Druhá jména

Někteří rodiče zatouží svému dítěti ozvláštnit život tím, že mu vyberou hned dvě křestní jména. Obě také uvedou matrikářky do rodného listu dítěte a tím stvrdí jejich oficiální užívání. Ačkoli je u nás takový krok možný, mnoho rodičů jej nevyužívá. V České republice chybí tradice, která by takovou praxi zavedla.

Dvě křestní jména, kde jedno nebylo nadřazeno druhému, byla u nás nejčastější v době národního obrození. Tehdy vlastenecké cítění vedlo mnoho veřejně činných osob k tomu, že si ke svému původnímu jménu přidali ještě jedno výrazně slovanského původu. Jména jako František Ladislav Čelakovský, Josef Kajetán Tyl, Václav Ignác Thám byla v 19. století brána jako zcela běžná pojmenování.

Odlišení

Užívání dvou křestních jmen je u nás dodnes spíš výhradou celebrit. Zpěváci, herci nebo baviči si vložením druhého křestního jména mezi své křestní jméno a příjmení touží snad vylepšit image nebo se odlišit od svých kolegů.

Jméno po kmotrovi

Dvě jména, někdy i více, má i každý pokřtěný člověk. Tato jména „dědíme“ po svých kmotrech a kmotrách. Nemají však oficiální charakter. Pokud ovšem v rodném listě dítěte je zapsáno Marie Anna Vopálková, měla by se dotyčná pokaždé představovat jako Marie Anna. Nelze si vybrat jméno srdci bližší a to druhé vypustit.

Změna možná

V případě, že by nositelé dvou jmen nebyli se svou situací spokojeni, mohou se samozřejmě obrátit na příslušný úřad (obvykle matriku) a zažádat o změnu. Uplatňuje se stejný postup jako v případech přejmenování.
„Rodič si pro své dítě může v postatě zvolit jakékoli jméno, musí být však v souladu s příslušnými zákony. Mám zde jako pomůcku knihu od doktorky Knappové, která je znalkyní českého jazyka a zabývá se mimo jiné také jmény. Pokud rodič vybrané jméno v této knize nenalezne, obvykle ho odkážu právě na doktorku Knappovou. Teprve až poté, co mi rodič předloží její posudek, mohu jméno zapsat do rodného listu dítěte“, říká úřednice matriky Městského úřadu ve Vlašimi Hana Jenšíková. „Ta jména pak často působí spíš nepříjemnosti. Je to podobné, jako se dvěma příjmeními. Jsou tím mateni nejen lidé, kteří musí dotyčného nebo dotyčnou oslovovat, ale třeba i úřady,“ dodává Jenšíková. Současná praxe podle ní ale mnoho takových případů nezaznamenává.

Rozhodnete-li se dát přece jen svému potomkovi jméno s přídechem romantického 19. století, dbejte přitom na několik zásad, které jsou popsány v jiných článcích o jménech.
Důležité je, aby spolu obě jména foneticky souzněla. Měla by být pokud možno také obdobného původu. A zejména by nemělo jejich vyslovování působit (hlavně jejich nositeli) velké obtíže.
Vyberte si křestní jméno pro Vaše dítko a zjistěte jaký je jeho význam !

Zdroj: Knappová, M.: Jak se bude vaše dítě jmenovat. Praha, Academia, 2006

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist