Epidurál - ano či ne?

Úvodní příspěvek tématu

Obrázek uživatele Administrátor BW
Administrátor BW
Epidurál - ano či ne?

Stále více maminek vidí v epidurálu jedinečnou spásu od porodních bolestí. Stále častěji se však ozývají hlasy, že epidurál už nikdy, že maminka přišla o kontakt s dítětem, že po něm měla zdravotní potíže. Je to i vaše zkušenost?

Nejnovější příspěvky

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Tak stále váhám jestli ano nebo ne, zajímavý článek jsem našla na stránkách Ordinace.cz http://www.ordinace.cz/clanek/rodicky-chteji-stale-vice-ulevovat-od-bolesti/.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ano ano ano :D bolesti byly dost nepříjemné, byla jsem strašně vyčerpaná a navíc mám lehké astma, kdy mně lékaři strašili, abych nerodila císařem. Z těchto důvodů jsem si EA nechala píschnout a bylo to úřžasné. Porod proběhl podle mých představ, pocit tlaku ale bez bolestí byl v pohodě, porod se dokonce po vpíchnutí urychlil, takže několik zatlačení a malý byl venku. Na chvíli jsem i usnula, jinak jsem byla už nevyspaná a hodně unavená. Negativa - trošku mně mravenčila noha, ale to bylo i přeležení během kontrakcí v poslední době. Po porodu odeznělo a já normálně fungovala. Dokonce jsem ani nevypadala, že bych rodila, děsně mně to pozitivně "nakoplo" a já byla plná elánu.

Obrázek uživatele Kamik
Kamik

ahoj všem,
ja mám zkušenost s obojím, s epiduralem i bez. První porod byl vyvolávaný - preeklampie :| . Provázen hroznými bolestmi, od kterých mi nakonec ulevila právě EA. Hrozná úleva a navíc mi konečně po EA klesnul i tlak, což bylo v mém stavu další žádoucí účinek, protože mých 150/110 nebylo úpůně ideálních. Byla jsem maximálně spokojená a plánovala jsem EA i u druhého porodu.
Situace byla však jiná. Druhý porod se rozběhl takovou rychlostí, že na nějaké tišící prostředky jsem si ani nevzpomněla. Za 4,5 hodiny od prvních kontrakcí byl malý na světě. a to ještě 2 hodiny před koncem porodu jsem byla otevřená jen na 2 cm a doktor říkal, že do rána neporodím. Větší bolesti jsem měla asi hodinu a to i tak menší než u prvního porodu, než mi píchli epidural.
Takže potřeba epiduralu je individuální nejen žena od ženy, ale porod od porodu.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Dobrý den, osobní zkušenosti nemám, ale přidám informace WHO z:
http://www.porodniplan.cz/doc/cesty_k_porodu.pdf

"Mnozí lékaři a lékařky jsou
přesvědčeni, že rodička porodními
bolestmi zbytečně trpí a považují
epidurální analgezii za vhodnou
úlevu.
Provádění epidurálů vydělává
porodnicím poměrně hodně peněz.
O rizicích se příliš nehovoří, proto
se jim zde budeme věnovat šířeji.
Epidurální analgezie (EA) zpomaluje
porod, vede k častějšímu používání
oxytocinu, zvyšuje počet epiziotomií,
klešťových porodů, vakuových
extrakcí, pravděpodobnost
vaginálního instrumentálního porodu
a ukončení porodu císařským řezem.
EA může výjimečně vyvolat i život
ohrožující komplikace (ztráta vědomí,
křeče, srdeční zástava, prudký pokles
krevního tlaku, nausea, zvracení,
potíže s dýcháním, poškození mozku,
alergický šok, poranění nervů, vznik
abscesu, prudké bolesti zad či
hlavy, problémy s močením, zimnice,
svědění, senzorické potíže, funkční
svalové poruchy a úmrtí u matky,
tíseň plodu) u matky i dítěte, zvýšit
jejich tělesnou teplotu (způsobit
horečku) a riziko infekce.
Matce může způsobovat dlouhodobé
nebo chronické problémy, jako
jsou dočasná urinární inkontinence,
vznik hematomů, poranění nebo
poškození nervů a ovlivňuje její (i partnerovo)
vnímání porodu.
Možnými, i když dosud
nepotvrzenými komplikacemi jsou
neurologické následky, dysfunkce
močového měchýře, chronická bolest
hlavy, dlouhodobá bolest zad, hučení
v uších, nedoslýchavost a senzorické
potíže.
Epidurálně podávaná analgetika
a anestetika pronikají do organismu
dítěte, negativně ovlivňují jeho
okysličování, mohou způsobit
závažné poruchy srdečního rytmu,
vyvolávat dýchací potíže při porodu
a komplikovat začátek kojení.
Můžou mít nežádoucí vliv na fyzické
i psychické zdraví novorozence.
Neexistuje ani náznak vědeckého
důkazu pro hypotézu, že EA chrání
dítě před vznikem plodové tísně.
EA narušuje fyziologický proces
porodu a negativně ovlivňuje první
kontakty a vytváření citového pouta
mezi matkou a dítětem.
Porodní bolesti jsou normálním
fyziologickým jevem, mají svůj
smysl a existuje mnoho přirozených
a bezpečných možností a technik, jak
utlumit vnímání bolesti při porodu:
- svobodná volba polohy v 1. i 2.
době porodní
- teplá koupel nebo sprcha
- masáže, doteky, hypnóza, hudba
- užívání technik na odvádění
pozornosti (určitý rytmus dýchání,
vizualizace aj.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Pokud je bolest nesnesitelna Epidural ano,aj jsem ale posera a prave bych se bala,ze to spatne napichnou!!
Pokud je mozno rodit do bazenu,rozhodne rodit v bazene,kde epidural neni mozny,po v pichu se musi s bazenku ven!!Ja mela na porod stesti,nejhorsi byla posledni hodina,ale to uz byl prcek skoro venku.Od prijezdu do nemocnice v 19.00se maly narodil do bazenku 22.48 nase water baby!!!!
Slysela sem,ze v Cesku se rodit v bazene neda,coz je velka chyba!!Ale treba to nekde uz zavedli???

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

mého syna, který šel koncem pánevním s nožičkami složenými na bříšku a pravou ručičkou za hlavou jsem rodila 56 hodin. Bohužel se takto přetočil na poslední chvíli a nešel již udělat císařský řez. V době, kdy jsem již ztrácela vědomí i sílu, byl lékařem povolán můj manžel. Věřte mi, kdybych dnes šla rodit, jedině s epidurálem. Vůbec bych se nerozmýšlela, protože jsem zkusila jak pes a můj syn byl po porodu oživován a na přístrojích, protože jsem byla tak vyčerpaná, že jsem už neměla sílu tlačit. Dnes je mu 24 let a hrůza z porodních bolestí mě neopustila doslova ani ve snu.

Obrázek uživatele Batole LIVE! Eva + maminka Silvie
Batole LIVE! Ev...

Myslím, že na to neexistuje jednoznačná odpověď. Každý reaguje na léky jinak, někomu uleví, někdo má špatnou reakci. Já mám zkušenost jak s porodem s epidurálem, tak s porodem bez. Svou první dceru jsem rodila 23 hodin. Po 13 hodinách jsem si nechala epidurál píchnout. Vzhledem k tomu, že jsem byla už hodně rozbolavělá a unavená, tak se mi úleva nezdála moc velká. Toužila jsem, aby už bylo po všem. Bohužel to trvalo dalších 10 hodin. Ale ze svého okolí vím, že většímu procentu žen epidurál opravdu pomůže.
Při porodu druhé dcery jsem neměla žádné utišující prostředky. Doufala jsem, že tak porod urychlím. Byl rychlejší, trval „jenom“ 14 hodin. Jsem moc ráda, že už mám odrozeno. Ale všem maminkám, které porod teprve čeká, přeji porod co nejrychlejší a bezproblémový, ať už s epid. či bez. :D

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Já jsem taky rodila cisařem a uspat jsem se nenechala a rozhodně nelituji. Samotný vpich vůbec nebolel, účinek přišel téměř hned, nic sem necítila, to je zvláštní pocit, necít své nohy, ale byla sem ráda za tu možnost vidět malou hned po "vyndání" s manželem sme se celou dobu mohli držet za ruku a prožít si to narození naší dcery alespoň trochu, když už sme nemohli rodit přirozeně. Na JIPku pak přivezli paní která byla uspaná, když se budila tak měla velmi živý sny a pořád něco vykřikovala, takže klid sem tam neměla a ve finále zvracela, zatímco já se cítila jen trochu jako opilá a to nevím zda bylo anestezií nebo něčím proti bolesti

Obrázek uživatele Batole LIVE! Helena Anna + maminka Barbora Milena
Batole LIVE! He...

při porodu jsem neměla žádné utišující prostředky a to se bolesti bojím. Rodila jsem 9hodin (od poledne do 21hod) a víc než porodní stahy mě bolela záda, jak se rozestupovala pánev. Díky tomu, že jsem neměla nic píchnutého, žádné hadičky atd, jsem mohla být 1. dobu porodní na svém pokoji, chodit si, koukat se na Tv, ve sprše skákat na míči...jednou za 2hod mě přišla zkontrolovat porodní asistentka, po 8hod jsem teprve přišla (po svých) na sál a poprvé musela ležet, do té doby jsem stále byla v pohybu. I když 2.doba porodní trvala 60min a Helen měla šňůru kolem krku, vydržela jsem až do konce a po šití odešla ze sálu po svých(23:00) a Helen mohla dostat už v 5ráno na pokoj. Nevím, zda by tohle vše bylo možné i s epidurálem...víc než porod mě bolela zlomená noha a ledvinová kolika.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Epidural bych po svých zkušenostech rozhodně nevolila. Rodila jsem císřem, miminko bylo koncem pánevním a ještě nožičkami napřed, také jsem měla problémy s tlakem byla jsem v hospitalizaci. Porod byl plánovaný, žádný stres. Kvůli miminku jsem se rozhodla pro epidurální anestezii, což mi všichni neustále doporučovali a měla jsem vlastně pocit, že pokud se nechám uspat, budu za krkavčí matku. Každopádně jsem chtěla chlapečka hned vidět a tak jsem překonala strach a šla do toho. Jenže ouha. Nikdo mi jaksi nesdělil, že u štíhlých maminek je epidurál riziko. Takže ačkoliv anesteziolog byl přímo pan primař, tak se bohužel netrefil do toho správného kanálku. Tudíž jsem dostala jednu dávku anestezie někam k míše a okamžitě následně ještě celkovou anestezii. Takže nejen, že jsem miminko neviděla hned ale musela jsem po porodu na jipce ještě ležet a nehýbat hlavou. Lékaři se báli, zda mi neuniká mozkomíšní mok a hrozili, migrénami a případným dalším zákrokem. původně jsem měla ležet celé tři dny. Nakonec jsme to riskli a naštěstí se nic vážného nedělo. Akorát mi bylo strašně zle, hrozně jsem se bála, že se nebudu moct věnovat miminku a bohužel tenhle velký stres který trval po celý můj pobyt v nemocnici měl nejspíš vliv i na kojení. Takže můj závěr je, že pokud to jen trošku jde, tak už bych si nikoho do zad dloubat nenechala.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Při druhém porodu (před 2měsíci) jsem měla epidurál a byla to velká úleva. Doporučuji, a myslím že pokud je nález v hodný na aplikaci, osobně bych ho dávala standartně všem:) A byla jsem plně při smyslech tak nevím jak by se dal ztratit kontakt s miminkem?? Od té doby říkám:" jestli 3dítě??? tak jen pod podmínkou,že mi píchnou epidurál už na vrátnici:D :D :D

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

:) Epidurál rozhodně ano!vůbec nestratíte kontakt s miminkem.Pouze vám to uleví v těch nejhorších bolestech a nebudete tak vyčerpaná jak se teprve porod pořádně rozjede.Určitě bych si ho zase nechala dát.Když jsem měla ty největší bolesti byl to právě epidurál který mi hodně ulevil a za hodinku jak přestal působit se naplno rozjel porod a malý byl do 10 minut na světě.kdybych si ho nenechala píchnout tak bych už potom neměla sílu na to tlačení, které je hodně důležité.Výborná zkušenost.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Jednoznačně epidurál ano, porodní bolesti mizí a Vy se soustředíte jen na sebe a miminko, z porodu mám opravdu jen pozitivní zážitky. Aplikace epidurálu mě nebolela, o hodně horší bylo zavádění kanyly do žíly. Komplikace naprosto žádné, doporučuji všem, výborná zkušenost.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené