat o materskou,je to pravda?Pokud ano,co je k tomu za potrebi splnovat a jake dokumenty dodat.Dekuji za odpoved a zdravim z oddeleni P3 UPMD Podoli:-)

    #895750
    Anonym
    Host

    Dobry den,

    jsem na materske dovolene s prvnim ditetem a planujeme druhe. Take ale planujeme prestehovani do zahranici. Zajimalo by mne, zda budu moct pobirat materskou na druhe dite a nasledne i rodicovsky prispevek, pokud budeme zit v dobe narozenim ditete nebo po nem nejakou dobu v zahranici. Neprijdu o penezitou pomoc pri materske dovolene a o rodicovvsky prispevek?

    Dalsi dotaz – pokud se prestehujeme a druhe dite se nenarodi do tri let veku prvniho ditete, budu tedy moct zadat poue o prispevek, nikoliv materskou? A zejmena dulezite: Kolik bude cinit muj rodicvosky prispevek za predpokladu, ze mezi prvni materskou/rodicvoskou dovolenou a narozenim druheho ditete bude casova „dira“ (po kterou nebudu v CR zamestnana)?

    Velice dekuji za odpoved.

    S pranim krasneho dne,

    Barbora

    #895751
    Anonym
    Host

    Dobrý den,

    chci se zeptat, zda mám nárok na PPM.
    V únoru 2009 se mi narodila dcera, nepracovala jsem, ale studovala, studium jsem
    přerušila a tím mi vznikl nárok na PPM. Během rodičovské jsem studium úspěšně
    ukončila (září 2010). Teď v únoru 2012 čekám další miminko.
    Od srpna 2011 si přivydělávám – na dohodu o pracovní činnosti (cca 2000-3000Kč).

    Děkuji za radu

    #895752
    d dana32
    Registrovaný uživatel

    Dobrý den, mám dotaz ohledně rodičovského příspěvku – jsem dosud matka starající se na plný úvazek o postižené dítě, pobírám příspěvek na péči, a nejsem tudíž vedena na ÚP, protože do práce prostě nemůžu. Nyní jsem těhotná a nemám vůbec tušení, co a jak. Ani nevím, jestli mám nárok na peněžitou pomoc v mateřství, nebo rovnou budu pobírat rodičovský příspěvek.

Aktuálně je na stránce zobrazeno 15 příspěvků - 1. až 15. (z celkem 72)
  • Pokud chcete odpovědět na toto téma, musíte se nejdříve přihlásit.

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist