I dítě s handicapem může navštěvovat běžnou školku

Máte doma dítě s handicapem a přemýšlíte o mateřské školce, jen nevíte, na koho se obrátit? Pokud se do zdravé rodiny narodí dítě s handicapem, je to vždy těžké. Dnešní doba však nabízí různé možnosti. Nejlepší je, podaří-li se dítě zařadit do běžné společnosti, tedy i do „normální“ školky. Tomu napomáhají integrační třídy.

Co je integrační třída?

Integrační třídy jsou třídy v mateřské škole pro zdravé děti. Spolu s nimi může být v jedné třídě až pět dětí s handicapem. Maximální počet dětí v takové třídě je devatenáct, podle zkušeností speciálních pedagogů je však ideální počet všech dětí v jedné integrované třídě kolem patnácti.

Proč nemá integrační třídu každá školka?

Protože i v dnešní době mají lidé předsudky a špatné představy o integraci. Rodiče se často obávají, že děti s handicapem budou brzdit výuku ostatních dětí. Speciální pedagogové však do těchto tříd přijímají děti s takovým handicapem, při němž zvládají výuku zdravých dětí, nebo mají individuální vzdělávací plán.
Naopak je pro zdravé děti užitečné, když si takto zvykají, že mezi námi žijí lidé s nějakým postižením a berou to jako běžnou věc. V budoucnu pak nebudou mít problém nabídnout postiženému člověku pomoc.

O integrační třídu zažádali sami

Jednou ze školek, která nabízí integrační služby, je MŠ Na Smetance. Třída Stonožky je skupina patnácti dětí, do které je zařazeno pět dětí s lehčím handicapem. Učitelka v této třídě je speciální pedagožka.

Spolupracuje s pedagogicko-psychologickou poradnou, speciálně pedagogickým centrem, klinickým psychologem, klinickým logopedem, foniatrickou klinikou a speciálními pedagogy ze základní školy v Praze 2.

„O integrační třídu jsme městský úřad zažádali sami, hlavně z toho důvodu, že se zvyšoval počet dětí s handicapem. A také jsme měli k dispozici speciálního pedagoga a logopeda. Ve třídě máme patnáct dětí a z toho pět s postižením,“ vysvětluje zástupkyně ředitelky MŠ paní Juhanová. „Momentálně tu máme děti s kombinovaným postižením, s opožděným vývojem, hyperaktivní, s logopedickými vadami, které jsou většinou také s něčím kombinované a s nerovnoměrným vývojem.“

Jak dostat dítě s handicapem do integrační třídy?

Dítě je do integrační třídy přijato na doporučení pedagogicko-psychologické poradny nebo speciálně pedagogického centra.

Pedagogicko-psychologická poradna poskytuje poradenství rodičům dětí od tří do pěti let. Jsou tu sociální pracovníci, psychologové a pedagogové, kteří často spolupracují s dalšími odborníky a institucemi. Prostřednictvím rozhovoru, dotazníku či při normální komunikaci zjišťují odpovědi na otázky:

  •  Vyvíjí se mé dítě přiměřeně věku? 
  •  Není příliš neklidné, živé, nesoustředěné?
  •  Proč si nemůže zvyknout v mateřské škole a stále ráno pláče?
  •  Kterou rukou má později psát, když při kreslení drží tužku střídavě v levé a pravé?
  •  Jak mám malé dítě odměňovat a trestat, jak ho mám naučit dodržovat hranice?
  •  Nerozmazluji ho příliš, nejsem moc náročná?

Speciálně pedagogické centrum tvoří základní odborný tým: speciální pedagog, sociální pracovník a psycholog. Samozřejmě záleží na tom, na jaký typ zdravotního postižení se centrum specializuje, potom je doplněno o další odborníky.

Speciálně pedagogické centrum poskytuje odbornou pomoc při integraci dítěte, spolupracuje s rodinou, se školou i s dalšími zařízeními. Může i připravovat, pokud je to nutné, dítěti s handicapem individuální vzdělávací program.

 

23.6.2009 10:54 | autor: Vendula Voborníková
Více o tématu: dětikreslenímalé dítě

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist