Domov bez jedů

Ftaláty, formaldehyd, pesticidy. Čekají na nás téměř na každém rohu. I doma. A přitom náš domov je jedním z mála míst, v nichž se lze těchto látek vyvarovat. Kde se tyto jedy vyskytují?

TEXTIL

I v bezpečně vypadajícím textilu na nás paradoxně číhá dost nebezpečných látek. Pro jeho barvení se například používají těžké kovy kadmium a chróm. Legislativa EU sice v některých výrobcích použití kadmia zakazuje, ale při barvení textilu je povoleno. Jak kadmium, tak chróm představují pro spotřebitele nebezpečí.

Proti mačkání látek (například ručníků) se používá formaldehyd. Je to látka alergenní a karcinogenní, přesto její aplikace v textilu regulována není. „Sběračem“ chemických látek jsou koberce. Můžete v nich najít nejen těžké kovy (kadmium a chróm), ale také bromové zpomalovače hoření či perfluoroktansulfonan, který je karcinogenní pro zvířata. V obrázcích vytištěných na triku může být použito PVC.

Co kadmium způsobuje

V lidském těle se hromadí hlavně v ledvinách a játrech, přičemž příjem i velmi malých dávek tohoto kovu může vést k selhání ledvin. V krvi koluje kadmia jen málo, ale je pro vyvíjející se plod nebezpečné, protože je možný jeho průchod placentou. Kadmium také dokáže vytěsnit zinek z různých enzymů, a tím porušit průběh metabolických reakcí.

Co způsobuje chróm

Má se za to, že CrVI je primárně odpovědný za zvýšený výskyt rakoviny plic u dělníků, kteří byli na pracovišti vystaveni vysokým hodnotám chrómu ve vzduchu (stokrát až tisíckrát vyšší než v přirozeném prostředí). Vdechování malého množství CrVI většině lidí problémy nezpůsobuje, ale vysoké koncentrace chrómu na pracovišti způsobilo astmatické záchvaty u osob na tuto látku alergických. Rakovina plic se může objevit až dlouho poté, kdy k působení látky došlo.

Co způsobuje formaldehyd

Je obsažen v syntetických pryskyřicích, lepidlech a v některých mořidlech na dřevo, také však v oblečení, čisticích prostředcích, kosmetice, dokonce i v některých nekvalitních plyšových hračkách. Má karcinogenní a mutagenní účinky. Prvními příznaky zvýšené koncentrace formaldehydu je podráždění sliznic horních cest dýchacích a spojivek, pociťované subjektivně jako suchost, dráždění ke kašli, pálení očí a slzení. Formaldehyd se také často vyskytuje v laminátovém nábytku.

Pozor na barevné závěsy, povlečení, boty, ručníky, ubrusy!

PLASTOVÉ VÝROBKY

Mohou obsahovat PVC, které bývá měkčeno ftaláty a adipáty. Některé ftaláty jsou zakázány ve výrobcích pro děti do tří let, ale pozor: nad tři roky už toto omezení neplatí.

Některé plastové výrobky ve vaší domácnosti (například počítače, tiskárny, televizory, žárovky) mohou obsahovat bromové zpomalovače hoření. Ty vám sice pomohou při vypuknutí požáru, ale jinak jsou nebezpečné.

Co způsobují ftaláty

Přidávané do PVC jsou podezřelé z toho, že při dlouhodobějším působení na lidský organismus porušují hormonální a rozmnožovací soustavu.

Co způsobují adipáty

Kromě jiného zřejmě negativně ovlivňují vývoj plodu.

Co způsobují bromové zpomalovače hoření

Dostávají se do těla potravou či vdechnutím. Jsou persistentní, toxické a bioakumulativní.

Z celkového počtu více než padesáti existujících látek jsou pouze dvě v EU legislativně omezeny.

Pozor na koupelnové závěsy, plastikové hračky, dětské nádobí!

KOSMETIKA

V zubních pastách se může vyskytovat látka zvaná triclosan, která se používá k hubení bakterií, či parabeny. Používáním triclosanu však dochází ke zvýšení odolnosti bakterií vůči anbitiotikům, při čištění zubů touto látkou vzniká podle některých studií chloroform.

Lak na nehty může například obsahovat dibutylftalát. Ten ovlivňuje hormonální soustavu a vede k neplodnosti.

Mýdla, šampóny či zvlhčovací krémy mohou obsahovat parabeny.

Rtěnka či deodoranty mohou obsahovat toxickou látku butyl hydroxytoluen, která je při požití jedovatá.

Co způsobují parabeny

Mají vliv na hormonální soustavu. Mohou způsobovat kožní alergie. Alergická reakce je vzhledem k rozšíření parabenů v kosmetice poměrně běžná. Zvýšenou senzitivitu vůči těmto látkám mohou citlivější lidé získat opakovaným používáním kosmetiky s podílem parabenů. V současné době se zkoumá jejich možná spojitost s výskytem rakoviny prsu. Nicméně pro potvrzení této hypotézy zatím neexistuje dostatek vědeckých poznatků.

Co způsobuje triclosan

Triclosan reaguje s chlórem v pitné vodě za vzniku chloroformu. Chloroform bývá spojován s rakovinou močového měchýře i spontánními potraty a je veden jako možný lidský karcinogen (skupina 2B).

Co způsobuje dibutylftalát

DBP může dráždit oční sliznice a horní cesty dýchací. Dlouhodobé testy na zvířatech odhalily celkový pokles tělesné hmotnosti. Oproti tomu došlo k nárůstu hmotnosti plic. Pozorováno bylo i negativní působení na játra. Výzkum na zvířatech dále prokázal, že zvýšený příjem DBP může negativně ovlivnit vývoj plodu a mužský reprodukční systém. To je také hlavní důvod, proč je v EU, ale též jinde, legislativně omezován.

ČISTICÍ PROSTŘEDKY

Vaše prací prostředky mohou obsahovat senzibilátory dráždící pokožku. Kromě toho se v nich mohou vyskytovat fosfáty. Věnujeme-li velkou pozornost při výběru materiálů, se kterými je pokožka dítěte denodenně ve styku, neměli bychom zapomínat ani na pečlivý výběr pracího prostředku. Na praní dětského prádla doporučujeme používat dermatologicky testované prací prostředky bez barviv a parfemace jako je například Persil Sensitiv. Univerzální čisticí prostředky mohou obsahovat velké množství chemických látek, například biocidy, těkavé organické sloučeniny či senzitivní látky dráždící pokožku. Prostředky na hubení hmyzu mohou obsahovat 20% lindan.

Co způsobuje lindan

Lindan vykazuje řadu akutních i trvalých účinků na lidské zdraví. Je klasifikován jako toxická látka, nebezpečná pro životní prostředí. Je toxický při vdechování, styku s kůží i při požití. Dráždí oči a kůži. Akutní zasažení lindanem se projevuje podobně jako u hmyzu na centrální nervové soustavě. Jeho symptomy jsou průjem a zvracení, které provázejí křeče. Vystavení nižším koncentracím vyvolává u lidí bolesti hlavy, podráždění sliznic či celkovou ochablost svalů. K dlouhodobým následkům expozice lindanu patří poškození nervové soustavy a zvětšení jater. Počítá se k látkám, které poškozují hormonální systém člověka.

Zdroj: Sdružení Arnika, www.arnika.org

19.3.2009 8:21 | autor: Michaela Mazancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist