Domácí aromalékárnička

Bylinky „umí“ téměř vše. Vždyť aromaterapie je jednou z nejstarších alternativních léčebných metod. Přírodní síly vůní a olejů využívali již ve starověkém Egyptě, před pěti tisíci lety. Aromaterapie působí nejprve na psychiku. Sice jemně, zato s velkou intenzitou. To má příznivý dopad i pro naše tělo.

Co vám pomůže:

  • Bolest v krku, nachlazení
    Vhodná na nachlazení, chřipku či zápal plic je například borovice lesní. Borové jehličí totiž obsahuje pinosolvin – látku hubící různé bakterie a mimochodem také zastavující růst TBC bacilů. Zabírá také citron, bergamot, eukkalyptus, santal, šalvěj luční, tymián nebo zázvor. Při rýmě a ucpaných dutinách pomůže máta peprná. Jelikož je to velice silný olej, je potřeba ji používat opatrně, zejména u dětí. Zkusit můžete také borovici, břízu, citron, heřmánek, myrhu, řebříček či levanduli.
  • Bolest hlavy
    Trpíte-li bolestmi hlavy či migrénami, zkuste si na spánky, čelo a zátylek natřít trochu máty peprné. Pomůže vám také bazalka, citron, eukalyptus, meduňka, modřín, tymián, verbena, nebo zázvor.
  • Zažívání
    Máte-li problémy s trávením, zkuste mátu peprnou. Ta velmi účinně posiluje žaludek, působí proti nevolnosti například při cestování, na průjem i proti zácpě. Je to jeden z nejúčinnějších olejů (fenykl, jalovec, kardamon) na zažívací systém. Na střevní problémy je také dobrý kardamon, kmín, pelyněk nebo rozmarýna.
  • Popáleniny, odřeniny
    Na popáleniny a spáleniny je vhodná levandule. Pokud máte zanícené či nehojící se rány, můžete aplikovat přímo na kůži. Dalším výborným lékem na popáleniny a rány je Tea tree.
  • Smutek, splín a deprese
    Mezi oleje, které léčí rozmrzelost, smutek a podráždění patří například růže damašská. Je to jeden z nejluxusnějších olejů vůbec, je velmi účinný, a proto stačí jen malé množství. Na nervový systém působí blahodárně i levandule, která je vhodná proti depresím. Výborné je také neroli, které pomáhá uvolňovat duševní a emocionální napětí a úspěšně bojuje také s úzkostí. Potýkáte-li se s emocionálními problémy spojené s hormonální nerovnováhou, pomůže vám geránium, které citové extrémy vyrovnává. Také působí na deprese a napětí. Na depresivní stavy je výborná mandarinka.
  • Odpuzování hmyzu
    Možná byste to do této příjemné vůně neřekli, ale proti hmyzu působí velmi dobře levandule. Můžete jí používat i jako repelent, spolehlivě odpuzuje i moly – stačí vložit snítka do skříně, či prádelníku.
  • Bolest
    Pro své silně ochlazující účinky působí proti bolesti máta peprná. Můžete jí použít jako první pomoci při akutní bolesti.
  • Menstruace, klimakterium, šestinedělí
    Harmonizující účinky v období menstruace, klimaktéria, šestinedělí ale i v období kojení má geranium, které harmonizuje ženské hormony.
  • Bodnutí hmyzem
    Při bodnutí hmyzem pomáhají Tea tree a levandule. Můžete je použít i proti vším a klíšťatům.
  • Spánek
  • Budíte-li se často, zkuste neroli, které by váš spánek mělo zklidnit. Proti nespavosti použijte levanduli, meduňku či růži.
18.5.2018 3:20 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist