Horečka, zvracení a průjem u miminka

Nemusíte s miminkem s každým zakašláním nebo teplotou hned k lékaři. Poradíme vám, za jaké situace zůstat klidně doma, a za které vyhledat odbornou pomoc.
foto: Profimedia

Když má horečku

Horečka je zvýšená teplota nad 38 stupňů Celsia (norální teplota se pohybuje mezi 36 a 37 stupni) a obvykle ji způsobuje nějaká infekce. Horečka u dětí do tří měsíců je vždy varovným příznakem, lékařské vyšetření proto neodkládejte.

Pokud horečku doprovází vyrážka, může se jednat o virózu stejně jako o závažnější onemocnění, proto je lepší co nejdříve vyhledat lékaře.

Pokud dítě s horečkou natáčí hlavičku na jednu stranu, může jít o zánět středního ucha. V takovém případě je žádoucí vyhledat do 24 hodin lékaře.

Když dítě s horečkou odmítá jíst tuhou stravu, může jít o krční infekci, například zánět mandlí nebo dásní. Na místě je porada s lékařem.

Když se k horečce přidruží zvracení a průjem, může jít o střevní infekci nebo zánět žaludeční sliznice. Posledně zmíněné onemocnění obvykle doprovází nechutenství a apatie. V takovém případě se do 24 hodin poraďte s lékařem.

Pokud horečku doprovází rychlé, hlučné nebo obtížné dýchání, je na místě volat lékaře ihned. Může jít například o zánět plic nebo zánět průdušek.

K dalším nebezpečným příznakům, kdy je na místě zákrok lékaře, patří ospalost nebo naopak neobvyklá podrážděnost. Také to, když dítě odmítá pít déle než šest hodin.

Jak si pomoci doma

Při vysoké horečce se organismus vyčerpává a mohou vzniknout takzvané febrilní křeče. Při snižování teploty v jakémkoliv věku můžete podniknout následující kroky:

  • Dítě oblečte lehce, stejně tak stačí lehké pokrývky
  • Provádějte zábaly nebo vlažné sprchy
  • Tělesnou teplotu snižujte léky s paracetamolem nebo podle druhu podaného preparátu od 3. do 6. měsíce ibuprofenem
  • Větrejte
  • Na potní kúry zapomeňte

Když nadměrně pláče

Pláč je pro kojence komunikační prostředek, obvykle jím ozamuje hlad, žízeň, únavu nebo nepohodlí (opruzení, psychickou přetíženost). Snadná pomoc pro každou maminku je následující.

Normální pláč

Ty nezkušené občas zapomínají, že i kojené dítě může mít žízeň. Podávejte dítěti dostatek tekutin. Zvláště za teplého počasí a při umělé výživě je třeba dítěti dávat častěji napít ochlazené převařené vody ze sterilizované lahvičky nebo lžičky.

Pokud kojenec pláče často během krmení nebo po něm, může to být tím, že prsa neuvolňují mléko okamžitě, nebo naopak vytéká příliš rychle. V druhém případě odstříkněte trochu mléka dříve, než začnete kojit.

Dítě starší než tři měsíce někdy může plakat, protože potřebuje častější kontakt s rodiči a více péče než jiné stejně staré děti. Což snadno zjistíte podle jeho chování, když se mu začnete věnovat. Starší kojenec vnímá i zvýšené napětí v domácnosti. Mazlete se s dítětem tak často, jak to vyžaduje. V tak útlém věku ho tím nerozmazlíte.

Bolestivý pláč

  • Matky většinou rozeznají, kdy dítě pláče jinak - bolestivě. Příčinou může být spolykaný vzduch, který se zachytí ve vnitřnostech a působí dítěti obtíže. Další postup je popsán níže
  • Bolest může být způsobená nemocí, kolikou nebo prořezáváním zubů. Objeví-li se u dítěte další symptomy (horečka, vyrážka) a trvá-li neklid i po 24 hodinách, vyhledejte raději lékaře.

Jak zabránit tomu, aby se dítě při krmení nalokalo vzduchu:

  •  Krmte dítě v polovzpřímené poloze
  •  Po každém krmení ho nechte odříhnout ve vzpřímené poloze s hlavičkou na vašem rameni
  •  Pokud přesto pláče, zkuste ho uklidnit houpáním, hlazením nebo masírováním bříška

Čtěte také:

Když má průjem nebo zvrací

Průjem znamená vylučování řídké stolice. Plně kojené děti ji však mají polotekutou a nesmíme ji s průjmem zaměňovat.

Zvracením a průjmem se projevují infekce trávicího traktu, horečka u toho být může i nemusí. Rovněž déletrvající průjem bez horečky by mohl být infekčního původu, avšak může jít také o nesnášenlivost k určité složce potravy nebo vedlejší účinky nějakého léku.

Někdy stojí za průjmem velké množství ovocné šťávy nebo rozmačkané dužiny. V takovém případě omezte tyto potraviny, o všech předešlých alternativách se poraďte s lékařem.

Při zvracení, průjmu a horečce hrozí nebezpečí dehydratace (odvodnění) organismu. Známkou počínající dehydratace organismu je spavost, apatie, oschlé sliznice. Nezlepšuje-li se stav, zejména pokud trvá zvracení, vyhledejte lékaře.

Domácí pomoc při dehydrataci

Odvodnění poznáte tak, že když na bříšku díětti chytnete kožní řasu, kůže se nevyrovná. Při dehydrataci má kojenec zapadlé oči a netvoří sliny.

První pomocí je dostatečný přísun tekutin. Když je příčinou dehydratace zvracení, podávejte často a po malých dávkách, nejlépe v podobě rehydratačního roztoku, který obsahuje minerály a glukózu a dostane se v lékárně. Je-li dítě kojeno, kojení nepřerušujte.

Do odeznění příznaků musí dítě pít rehydratační roztok v malých dávkách každé dvě až tři hodiny.

Jestli dítě zvrací, podávejte menší množství rehydratačního roztoku každou hodinu, protože větší množství by mohlo vyzvrátit. *Nemáte-li zmíněný roztok, vyrobte si náhradu: rozpusťte dvě zarovnané lžičky cukru ve 300ml ochlazené převařené vody.

Komentáře k článku
Počet komentářů: 8
Obrázek uživatele RarášekLeonka
RarášekLeonka

Nurofen je ale pořád chemie. A nám se do chemie moc nechce. Respektive, je iks situací, kdy už není zbytí a chemie nastupuje, ale kolem očkování se to snažíme dělat prevencí a přírodnímy produkty. Například homeo a nebo teď naposled jsem zkusila Provakcín. Držím palc.e .

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Hezký článek ;-)

Musím zaťukat, že u dcerky zatím s průjmem zkušenosti nemáme... za to horečku už měla několikrát :-( Objevila se jak u rýmy, tak potom při každém zoubku. Doktorka nás ujistila, že se to některým dětem holt fěje :( A doporučila Nurofen sirup, který je jak na horečku, tak na bolest. Opravdu funguje dobře a zatím vždy pomohl.

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Nurofen je asi nejlepší co jsem vyzkoušela.) kapičky má malá i ráda.)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

musím souhlasit s Janou. i já dávám na horečky nurofen..u miminek ale raději čípky než sirup, ale to už záleží na každém. dát se dá oboje

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

Mě se nejvíc osědčil nurofen, při zvracení jsou čípky ideální a rychle sráží teplotu.)

Obrázek uživatele Uživatelka Babyweb.cz
Uživatelka Baby...

u nás hodně fungoval nurofen pro děti..ať už čípky nebo kapičky (protože mají dobré dávkovátko). já tedy nurofen používám i u sebe na bolest hlavy teď se mi hodně vyplatilo ho doma mít a to po očkování.

Obrázek uživatele Evelina77
Evelina77

To je moc hezký článek! Hezky a podrobně se to tu popisuje. Hlavně o tom breku miminka :-) Mám 2 děti a horečky už jsem si užila dost - můj první syn měl febrilní křeče. Byli jsme i v nemocnici, jelikož ty horečky měl 3 dny a nevěděli jsme co s ním je. Podávali jsme pouze Nurofen a Panadol, museli jsme střídat snad každné 3 hodiny, jelikož mu to vždy spadlo a pak zas během 3 hodin stouplo. No nakonec se z toho vyklubala šestá nemoc.

Obrázek uživatele Evelina77
Evelina77

To je moc hezký článek! Hezky a podrobně se to tu popisuje. Hlavně o tom breku miminka :-) Mám 2 děti a horečky už jsem si užila dost - můj první syn měl febrilní křeče. Byli jsme i v nemocnici, jelikož ty horečky měl 3 dny a nevěděli jsme co s ním je. Podávali jsme pouze Nurofen a Panadol, museli jsme střídat snad každné 3 hodiny, jelikož mu to vždy spadlo a pak zas během 3 hodin stouplo. No nakonec se z toho vyklubala šestá nemoc.

Komentáře mohou vkládat pouze registrované a přihlášené uživatelky. Zaregistrujte se nebo se přihlaste.

Naposledy navštívené