Drobnosti, které zpříjemní porod

Než přijde ta dlouho očekávaná chvíle a příchod děťátka se přiblíží, je dobré mít v tašce do porodnice kromě běžné výbavy i několik drobností, které vám následující hodiny jistě zpříjemní.

Teplé ponožky - Většina z nás jistě zná ten nepříjemný pocit či jen nepohodu, když cítíme chlad od nohou, i když na zbytku těla vnímáme teplo. Ponožky prokážou velkou službu.

Žínka či houba - Je důležitá pro ochlazování zátylku, dekoltu a obličeje. Hekající maminku to příjemně osvěží.

Sponky či gumičky - Ocení je ženy s delšími vlasy. Rozevlátá hříva je může znervózňovat a vytrhávat z porodu.

Masážní přístroje - Masáž či jakýkoliv dotyk má během porodu nepopíratelně pozitivní roli. Je to podloženo mnoha studiemi a průzkumy. K uvolnění či snížení vnímání stahů touto metodou můžete využít malé ruční mechanické či elektronické masážní přístroje anebo ten nejstarší a mnohdy nejpříjemnější - lidské ruce V tom případě přibalte ještě lahvičku s rostlinným olejem, aby se pokožka netřela nasucho.

Teplo - Během porodu je také prospěšné využít teplo - koupel ve vaně, sprchu či místně termofor, sáčky s nahřátými peckami, špaldovými slupkami nebo rýží, které je dlouhodobě udržují.
Většího účinku při místním využití tepla docílíme, když je aplikujeme na co největší oblast od pupíku ke tříslům a v zadní části od pasu do poloviny hýždí buď dokola, nebo alespoň na podbřišek a záda zároveň. Nahřeje se tak okolí dělohy, která v první polovině porodu prodělává největší změny. Ty žena také při stazích nejvíce vnímá.

Hudba, knihy - Abychom nerušily ostatní, je dobré zvolit discman nebo MP3 se sluchátky. Odteče-li plodová voda, a stahy zatím nepřicházejí, nastává vyčkávací období. Žena si může zkrátit dobu do jejich samovolného nástupu například čtením nebo luštěním, takže doporučujeme přibalit oblíbenou knihu nebo křížovky.

Jídlo - Nutné je myslet i na dostatek jídla a pití pro ženu i doprovod. Hlad nebo žízeň může ovlivňovat fyzické vnímání porodu stejně i pohodu obou zúčastněných.
 
Nezapomeňte na deky- Zbývá už jen nezapomenout přibalit dupačky, čepičky a ponožky pro miminko (asi tak dva kusy od každého) a do auta připravit deku a několik polštářů pro větší pohodlí ženy při převozu do porodnice. Oblečení pro děťátko udrží jeho optimální teplotu, novorozenec se při kojení lépe přikládá k prsu (zavinovačky to občas znemožňují) a lépe se jeho metabolismus nastartuje. Ne každá porodnice má tyto věci k dispozici.

A co tatínek? - Autorka knihy Partner u porodu Penny Simkin velmi prakticky radí: Nezapomínejte na tatínka! Když zavazadlo do porodnice balí oba rodiče, žena se během porodu při hledání jednotlivých potřeb zbytečně nerozptyluje. Vyrušování může někdy i probíhající porod přerušit. Také je praktické připravit pro partnera tašku s oblečením pro miminko a další věci, které budou potřeba ke společné cestě domů.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 1
Obrázek uživatele Dupinka
Dupinka

Já při porodu nejvíce ocenila lahev na pití s pítkem. A po porodu kromě hygienických potřeb a nočních košil ještě Bepanthen - pro sebe na bolavé bradavky a pro syna na prdelku. Je to takový pomocník 2v1 :)

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené