Dítě a had? Proč ne?

„S Rozárkou, kterou jsem přivedl, děláme vystoupení pro školy a školky,“ František Šusta z pražské ZOO představuje statnou fenku stafordšírského bulteriéra. S fenkou a živou krajtou přišel na naši megapárty S kočárkem Prahou ukázat, jak se chovat k živým zvířatům, aby jim s námi bylo dobře.

Co s Rozárkou předvádíte?
Ukazujeme principy takzvaně pozitivního tréninku. To je trénink bez jakéhokoliv nátlaku. Je založený na tom, že já a to zvíře spolu komunikujeme na základě jednoho slova, které mu říká: „Teď se ti něco povedlo.“ Se stejným principem pracujeme i se slony, lachtany a dalšími zvířaty v naší zoo.

Proč právě stafordšírský bulteriér?
Někdy se sice řadí mezi bojová plemena, je to ovšem britský staford a podle mého názoru je tam zařazován trochu neoprávněně. Tato fenka složila zkoušku z canisterapie (léčebná metoda založená na kontaktu se psem – pozn. redakce), a představila se už 5000 dětem v téměř osmdesáti programech.

Doporučujete toto plemeno lidem, kteří uvažují o psu k malému dítěti a nemají s výchovou psů žádné zkušenosti?
Vzhledem k tomu, že mám stafordšírského bulteriéra rád, tak bych lidem, kteří vůbec žádné zkušenosti nemají, doporučil něco jiného. V každém případě je to pes, který je v dospělosti klidný a velice vstřícný k lidem. V Anglii, kde jich je registrováno 250 000, se jim říká babysitter dog. To znamená pes chůvička nebo pes k dětem. Ostatně k tomu byl ve Stafordu, v dělnických koloniích i vyšlechtěn.

Proč jej nedoporučíte nezkušenému chovateli?
Jsou to psi, kteří jsou občas považováni za nevychovatelné, protože se na ně dost těžko aplikují klasické metody ze cvičáku. Je to pes, který se hrozně rád přetahuje o věci. To znamená, že ho téměř nedokážete naučit přivolání tím, že mu budete škubat za vodítko. Je to pes, který se musí spíš přechytračit, než přeprat.

Proč jste si vzal jako druhého kamaráda hada?
Na hady většinou nebývají mezi dětmi alergie. Také to je zvíře, které není potřeba nic učit, ale naopak je třeba s ním jednat tak, aby se cítilo dobře. To bych dnes dětem rád ukázal.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené