Fotonávod: Uklidňujeme děťátko zabalením

Místo hodného spavého miminka jste si z porodnice přinesla tvorečka, který nikdy není spokojený, neustále pláče a vyžaduje vaši pozornost? Když mu ji jen na chvilinku odepřete (třeba abyste si odskočila na WC), spustí neutišitelný a srdcervoucí křik? Některé děti uklidní pevné zabalení, podívejte se, jak na to.
foto: Profimedia

Neklid hodně souvisí s celkovým přetížením nervové soustavy novorozence. Autor zajímavých knih o dětech Harvey Karp (Nejšťastnější miminko v okolí, Nejšťastnější batole v okolí) má pro první tři měsíce života termín „čtvrtý trimestr“. Tvrdí totiž, že se děti rodí příliš nezralé a spousta vjemů okolního světa je přetěžuje. Jsou však vybaveny řadou reflexů, které jim umožňují se s tím vyrovnat. Patří k nim i pláč, když už je všeho moc.

V prvních týdnech života potřebuje dítě hlavně spát a spát. Když nemůže, unavený organizmus se paradoxně chová tak, jako by mělo o vše v okolí zájem. Bojuje proti únavě aktivitou. A nakonec pláče a pláče a pláče. Plačtivé děti špatně spí i v noci, to je další paradox.

Více o problému neklidných dětí si přečtěte v článku Když miminko pořád pláče.

1. Uklidnit miminko vám pomůže jednoduchá plenka. Složte ji do tvaru trojúhelníku a položte pod dítě.

 

2. Dejte miminku ruce k sobě.

 

3. Zaviňte dítě z jedné strany přeložením pleny z levé strany na pravou.

 

4. Založte levý konec pleny pod pravý bok miminka.

 

5. Opět přidržte ručku dítěte.

 

6. Přeložte přes děťátko druhou část pleny a opět ji zastrčte pod zadeček dítěte. Dítě je „zabaleno“. Některá miminka balení nejen zklidní, ale i uspí. Je také velmi vhodné pro snadnější přenášení novorozenců.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené