Gen způsobující rozštěp horního rtu a patra

Vědci ze německého Bonnu přišli na stopu genu, který má na svědomí rozštěp horního rtu a patra. Ten patří mezi nejčastější vrozené vady a ve Střední Evropě postihuje jedno ze sedmi set dětí.

Při rozštěpu horního rtu a patra nedojde k dostatečnému propojení tkání v oblasti úst a obličeje. Výsledkem je mezera mezi rtem, čelistí a někdy i patrem. Kromě chromosomu 8 se na tomto jevu zřejmě podílejí i vlivy životního prostředí. Bonnští vědci přesto zjistili, že geny hrají ještě důležitější roli, než se dříve soudilo.

Dlouhá ruka chromosomu 8

"Při výzkumu, kterého se účastnilo 460 lidí, nás zaujala zvláštnost chromosomu 8, která se nápadně častěji objevovala u lidí trpících rozštěpem rtu," řekla doktorka Elisabeth Mangoldová, přednášející na Institutu lidské genetiky v Bonnu.

Maminky by se neměly zbytečně obviňovat, že v těhotenství udělaly nějakou chybu. Za rozštěp může zřejmě z větší části právě gen na chromosomu 8, kterému jsou vědci nyní na stopě. "Za své geny nikdo nemůže," říká doktorka Mangoldová.

"Až odhalíme zákonitosti souhry genů a prostředí, budeme také schopni říci, jestli bude mít smysl nějaká léčba v období těhotenství. Vypadá to, že užívání některých vitamínů by mohlo hrát příznivou roli v prevenci vzniku vady již v embryonální fázi vývoje," řekla doktorka.

Zdroj: Medical News Today

Komentáře k článku
Počet komentářů: 0
Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené