Dítě u porodu

S otázkou, zda bych doporučovala přítomnost dítěte u porodu, se na mne obracejí především rodiče mladších dětí. Starší dítě už samo řekne, zda chce být u toho, až se mu narodí bratříček či sestřička. Rodiče by měli jeho přání respektovat.

Doporučuji, aby na mladší dítě dohlížel někdo, kdo nebude při porodu pomáhat a kdo může dítě sledovat, zná je a dokáže odhadnout, zda je např. zapotřebí na jistou dobu odejít. Rodiče by se s touto osobou měli domluvit již během těhotenství. Ve většině případů se této role ujímá babička nebo teta. 

Je důležité, aby si rodiče řekli, proč dítě k porodu přibírají. Je to proto, aby si prožilo tu úžasnou chvíli narození sourozence? Nebo proto, aby vidělo sourozence hned v první chvíli po narození?

Především je třeba vycházet z individuality dítěte. Uvědomit si, jak se chová v obtížných situacích, jak reaguje na nečekané chování maminky. Může se totiž stát, že i když první porod probíhal naprosto hladce, další může být jiný, jinak prožitý. To nemůžeme dopředu odhadnout.

Chce-li se porodu účastnit, musíme mu dát prostor, aby se mohlo zeptat na vše, co ho napadne. Mnohdy má totiž různé představy, různé fantazie.

To, zda má být dítě u porodu nebo ne, vychází vždy z individuality dítěte, nikoli jen z přání rodičů. A znovu zdůrazňuji, že dítě u porodu musí mít doprovod.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené