I malé dítě se dokáže silně zamilovat

„Dítě nevstupuje na svět jako nepopsaný list papíru. I z oblasti sexuality toho má v sobě už mnoho vepsáno,“ tvrdí gynekolog a sexuolog MUDr. Zlatko Pastor. „Mužem nebo ženou se stáváte již během nitroděložního vývoje podle toho, jaké produkujete hormony. V určité chvíli vám zrají centra pro sexuální identifikaci a orientaci,“ dodává.

Jak malé dítě vnímá, zda je holčička nebo chlapeček?

Každý novorozenec, holka nebo kluk, je po narození nejprve ještě nějakou dobu sycen ženskými pohlavními hormony. Projevování se „jako chlapeček“ nebo „jako holčička“ je ale vrozené, není dané pouze výchovou. I když my, rodiče, se k dítěti od začátku chováme v závislosti na jeho pohlaví. Ať chceme, nebo ne.

Ano, většinou už během těhotenství chceme vědět, „co to bude“

I první nebo druhá otázka po porodu je, zda je to kluk nebo holka. A to je již sexuální otázka. I když v dnešní době ultrazvukové diagnostiky to rodiče mohou vědět již předem, po porodu dostanou zcela markantní odpověď. Pohlavní diferenciace je určena od chvíle, kdy spermie vletí do vajíčka – buď to bude kluk, nebo holka. Nenechte se zaskočit, když o sobě bude váš chlapeček někdy mluvit v ženském rodě. Je to tím, že možná slyší mluvit hlavně maminku a její jazyk bere za svůj.

A co známé zkoumání „zajímavých“ partií těla?

Malé dítě začne dřív nebo později projevovat svou příslušnost k ženskému nebo mužskému rodu. Začne si všímat rozdílů mezi pohlavími – jak tělesných, tak v chování. Děti svá těla zkoumají, ale nevzrušují se tím jako dospělí. Zkoumají rozkrok stejně jako ucho nebo botu. Děti se dokážou sexuálně projevovat, ale bez erotiky? Jak vnímat jejich „lásky“ ve školce?

Erotika je svět dospělých. Děti mají sexuální projevy, ale erotický podtext jim dávají dospělí. Když si děti hrají na tatínka a na maminku nebo na doktora a dotýkají se svého genitálu nebo svých kamarádů, není to nic primárně erotického, je to spíše zvědavost. Erotický podtón vzniká později, když už víme, „o co jde“. To ale malé děti nevědí – jsou nevinné, a „že to nebo ono se nedělá“, jim musí teprve někdo vysvětlit.

Pohlavní styk mezi nedospělými dětmi je krajně výjimečný. Děti spolu nesouloží. O to nebezpečnější je tzv. předčasná erotizace. Začnete-li erotizovat nedospělou osobu, její budoucí sexuální vývoj to nesmírně poškodí. Míra poškození je úměrná délce zneužívání a charakteru aktivit, které na jedince působí.

Slovní nebo jiné upoutání pozornosti k sexuálním věcem samo o sobě ještě není to nejhorší, ale i tak je nevhodné nebo trapné.

Jak se vyvarovat vzniku rodinných „milostných trojúhelníků“, kdy například otec žárlí na svého syna a podobně?

  •  Nepoutejte pohlaví dítěte nijak na sebe a nepodporujte podobné hry
  •  Nesoutěžte s druhým rodičem
  •  Nezneužívejte dítě k bojům a tahanicím mezi rodiči
  •  Nedělejte si z dítěte indikátor „mne má radši, protože jsem lepší“
  •  Někdy si rodiče děti nechtěně kupují nebo se zaměří jen na jedno dítě

Neexistuje jedna dobrá rada, výchova je těžká. Dá se říci, že všichni jsme ve své podstatě neúspěšnými rodiči. A jsme-li úspěšní, je vůbec otázka, kdo za to může. Je to všechno relativní, říká MUDr. Pastor.

Nepřehlédněte:

  •  Dítě není asexuální bytost. Tělesně se uspokojují už kojenci a batolata – bez jakékoli erotiky. Je schopno všech základních sexuálních emocí – lásky, zamilovanosti.
  •  Erotizování nedospělé osoby nesmírně poškodí její budoucí sexuální vývoj.

MUDr. Zlatko Pastor

16.1.2011 7:51 | autor: Magdalena Holancová

Čtěte dále

Chcete získávat nejnovější informace ze světa těhotenství a mateřství?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru vyplněním vaší emailové adresy.

Chyba: Email není ve správném formátu.
OK: Váš email byl úspěšně zaregistrován.

*Newslettery vám budeme zasílat nejdéle 3 roky nebo do vašeho odhlášení. Více informací na mailové adrese: gdpr@babyweb.cz

TOPlist