Hračky pro děti: Pozor na to, z čeho jsou vyrobené

Víte, s čím si vaše děti hrají? Jak pravidelně ukazují nezávislé spotřebitelské testy, alarmující procento výrobků určených malým dětem nevyhovuje základním zdravotním požadavkům a obsahuje látky přímo ohrožující zdraví dítěte. Věřit obchodníkům, že při výrobě zohledňují potřeby této nejcitlivější cílové skupiny, se tak nemusí vyplatit.

Trh s dětskými hračkami je velmi pestrý, kvantita ovšem zdaleka nejde ruku v ruce s kvalitou. Možná by vás při pohledu na nafukovacího krokodýla, houkající mašinku nebo plyšového medvídka ani ve snu nenapadlo, že místo roztomilé hračky dítěti vkládáte do ruky nebezpečnou zbraň. Jenže velmi často to tak bývá.

Bohužel ani vědomí, že tyto výrobky jsou určeny našim nejmenším, výrobcům nebrání v tom, aby nepoužívali zdraví škodlivé látky. Nejčastěji se jedná o karcinogenní polycyklické aromatické uhlovodíky, ftaláty, formaldehyd a těžké kovy. Ne všechny hračky podrobené testům sice vykazují nežádoucí chemikálie v množství přesahujícím platné normy, nicméně i tak jsou odborníci zjištěnými čísly znepokojeni a opakovaně upozorňují na koncentraci vyšší, než je třeba.

Toxické ftaláty

Nejrizikovější jsou v tomto ohledu hračky z tzv. měkkých plastů. PVC se při jejich výrobě uplatňuje jako materiál velmi často. Problémem je, že se do něj občas přimíchávají změkčovadla plastů v míře nevyhovující nastaveným bezpečnostním parametrům.

Mezi hojně používaná změkčovadla patří ftaláty. Jedná se o toxické látky, které se mohou z výrobků postupně uvolňovat, dostávat se do lidského organismu a tam ovlivňovat hormonální pochody. Jsou o to zákeřnější, že potíže zapříčiňují až při dlouhodobém působení. Mohou vyvolat astma, alergie, vývojové poruchy a u chlapců negativně ovlivňují schopnost plodit potomstvo. Některé jsou škodlivé i pro ledviny a játra. V důsledku mohou dokonce vést k rakovinovému bujení.

Stále oblíbenější jsou u dětí různé tvarovací hmoty umožňující kreativní vyžití a rozvíjející představivost a manuální zručnost. I u těch by si rodiče měli dát pozor. Vhodný materiál je například silikon používaný k výrobě 100% bezpečných zdravotnických výrobků, jako jsou láhve a další pomůcky pro batolata.

Čtěte také:

Made in…

Není náhodou, že většina hraček, které neprojdou spotřebitelskými testy, pochází zpravidla z masového čínského dovozu. Evropský trh je přímo zaplaven levným zbožím z Číny, u něhož si jeho výrobci s bezpečností hlavu příliš nelámou. Zneužívají symbol CE, který označuje, že výrobek prošel některou z evropských laboratoří a je nezávadný. Čínští obchodníci tento symbol kopírují a tisknou ho na své výrobky bez ohledu na to, zda jsou škodlivé či ne.

Jak se vyhnout nákupu hraček s obsahem nebezpečných látek?

Není to jednoduché, běžný člověk není schopen rozlišit, co produkt obsahuje a v jakém množství. Většina obchodníků dnes už používá jiná méně toxická změkčovadla plastů, zatímco asijští producenti se v tomhle prakticky nezměnili.

Nakupujte hračky u osvědčených prodejců renomovaných značek a o složení se maximálně informujte. Vybírejte pouze řádně označené výrobky s popisem v češtině. Pokud budete mít pochybnosti, vyžádejte si u prodejce tzv. prohlášení o shodě. To musí získat každá hračka uváděná na trh (značka CZZ, resp. CE).

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist