Doma bych nikdy nerodila

VAŠE NÁZORY Mám roční dcerku a porod doma bych v žádném případě nikdy nevolila. Ke konci těhotenství jsem měla z porodu velké obavy, chtěla jsem, aby vše proběhlo v pořádku.
foto: hrouda

Během porodu jsem kolem sebe měla samé odborníky, kteří mi velmi pomáhali…

píše nám maminka roční holčičky - a pokračuje:
Dokázali mě psychicky uklidnit a podpořit. Věděla jsem, že kdyby se cokoliv dělo, jsou tam pro nás "teď a hned". V případě porodu doma bych určitě takto v klidu nebyla! A riskovat život můj i miminka jen pro pocit domácího pohodlí, to bych byla blázen! Můj manžel, který byl porodu přítomen, byl určitě o něco méně nervózní, že jsem pod dozorem těch nejpovolanějších!

Doma si taky netrhám zuby a chodím k odborníkovi (nyní jsem to hodně zlehčila, jelikož zuby a porod je dost velký rozdíl).

Adéla a dcerunka Anetka

Milé čtenářky,

co vám vadí či naopak co vás uklidňuje v prostředí porodnic? Napište nám své názory, postřehy, příběhy. Pomozte nám vyhledávat přátelské porodnice.

Na všechny zveřejněné dopisy čeká milý dárek.

Mé jasné ne!

Jsem matka dvou dětí (dcera 4,5 let a syn 2 roky). Obě děti jsem porodila v porodnici.

Můj názor na domácí porody je jednoznačné ne. Je to samozřejmě každého věc, ale pokud je nějaká komplikace a je nutný zásah lékařů, jde třeba o minuty.

Při prvním porodu jsem neměla komplikace, ale vzhledem k tomu, že mi odtekla plodová voda ve středu večer a dcera se narodila v pátek odpoledne, nevím, jak bych v téhle situaci třeba praktikovala porod doma.

Potřebovala jsem antibiotika, aby se zabránilo infekci u mne i u děťátka. Při samotném porodu jsem se dost ošklivě potrhala a bylo potřeba šití poměrně velkého rozsahu. Opravdu nevím, jak by tohle porodní asistentka zvládla sama. Myslím si, že již nežijeme ve středověku, a návrat k přírodě? Ano, ale ne tím, že budu rodit doma. Navracet se k přírodě mohu s miminkem doma a hlavně zdravým...Takže můj názor na závěr: je to svobodné rozhodnutí každé ženy, ale myslím si, že by se raději měly svěřit do péče odborníků a těch 72 hodin v porodnici snad vydrží každá maminka, když má vedle sebe uzlíček štěstí a zdravíčka - své miminko.

Petra

Autorky dnešních příspěvků získají jednu z těchto knih:

Publikace MUDr. Martina Gregory a Ing. arch. Dany Zákostelecké vám přináší nejen množství praktických rad, ale také výčet pravidel pro přípravu zdravé racionální dětské stravy, základní informace o jednotlivých druzích potravin a samozřejmě i receptář polévek, zeleninových, masozeleninových a ovocných příkrmů a kaší pro kojence, a především pro batolata.

Přinášíme vám velký výběr receptů a rad, jak stravovat své dítě během prvních let jeho života. V prvním půlroce života dítěte je kladen důraz na význam kojení a od 6 měsíců života dítěte jsou doporučovány ty nejdravější a nejchutnější zeleninové a ovocné příkrmy a kaše. Autorka neopomenula ani nápoje a knihu obohatila o stravování na dovolené, či týdenní jídelníček. Přejem spoustu zábavy při vaření a především dobrou chuť!

Děkujeme za jejich názory a těšíme se na ně. Zítra vám přineseme další zajímavý názor jedné z vás.

Vaše redakce

Komentáře k článku
Počet komentářů: 4
Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Ahojky:-)Tak to je mi líto ohledně tvého porodu!Já rodila v Nymburské nemocnici a nemůžu si to vyhachválit,ale hlavní vliv na celou věc má to,že tam chodím k mé gynekoložce,která mě jak jsem již psala odrodila.Takže jsem tam měla člověka,kterého znám a věřím mu!Každopádně všichni porodníci tam jsou super a dokonce tam jezdí rodit o holky právě z Prahy:-)Moje sestra tam odrodila své 3děti a vždy to proběhlo jako u mně! Jsme člověk,který lékařům věří a proto bych doma nerodila,jelikož mám strach z následných poporodních komplikací a veškeré lékařské vybavení které mají v nemocnici,doma prostě není. Moje kamarádka rodila,vše neprobíhalo jak mělo a díky lékařům miminko žije. Je to prostě individuální.Každopádně přeji,pokud budeš rodit druhé mimi a doma,ať vše proběhne bez komplikací a jsi spokojená a mimi je hlavně zdravé:-)Adéla

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Adélo, ani já si nemyslím, že ženy, které jdou radši do porodnice, nepřemýšlejí, koneckonců jsem jedna z nich a přemýšlela jsem dost. Bohužel jsem neměla takové štěstí, jako všechny ty spokojené maminky, co sem píší. Z vybrané a známé porodnice mě v úporných bolestech nevybíravě vyhnali do jiné, neznámé. Zdravotníci tam nebyli vysloveně zlí a snad si to ani neuvědomovali, ale svými reakcemi na má přání ohledně přirozeného porodu mě a muže akorát traumatizovali a manipulovali (nechcete umělý oxytocin? vykrvácíte, odmítáte nonstop monitor? ohrožujete svoje miminko...). A výsledkem bylo, že jsem rodila asi jako naše matky před 30 lety - na sále s dalšími 3 ženami, v leže na zádech, nohama v opěrkách, tlačením na povel a 4 rupturami, dítě mi na břicho položili jen na pár vteřin a nekompromisně skončilo v izolaci v zahřívací krabici. Emoce? V tu chvíli žádné a pak pár měsíců po porodu příšerné, dost dlouho jsem se s tím srovnávala na úkor jiných věcí. Souhlasím, každá žena ať si rodí, kde chce. Bohužel v Praze nemůže každá žena rodit, kde chce, naopak "musí být ráda", když na ni vůbec nějaká porodnice zbyde. Přála bych si, abych mohla mít jistotu, že mě v kterékoliv porodnici budou respektovat a dopřejí mi optimální podmínky k normálnímu porodu s tím, že pro případ opravdových komplikací je tam lékařské zázemí k dispozici. Bohužel toto je v naší republice zatím sci-fi, a právě proto bych ráda své další děti rodila doma. A tak bych si přála, aby "domácí" porodní asistentky měly u nás lepší podmínky pro svou práci a mohly být k dispozici i v regionech, kde nyní chybí, aby jejich služby hradily pojišťovny a aby komunikace s lékaři, pokud je potřeba přesunu do porodnice, probíhala bez problémů. Můj příspěvek byl reakcí na názory těch maminek, které měly v porodnici nějaké komplikace, a předkládají je jako argument, proč je porod doma hazard. Přeju všem maminkám, aby byly se svými porody spokojené, sobě ovšem taky :o).

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Myslím,že každý z nás má nějaké hranice,které by prostě nepřekročil.Rodit doma,je pro mě prostě pravěk a každý má svou volbu zda to podstoupí nebo ne.Můj názor je pouze reakcí na titulek "proč nerodit doma".Rodila mě má doktorka,kterou znám již několik let,takže má důvěra k ní byla veliká.Nástřih hráze jsem sice měla,ale pouze 2stehy,takže jsem ani nevěděla že nějký byl.Celý porod proběhl naprosto přirozeně a holčička je zdravá!Nemyslím si,že ženy které jdou radši do porodnice k lékařům nepřemýšlejí.Ono je také mnoho případů,kdy žena rodila doma a něco se pokazilo a miminko třeba i zemřelo.Takže ženy,kdo chce rodit doma ať tam rodí a ty co chtějí rodit v porodnicích,ať jdou tam:-)Adéla

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Proč se k porodu doma ženy, které by "doma nikdy nerodily", vůbec vyjadřují? Ony o něm v principu nemohou nic vědět a žádná porodní asistentka "na doma" by si je do péče ani nevzala. Není nic nezdravého porodit 48 hodin po odtoku plodové vody, pokud se zbytečným vnitřním vyšetřováním nezanese infekce, a to domácí PA nedělá, naopak to dělají v porodnicích a potom "je třeba" porodit do těch 24 nebo 48 hodin, byť ne už tak zdravě - indukovaně nebo sekcí. Myslíte si, že by vaše rozsáhlé poranění nedokázala "domácí" PA zašít? A nenapadlo vás, že v její péči by k tak rozsáhlému poranění nedošlo, protože byste nebyla vmanipulována do polohy v leže na zádech, netlačila na povel a neměla stahy nepřirozeně zesílené umělým oxytocinem, takže by se tkáně dokázaly pozvolna roztáhnout, PA by lépe chránila hráz, poradila by vám polohy a cviky, které pomohou optimální rotaci hlavičky...? Jen přemýšlivé ženy vůbec zvažují porod doma, ženy, které důvěřují víc svému zdravému tělu než lékařům, kteří zmiňují, jen co zachránili, a ne, co zavinili (nemyslí to špatně, oni často nevědí, že na jejich praktikách je něco špatně... bohužel).

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené