Do kolika let se adoptuje dítě? Bydlím v...

Do kolika let se adoptuje dítě? Bydlím v dětským domově a na Vánoce chci k někomu jít. Je to možné nebo ne a za jakých podmínek.

Odpověď

Proces osvojení je bohužel dlouhodobý, již jsme jej popisovali v jednom z předchozích našich článků na webových stránkách babywebu, na který Vás odkazujeme.

Zákon o rodině v ust. § 69 odst. 1 říká, že před rozhodnutím soudu o osvojení musí být dítě n e j m é n ě po dobu tří měsíců v péči budoucího osvojitele, a to na jeho náklad. Jde však o lhůtu minimální což neznamená, že ihned po 3 měsících bydlení dítěte u budoucích osvojitelů se o osvojení ihned rozhodne.

Bohužel neuvádíte v jakém typu dětského domova nyní bydlíte. V některých typech sociálních zařízení (pro děti vyžadující tzv. okamžitou pomoc) může obecní úřad s rozšířenou působností rozhodnout (předběžně) o svěření dítěte do péče budoucích osvojitelů (tedy osob, u nichž se teprve v budoucnu o osvojení uvažuje). K osvojení je potřeba souhlas Vašich zákonných zástupců (rodičů), popř. rozhodnutí soudu o tom, že takového souhlasu není třeba, protože rodiče o Vás neprojevují opravdový zájem.

Vzhledem k tomu, že rozhodnutí soudu o osvojení je poměrně vážný zásah jak do života osvojovaného dítěte tak i do poměrů osvojitelů (zjednodušeně řečeno jde o "výměnu rodičů"), je třeba velmi pečlivě vyšetřit, zda jsou pro osvojení splněny všechny předpoklady. Mohu Vám jen doporučit, abyste se podle místa Vašeho bydliště (popř. i sídla dětského domova) obrátila na obecní úřad s rozšířenou působnosti (tzv. oddělení sociálně-právní ochrany dětí) nebo na krajský úřad, kde Vám vše podrobně vysvětlí a poradí, neboť mají zkušenosti s praxí při osvojování v daném místě.

Přeji Vám v cestě za (co možná nejrychlejší) adopcí hodně sil.


Stránky

Nejnovější články

 • Podzimní radovánky

  K podzimu stejně jako spadané listí patří i pouštění draka, sbírání kaštanů a žaludů, dnes už je in i dýňové šílenství spojené s americkým svátkem zvaným Halloween. Děti to všechno milují. Děti mají vlastně rády cokoli, co jim vymyslíte, čím se... Celý článek »
 • Hlavní zásady kojení

  Kojení je přirozený způsob výživy miminek. Je to také čas, který maminka a miminko tráví v těsném kontaktu, čas, který mají jen pro sebe. K tomu, aby už od začátku bylo pro matku i její dítě kojení také chvílí pohody, je zapotřebí vhodně podpořit... Celý článek »
 • Katka v 35. tt: Těhotenská jízda

  TĚHULKA LIVE! KATKA Milí čtenáři, zklamu vás. Nekonala se žádná party ve stylu těhotenské jízdy, kde hlavními účastnicemi jsou nastávající maminky. Nebylo ani žádné posezení u kávičky, klidné popovídání a večírek na přivítání miminka, které brzo... Celý článek »
 • Porodní báby hráz nestříhaly...

  Nástřih hráze při porodu (epiziotomie) nepřestává vyvolávat diskuze. Mnoho žen se mu brání, protože je to proti přírodě. Často se však neubrání, mnohdy jde totiž o bleskový zásah, při němž na žádné velké diskuze není čas.  Celý článek »
 • Doba chytrých panenek je tady!

  Zavírat oči před technologiemi nejspíš nemá smysl. Rodič oči zavře a dítě – sáhne po tabletu. Proto vyvinula společnost Zapf Creation panenku, která je s tabletem propojená. Pokud chcete, aby vaše dítě technologie poznávalo, stačí přepnout režim,... Celý článek »
 • Čočka a kojení?

  VÁŠ DOTAZ Mám pětiměsíčního syna, kterého plně kojím, a mám strach z nadýmavé stravy. Jednou jsem četla o červené čočce. Prý je lépe stravitelná a nenadýmá. Je to tak, nebo mám být s čočkou stále opatrná? Moc mi v jídelníčku chybí luštěniny.... Celý článek »
 • Nejvhodnější sporty pro těhulky

  Můžu v těhotenství sportovat? Neublížím tím miminku? Tyto otázky si klade spousta nastávajících maminek. Odborníci je však uklidňují: Sport v těhotenství rozhodně není tabu. Důležité ovšem je, najít ten správný sport a pohyb přizpůsobit svému... Celý článek »
 • Největší mýty o imunitě

  Nejen o imunitě, ale všeobecně o nachlazení kolují nejrůznější mýty a polopravdy. Tyto zavádějící informace ale můžou svést nemocného z úspěšné a rychlé léčby, čímž si pobyt na lůžku ještě prodlouží. 5 největších mýtů o imunitě uvádíme v článku na... Celý článek »
 • Porod do vody

  Mnoho žen má pozitivní zkušenost s pobytem ve sprše či ve vaně během první doby porodní. Narození miminka do vody však zatím u nás není příliš běžné. Přitom je tento způsob porodu považován za jeden z nejšetrnějších pro matku i pro dítě. Celý článek »
 • Jak dokrmovat a nezkazit si kojení

  Kojení je přirozený způsob výživy novorozenců a kojenců. Pokud kojené dítě potřebuje z nějakého důvodu dokrmovat, ať už dočasně nebo dlouhodobě, je nezbytné volit takové techniky krmení, které neohrozí kojení. Zatímco krmením z lahvičky se miminko... Celý článek »
 • Jestlipak už mě vidí?

  Čisté jako studánky, i tak nám můžou připadat oči miminek. Z jejich pohledu máme občas dojem, že dokážou prohlédnout všechno do detailů. Zdaleka to tak není.  Celý článek »
 • Může těhotná žena létat letadlem?

  VÁŠ DOTAZ Dobrý den, jsem ve čtvrtém měsíci těhotenství a ráda bych s přítelem za měsíc jela na dovolenou, abychom si prodloužili léto a užili si jeden druhého, než nám začne úplně jiný život. Mám ale trochu obavu, zda je bezpečné v těhotenství... Celý článek »

Naposledy navštívené