Domácí aromalékárnička

Bylinky „umí“ téměř vše. Vždyť aromaterapie je jednou z nejstarších alternativních léčebných metod. Přírodní síly vůní a olejů využívali již ve starověkém Egyptě, před pěti tisíci lety. Aromaterapie působí nejprve na psychiku. Sice jemně, zato s velkou intenzitou. To má příznivý dopad i pro naše tělo.

Co vám pomůže: 

 • Bolest v krku, nachlazení
  Vhodná na nachlazení, chřipku či zápal plic je například borovice lesní. Borové jehličí totiž obsahuje pinosolvin - látku hubící různé bakterie a mimochodem také zastavující růst TBC bacilů. Zabírá také citron, bergamot, eukkalyptus, santal, šalvěj luční, tymián nebo zázvor. Při rýmě a ucpaných dutinách pomůže máta peprná. Jelikož je to velice silný olej, je potřeba ji používat opatrně, zejména u dětí. Zkusit můžete také borovici, břízu, citron, heřmánek, myrhu, řebříček či levanduli.
 • Bolest hlavy
  Trpíte-li bolestmi hlavy či migrénami, zkuste si na spánky, čelo a zátylek natřít trochu máty peprné. Pomůže vám také bazalka, citron, eukalyptus, meduňka, modřín, tymián, verbena, nebo zázvor.
 • Zažívání
  Máte-li problémy s trávením, zkuste mátu peprnou. Ta velmi účinně posiluje žaludek, působí proti nevolnosti například při cestování, na průjem i proti zácpě. Je to jeden z nejúčinnějších olejů (fenykl, jalovec, kardamon) na zažívací systém. Na střevní problémy je také dobrý kardamon, kmín, pelyněk nebo rozmarýna.
 • Popáleniny, odřeniny
  Na popáleniny a spáleniny je vhodná levandule. Pokud máte zanícené či nehojící se rány, můžete aplikovat přímo na kůži. Dalším výborným lékem na popáleniny a rány je Tea tree.
 • Smutek, splín a deprese
  Mezi oleje, které léčí rozmrzelost, smutek a podráždění patří například růže damašská. Je to jeden z nejluxusnějších olejů vůbec, je velmi účinný, a proto stačí jen malé množství. Na nervový systém působí blahodárně i levandule, která je vhodná proti depresím. Výborné je také neroli, které pomáhá uvolňovat duševní a emocionální napětí a úspěšně bojuje také s úzkostí. Potýkáte-li se s emocionálními problémy spojené s hormonální nerovnováhou, pomůže vám geránium, které citové extrémy vyrovnává. Také působí na deprese a napětí. Na depresivní stavy je výborná mandarinka.
 • Odpuzování hmyzu
  Možná byste to do této příjemné vůně neřekli, ale proti hmyzu působí velmi dobře levandule. Můžete jí používat i jako repelent, spolehlivě odpuzuje i moly - stačí vložit snítka do skříně, či prádelníku.
 • Bolest
  Pro své silně ochlazující účinky působí proti bolesti máta peprná. Můžete jí použít jako první pomoci při akutní bolesti.
 • Menstruace, klimakterium, šestinedělí
  Harmonizující účinky v období menstruace, klimaktéria, šestinedělí ale i v období kojení má geranium, které harmonizuje ženské hormony.
 • Bodnutí hmyzem
  Při bodnutí hmyzem pomáhají Tea tree a levandule. Můžete je použít i proti vším a klíšťatům.
 • Spánek
 • Budíte-li se často, zkuste neroli, které by váš spánek mělo zklidnit. Proti nespavosti použijte levanduli, meduňku či růži.
Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené